Tufanele

aura62

Member
Au crescut, dar sunt foarte frumoase! Iar cea rosie, cu varful petalelor galben este deosebita, nu am vazut pana acum :eek: Sa te bucure cu cat mai multe floricele!
 

presco

Active Member
Frumoase flori aveti! Bravo! Lamuriti-ma si pe mine cu ceva: cele de florarie "dentranthema" rezista sau nu rezista iarna in gradina? Peste tot pe net am citit ca nu rezista la ierni aspre, dar vreau sa stiu parerea voastra. Mi-am luat vreo zece bucati toamna asta si acum stau cu emotii.
 

mirela06

Active Member
Lelia, asa colorit pe cite unele, de parca ar vrea sa adune de la toate. Fascinante :marfa: :)
Mihaita, toate sunt pline de foc in aprinsul nuantelor de la portocaliu pina la rosu, care mai de care mai intens. Incintatoare :marfa: :)
Mg, dragul meu. Nu conteaza cum si de ce le prinzi. Conteaza ca ai asa minunatii si...dupa sufletul omului. Pui culoarea dragostei si bunatatii, asa primest de la ele. Incintatoare :marfa: :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lelia superbe iar cele bicolore m-au dat gata.Dar crizantemele???Le ai tot in gradina?
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc fetelor !
Toate florile sunt frumoase ,indiferent de nuanta ,forma sau dimensiunii :D

Gabiuta ,daca vrei ,in primavara da-mi un semn :D
Si mie imi place,nu atat culoarea cat forma petalelor .

Crizantemele sunt cumparate in aceasta toamna ,vor sta in ghiveci pana la primavara cand le voi planta in gradina .
Nu pot sa risc sa le plantez acum ,caci abia am gasit sa cumpar .
Avea o prietena ,ea le tinea iarna pe casa scarii ,in vase mari .Deci nu stiu daca rezista sau nu peste iarna ,afara .
 

mirela06

Active Member
Rezista. Sunt plante adaptate la asa ceva. Ale mele infloresc acum, mai abitir, desi azi-noapte a fost tare frig, dar pt. linistea ta, tine-le in casa si le replantezi in primavara. Asa o sa ai 2 infloriri, caci vei fi obligata sa le tunzi dupa prima, iar pina toamna ai alta.
Si uite asa, cind ale noastre , din gradina abea dau semna ca se trezesc la viata, tu ai cu ce te lauda. :rofl:
 

Dea

Active Member
albela a spus:
Nu e asa, au denumiri stiintifice diferite. Am vazut eu la expozitia de crizanteme de la Iasi. Dar nu le mai tin minte :cry: .
Albela draga, pot avea denumiri stiintifice diferite, ca si subspecii ale genului Chrysanthemum. Iar fiind vorba de o expozitie de crizanteme, probabil au omis sa scrie denumirea in intregime: " Chrysanthemum tibeticum sau indicum etc. "
Cele mai des intalnite si cunoscute de noi, ar fi C. indicum si C. morifolium.
Din curiozitate, m-am uitat si in DEX, la tufanica/tufanele : Specie de crizantema cu flori mici. [PL. dumitrita sau tufanici ] . :D
 

mirela06

Active Member
Pai , asa o fi, dar eu nu am nimerit din acelea. Daca sunt , te rugam sa ne spui si noua denumirea sa ( de ex. ma intereseaza mult ) sa le evitam. Multumesc :)
 

presco

Active Member
"the florist mums may even survive the winter to become permanent plants in your garden but don't count on this in colder zones"

extras din Perennials for every purpose de Larry Hodgson

deci nu cred ca e vreo problema in zonele sudice, dar aici la mine stiu multa lume care a cumparat crizanteme de florarie .....si :(
si un articol egradini : http://www.egradini.ro/articole/crizanteme.html
 

mirela06

Active Member
Cred ca ai dreptate, Presco. La voi este mai frig, desi la nasa la munte,( peste 1ooo m.), vad ca le merge bine si lor si trandafirilor.
Acum 2 ani am luat de la ea si planta Lacrima maicii domnului, care este planta de camera. Ea o are undeva, la frig, neprotejata si am prins un puiut. A rezistat gerului, pt.ca am pus-o afara, dar a crescut greu si cind am avut pe cinava la ajutat , la sapat, cum am patit si alte dati, mi-a scos-o din pamint, taiata si apoi bagata la loc. A murit, iar acum am sa incerc sa fac rost de alta sa vad daca-mi mai reuseste experimentul :)
 

dana_rusu

Member
tufanelele rezista, surorile nobile ale lor ,respectiv crizantemele , nu rezista afara iarna trebuie scoase din pamant puse la racoare si primavara plantate cate una apoi mai tarziu ciupite .
 
Sus