Tufanele

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt splendide, Lelia. O colectie minunata.
Si mie imi place mirosul lor, aduc toamna tarziu un iz de prospetime.
 

lelia

Well-Known Member
Eu n-am pierdut niciuna ,au rasarit in primavara si s-au inmultit ,unele mai mult ,altele mai putin .Cand le plantezi in gradina ,desfaci pamantul de pe radacini cat poti de mult ,mai tarziu tai inflorescentele pentru aerisirea plantei .
Bafta ! la cat mai multe si sofisticate tufanele ! :D

Asa e Caramell ,aduc gradinilor si sufletelor noastre prospetime,culoare si buna dispozitie :visator: cum ar fi toamna fara aceste minunate flori ......
 

popescu gp

Well-Known Member
Ma innebunit cu tufanele si cu crizanteme si la mine sunt doar in faxa de mici bobocei;cred ca totusi ceva caldura nu le prea prieste si la noi inca este cald chiar si noaptea nu sunt sub 10 gradeC
 

bradut

Well-Known Member
Poze facute acum cateva zile. Intre timp, peste unele a dat frigul.





In ultima poza este un aster, nu o tufanica, normal. :D
 

bradut

Well-Known Member
Multumesc. Cea galbena este, intr-adevar, mai deosebita. Sunt curioasa daca va trece iarna. Toate sunt plantate in aceasta toamna.
 

carla

Active Member
Mie-mi place cea albastra din ultima poza, dar dupa frunze pare a fi aster, nu? N-am mai vazut soiul asta, e foarte frumos
 

bradut

Well-Known Member
Pai am precizat ca este vorba de un aster, chiar sub poze. :D L-am pus alaturi de tufanele, fiindca da bine.

Asterul asta se numeste Sapphire. Este pitic si, din cate am inteles, formeaza o movilita plina de flori. L-am cumparat de la Baumax.
 

carla

Active Member
Scuze, normal ca eu am citit doar deasupra pozelor ... n-am mai ajuns pana jos ca m-am pierdut prin albumul tau :rofl:
Trebuie sa fac si eu o vizita la Baumax cat mai curand, poate am noroc si il gasesc
 

MASCHA

Active Member
Ca o compensare a faptului ca anul trecut nu au inflorit ,anul acesta tufanelele sunt o frumusete
http://mascha.sunphoto.ro/2012/82777993

Bradut am luat si eu aster de la Baumax,alb si mov,tot ca pitici,dar au crescut la 50cm cu toate ca i-am tuns de vreo doua ori in primavara in speranta ca vor ramane pitici,sper sa ai mai mult noroc :)
 

daisy111

Active Member
Intreb si eu aici ceva :) nu stiu pe unde am citit ca se prin tufanelele si din tulpini fara radacina si ma bate gandul sa prin si eu unele primite intr-un buchet mare ,diversificat si frumos,dar nu stiu cum se procedeaza.Ma puteti ajuta cu un sfat,va rog? :oops: Momentan le am in vaza,le admir asa. :visator:
 

victoria222

Active Member
Daisy, se prind usor dar trebuie sa le tii in casa. Eu am inradacinat tufanele foarte usor din butasi, insa vara. Cred ca daca le pui la inradacinat undeva intr-o camera racoroasa dar unde nu ingheata iarna, ai multe sanse. Tai un butas de 8-10 cm si rupi frunzele de pe doua treimi din butas, aceasta parte o infigi intr-un ghiveci mic cu pamant umed in asa fel incat la suprafata iti ramane numai partea de sus a butasului- cea cu cateva frunze.Apoi este foarte important sa pui ceva de plastic transparent peste butas sau peste tot ghiveciul, ca sa nu se usuce frunzele (eu am pus tot ghiveciul intr-o punga transparenta de plastic pe care am legat-o la gura. Lasi butasul undeva intr-un loc cat de cat luminos, iar peste cateva saptamani poti s-o verifici, si sa vezi daca pe fundul ghiveciului se vad radacinute. Daca are radacini, ii poti scoate plasticul si o plantezi in gradina abia la primavara. Succes
 

bradut

Well-Known Member
MASCHA a spus:
Ca o compensare a faptului ca anul trecut nu au inflorit ,anul acesta tufanelele sunt o frumusete
http://mascha.sunphoto.ro/x2012x

Bradut am luat si eu aster de la Baumax,alb si mov,tot ca pitici,dar au crescut la 50cm cu toate ca i-am tuns de vreo doua ori in primavara in speranta ca vor ramane pitici,sper sa ai mai mult noroc :)
Mamaaa, ce frumoase sunt! :indragostit:

Asterul asta avea eticheta cu nume si poza. Era mai cu mot, ca sa zic asa. :D
 

daisy111

Active Member
victoria222 a spus:
Daisy, se prind usor dar trebuie sa le tii in casa. Eu am inradacinat tufanele foarte usor din butasi, insa vara. Cred ca daca le pui la inradacinat undeva intr-o camera racoroasa dar unde nu ingheata iarna, ai multe sanse. Tai un butas de 8-10 cm si rupi frunzele de pe doua treimi din butas, aceasta parte o infigi intr-un ghiveci mic cu pamant umed in asa fel incat la suprafata iti ramane numai partea de sus a butasului- cea cu cateva frunze.Apoi este foarte important sa pui ceva de plastic transparent peste butas sau peste tot ghiveciul, ca sa nu se usuce frunzele (eu am pus tot ghiveciul intr-o punga transparenta de plastic pe care am legat-o la gura. Lasi butasul undeva intr-un loc cat de cat luminos, iar peste cateva saptamani poti s-o verifici, si sa vezi daca pe fundul ghiveciului se vad radacinute. Daca are radacini, ii poti scoate plasticul si o plantezi in gradina abia la primavara. Succes

Vai ce ma bucur ca pot,ca am ceva ce imi place mult de tot!!!!! :dans: Iti multumesc din suflet de sfat!!! :hug: :*
 
Sus