Tuberoze

mirela06

Active Member
Sunt niste plante minunate. Sa le stapiniti sanatosi si sa faca flori multe, sa va si sa ne bucure si pe noi :)
 

sonia_i

Active Member
suntem pe sfarsit...mai avem cateva straturi de scos din pamant :D
vom taia apoi toate frunzele si radacinile, si revin cu bulbi pentru cei carora le-am promis.
in maxim 2 saptamani speram sa terminam :D si sa aveti la voi acasa flori frumoase si sanatoase :wink:
 

sonia_i

Active Member
Da, ii despatim acum, de asta dureaza atat de mult.
Pe toti ii tratam la fel, cei mari nu sunt privilegiati precum nici cei mici nu sunt tratati cu dispret :wink:
 

fixpix

Active Member
uf. greu e cu bulbii astia. pe marimi auzi tu. si udati sa incolteasca etc. nah
too much work!
mie mi-au inflorit 2 din cele puse, am scos jumate din bulbi sapt. trecuta, jumate inca in pamant, ii las asa botz cu pamant cu tot. la uscat.
nu cu stropit etc. ca zau nu am timp de asa ceva. ii despart. la primavara ii pun pe toti in pamant, fara discriminare. si ce o fi, o fi!
de stiam ca asa mare e deranju.... nu ma deranjam.
imi plac bulbii care ii pui in pamant si acolo uiti de ei (pana infloresc!)
:cry:
desi.... fain mai miroase!
 

sonia_i

Active Member
imi cer scuze pentru intarzierea coletelor, bulbii inca nu s-au uscat pentru a putea fi trimiti in colete, altfel muceaiesc.
sper ca in mxim 10 zile veti avea bulbii. :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sa le ingrijesti bine pentru a ne bucura de frumusetea lor postand fotografii si la sfarsitul verii.Sanatate parintilor tai!
 

sicamin

Member
Sonia ,ati avut de lucru ,nu gluma :clap: ,dar la vara cine va sta in gradina inmiresmata?
Eu am doar cateva fire si cand infloresc ,le tai si le pun in vaza ,sa le simt mirosul si in camera.
 

alfa

Active Member
:eek: Maaaaaama, cati bulbi.... si ce marunti sunt fata de cei de gladiole.... nici nu vreau sa ma gandesc la ce numar ati ajuns. :?

Felicitari parintilor tai Sonia!!! :clap: Numai niste oameni foarte foarte harnici pot sa conduca o astfel de "fabrica de tuberoze" :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: waw ! ce de munca trebuie sa fie primavara cu pusul bulbilor :D
Felicitari parintilor tai!
 

sonia_i

Active Member
Alfa, am depasit de multi ani 25.000 de bulbi de an 3.
Asa este, sunt foarte harnici, eu cu 25 de ani mai tanara decat ei nu pot tine ritmul cu ei...deh, si oricum as face, tot nu fac bine, ca ei si trebuie sa verifice daca e perfect, sau ba :rofl:. , asa au fost o viata intreaga.
Oricum, cand vor muri, (Doamne , sa fie cat mai tarziu :rugaciune: ) am sa le pun o matura in sicriu, ca prea le-a fost draga munca ( :rugaciune: Doamne, iarta-ma).
 

gabiee

Active Member
felicitari parintilor tai , sonia
intr-adevar e de admirat , nici eu nu am mai vazut atatia bulbi la un loc
 
Sus