Tuberoze

sonia_i

Active Member
Nu sunt conditii, in martie le plantati direct in pamant in sera, daca aveti, iar daca nu aveti, le plantati in gradina in aprilie, sau mai, cand se incalzeste.
V-am notat :D
 

sonia_i

Active Member
Le uzi o data pe saptamanasi le usuci cu aer cald.
Pastrezi bulbii la temperatura camerei sau cu 2-3 grade mai putin.
 

sonia_i

Active Member
instructor a spus:
Le pot planta in ghivece?
Le poti planta in ghivece mari, ghivecele le lasi in lumina si soare si daca le uzi zilnic, atat in pamant cat si pe frunze si tija, o sa faca flori cu parfum de vis :D .
 

sonia_i

Active Member
Cati bulbi ti-am trimis?
De preferat in ghivece separate, sau in jardiniere la distanta de 15 cm.
Oricum, fiecare bulb va mai face 5-6 puiuti.
 

instructor

Member
Am un bulb de an 3 ,2 de an 2 si 5 de an 1 o sa ii pun separat sa stiu de ei :) daca ii plantez in martie pe la inceput in ghivece si ii tin in casa e bine?pina se incalzeste... :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sonia, eu nu am udat deloc bulbii de cand i-am scos...ce ar trebui sa fac? sa ma apuc acum sa-i hidratez????
Si mai am o nelamurire: bulbul arata ca o chesti mai mare, de dimensiunea unui punm de copil, sa zicem, inconjurat ca o rozeta de bulbi mai mici, cam cat sunt cei de arpagic.
Bulbii cei mici se despart de bulbul mare si se planteaza separat?
Multumesc de lamuriri :)
 

sonia_i

Active Member
instructor a spus:
Am un bulb de an 3 ,2 de an 2 si 5 de an 1 o sa ii pun separat sa stiu de ei :) daca ii plantez in martie pe la inceput in ghivece si ii tin in casa e bine?pina se incalzeste... :D
Nu, mai bine ii plantezi in ghiveci cand se incalzeste, pe la sfarsitul lunii aprilie.
 
Sus