Tuberoze

Dani

Member
Sunt putin ingrijorata,tuberozele mele nu dau semne de viata.Sa nu fie inca timpul sau s-o fi intamplat ceve cu ele? :roll:
 

sicamin

Member
Tuberozele mele le-am pus de o luna in ghiveci si au crescut de vreo 5 cm. Am indraznit sa le pun deja in gradina si ma tot uit la ele dar vad ca sau obisnuit afara. Cresc in continuare.
Pentru tuberoze ii multumesc inca odata la Gabiuta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fetelor,nu va impacientati...si eu le-am pus acum o luna....erau bulbi "vechi" in sensul ca mai facusera flori de doua ori deci sunt "buni" si cu toate astea mie nu mi-a rasarit nici o frunzuta.Insa timpul nu-i pierdut....iar flori putin mai la toamna..............
 

adrianam

Well-Known Member
Daca mai gasesc bulbi de tuberoze ar fi tarziu sa-i pun?
Ca tot am pus o gramada de bulboase anul acesta!
 
A

Anonymous

Guest
Plante de gradina

Dragele mele,
floarea mea preferata e tuberoza. Asta nu inseamna ca am gradina plina. Acum au aparut pe piata de cumparat(ultimii ani0 ,ca inainte greu de facut rost. Cu toate ca am gradina,eu le-am tinut numai in ghiveci in casa. Au inflorit,dar din cite stiu eu bulbul care a facut 1 data floare nu va mai face decit bulbili. Nu va mai inflori niciodata!!Iar bulbilii infloresc la un anumit grad de maturitate. Deci daca ai inceput de la un bulb ,te poti astepta la citiva ani numai de frunze....Peste iarna le-am conservat ca pe gloxinii,amarillis..Le-am scos la lumina si le-am dat apa,numai cind am vazut ca incep sa dea coltisori. Ale mele si-au inceput vegetatia de mult....Acum 2 saptamini frunzele aveau cam 30cm.Anul asta am decis sa le pun in pamint,dar va fi dupa 1 mai(cica pina atunci pica brumele;dupa ,cu totul si cu totul in mod exceptional). Mai sdtiu ca vor soare mult si apa f multa.
Orice informatie despre ea este pretioasa pt mine.
 
A

Anonymous

Guest
Dupa ce am scris am cautat fisa plantei....nu am gasit. Ramin si eu surprinsa de cit de putine lucruri stiu despre floarea mea preferata si de faptul ca pina acum am tratat-o ca pe o poza in album...Am apelat la "pretenul" meu google. Asa,ca pt minae am priceput eu,dar nu le am la degetul mic pe astea cu limbile straine( fac parte din analfabetii sec XX ; ioc !!calculator , ioc!!! limbi straine)
Fac un apel: care va pricepeti tastati pe google Polianthes tuberosasi din atitea site-uri reusiti voi sa faceti o fisa in care sa citesc si eu secretele tuberozei.
Deocamdata multumesc numai eu,dar vor mai fi multi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am citit si eu putin si in fuga.Intr-adevar scrie pe un site ca bulbii mari nu vor mai face flori.Foarte ciudat!!!
Cind am primit acum citiva ani acesti bulbi erau bulbi mari care inflorisera cu un an in urma si totusi.....au inflorit si la mine.Nu toti, cei drept.Din vreo 10 bulbi in anul urmator am avut cred triplu ...si nu bulbi mici.Cei marisori au facut flori.
Scrie ca "puiutii" fac flori de abia in al treilea an de la plantare.Cei foarte mici.
Udarea se face din abundenta mai ales in perioada infloririi.
Cine vrea poate sa foloseasca ingrasamint.
Florile se recolteaza dimineata devreme sa nu le "prinda" soarele.
Asta la o prima citire...si singura.... pentru ca observ ce se intimpla exact in gradina la mine.
Nu este singura planta care nu merge dupa standard!
 
A

Anonymous

Guest
tuberoza

Gabiuta,eu am inceput cu un bulb de anul 2 sigur. In anul plantarii nu a infloritinfglorit;a facut-o in anul urmator. De atunci am avut parte de 2 ani numai de frunze. Anul trecut am inceput investigatiile sa vad ce se intimpla si cineva de undeva, deci nu mai retin exact cum am aflat,dar asa a fost explicati...asta cu ciclicitatea infloririi. Adevarul e ca eu nu am umblat niciodata in ghiveci ,sa-i scot,sa-i vad,sa-i bibilesc...ca-s mari,ca-s mici..Dzeu cu mila.
Tot pe un site am citit ca florile tin cam 3 saptamini si parfumul lor e mai puternic dupa apusul soarelui; ca trebuie puse in loc mai ferit ca vintul puternic poate rupe tijele deoarece sint casante. au nevoie de tutore.
Cine mai descopere cite ceva,scrieti.
 

ghia_don

Active Member
Am avut si eu tuberoze, dar m-au dezamagit :( . In fiecare an plantam bulbii primavara, toata vara cresteau frunze dar flori...ioc :x .Si asta vreo 6 ani la rind, pina am renuntat la ele.Poate mai au vreun secret pe care nu l-am stiut eu, asa ca mai invat ceva de la voi , cei care ati avut succes cu ele.
 

Dani

Member
Temerile in legatura cu tuberozele mele s-au adeverit,din pacate.Vazand ca nu dau nici un semn de viata ,am cautat in pamant sa vad in ce stare sunt si....bulbii sunt moi si cred ca au putrezit! :cry:
 
Dani, m-ai pus pe ginduri.Am pus si eu in gradina de la tara ,acum doua saptamini si simbata cum ajung,direct la ele ma opresc sa vad care-i situatia.Anul trecut mi-au facut numai frunze
 

angela06

New Member
Mi-au înflorit tuberozele, am primit 2 bulbi anul trecut şi nu mi-au făcut decât frunze, şi mai mulţi puiuţi. Anul acesta mi-au înflorit 2 tuberoze sper că o să vă arat miine pozele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sica ma bucur enorm!!
Bravo......fiindca la mine anul asta nu au vrut.... :( cauza o cunosc:a fost apa insuficienta.Asa ca le-am iertat si le-am inteles :rofl:
La anul insa........ :wink: ..........
 
Sus