Tuberoze

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:shock: :shock: Cum asa?S-au topit?Bulbii de tuberoze putrezesc mai greu........
 

sicamin

Member
Pot sa scot bulbii de tuberoze si sa-i mut in alta parte? Bineinteles dupa ce le trec florile. Vor mai inflori in anul urmator ? Din 9 bulbi pe care i-am pus, au inflorit 4 ,dar eu ma bucur mult ca au inflorit si acestia.
 

masha

Member
tuberozele au nevoie de 3 ani pentru inflorire; asta se poate vedea si in marimea puilor: cei mai mici vor inflori peste 3 ani, cei mijlocii peste 2, iar cei mari vor inflori anul urmator...cele care au inflorit anul acesta vor avea pui pe linga bulbi, iar in centrul bulbului mama se poate constata urma tijei florale (practic ramine o gaura, pentru ca restul de tija e uscat deja...). Acest bulb care a inflorit se desface de pui si se arunca...iar puii se planteaza si replanteaza pina infloresc... :wink:
daca are cineva nevoie de bulbi, sa dea cu spusa ca are fata de dat cite 10 bulbi de fiecare caciula care vorbeste... :wink:
va pupic si succese cu tuberozele...
a, si sa nu uit, eu le scot iarna din pamint si le plantez in primavara (nu rezista inghetului...)... :(
 

sicamin

Member
Multumesc masha ,nu am mai avut tuberoze, si chiar ma gandeam cum sa fac deoarece trebuie sa le mut din locul acela.
 

blueheart_d

Member
masha draga, esti un inger. recunosc ca in materie de flori mai am de invatat cu varf si indesat, asa ca uitandu-ma pe forum si vad denumiri de flori de care n-am mai auzit dau un google sa vad despre ce vorbiti. tuberozele sunt fantastice. floarea o stiu, dar n-am asociat numele cu produsul, asa ca daca oferta ta mai e valabila :) , as fi interesata de niste bulbi de tuberoze. capitulul la care eu stau cel mai bine sunt lalelele. cred ca am vreo 30 de soiuri. astept sa vad la primavara ce iese, le fac poze si daca vrea careva, cu placere. multumesc
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta wrote:
Bulbul il pui nu la adincime mare,prn luna aprilie ar fi cel mai indicat.In plin soare.Este esential. In amestec de pamint,nisip si daca ai argila.Bine drenat .Se uda moderat pina in perioada infloririi cind se va uda din abundenta.

attila wrote:
Da da
Eu am pus mai repede intrun ghiveci mai marisor si doar cand deja era frunze pe am pus in gradina
 

numauita

Member
Am cumparat pe 15 martie doi bulbi de tuberoze de la BricoStore, au costat aprox. 10 ron. I-am plantat in ghiveci si acum am impresia ca au cam inceput sa putrezeasca. Nu stiu daca ma gresit undeva, poate i-am udat prea mult.Oare mai pot fi salvati?
 

manuela

Member
gabriela jalba a spus:
Dupa ce am scris am cautat fisa plantei....nu am gasit. Ramin si eu surprinsa de cit de putine lucruri stiu despre floarea mea preferata si de faptul ca pina acum am tratat-o ca pe o poza in album...Am apelat la "pretenul" meu google. Asa,ca pt minae am priceput eu,dar nu le am la degetul mic pe astea cu limbile straine( fac parte din analfabetii sec XX ; ioc !!calculator , ioc!!! limbi straine)
Fac un apel: care va pricepeti tastati pe google Polianthes tuberosasi din atitea site-uri reusiti voi sa faceti o fisa in care sa citesc si eu secretele tuberozei.
Deocamdata multumesc numai eu,dar vor mai fi multi
Sursa : http://fichas.infojardin.com/bulbosas/p ... nardos.htm

- Nume stiintific: Polianthes tuberosa
- Nume comun sau vulgar: Nard, Varguta Sfantului José.
- Familia: Amaryllidaceae (Amarilidáceas).
- Origine: vine din Mexic si este foarte comuna in toata America latina.
- Inaltime: 1 m.
- Radacini sub forma de tuberculi.
- Nardul are flori frumoase si foarte parfumate.
- Inflorescente de culare alb crem sau rozalii.
- Inflorirea se va produce catre sfarsitul verii si inceputul toamnei.
- Nardul este una dintre cele mai cultivate bulboase pentru a profita de florile taiate, pentru caractaristicile sale si pentru parfumul deosebit, cu toate ca fiind atat de puternic unerori se poate dovedi chiar neplacut.
- Lumina: in plin soare.
- Plantare: primavara (in emisfera nordica - aprilie), dupa ce trece pericolul inghetului si perioada de temperaturi scazute.
- Substratul: bogat in materii organice si cu un bun amestec de argila si nisip.
- Substrat foarte bine drenat.
- Udare: moderat tot timpul anului, exceptand perioada verii si a infloririi, cand trebuie sa fie abundenta.
- Inflorescenta poate dura mai mult de 40 de zile, iar florile se culeg dimineata devreme, incercand sa le taiati de la baza fara frunze, deoarece acestea din urma se vor mentine pentru a completa ciclul de multimplicare al noilor bulbi, care de reguila se scot din pamant la venirea anotimpului rece.
- Multiplicare: prin divizarea tuberculilor in toamna.
- Dupa inflorire, se scot din substrat atat tuberculii mari cat si cei mici; primii se elimina datorita faptului ca nu vor mai inflori, iar cei mici sunt depozitati in locuri racoarase si uscate pana primavara urmatoare; tuberculii mici vor face flori abia peste trei ani, dupa care se vor elimina.
- Pentru a avea inflorescente de calitate, este foarte important sa reinoiti bulbii inj fiecare an, caci dupa inflorire acestia se vor pierde.

- Boli si daunatori
- Putrezirea radacinilor si a gatului.
- Plantele bolnave se ofilesc, se ingalbenesc si isi pierd vigoarea pana la sfarsitul primaverii; zona gatului este inegrita. Daunatorul care provoaca aceasta inegrire este din substrat si se numeste Phytophthora.
- Solutii: dezinfectarea solului si renuntarea la a cultiva Nardul cativa ani buni...
- Pete pe frunze.
- Diversi daunatori cum ar fi Ramularia primulae (la fel ca la Prímulas), Phyllosticta, Gloeosporium, Colletotrichum. Tratamentele fungicide pot impiedica raspandirea si inmultirea
- Fainarea si virozele.
- Purecii.
- Tripsii.
- Musculita alba.
- Acarieni - paianjenul rosu
- Viermi albi (rontzaie radacinile).
- Típulas.
- Melcii.

Sper sa-ti fie de ajutor gabriela jalba!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
In marketurile mari am vazut Bulbi.Adica in Metro,Ambient si Carrefour.
Am vazut si de tuberoze sigur.
 

numauita

Member
M-am uitat la tuberozele mele plantate de o luna si au inceput bulbii sa incolteasca numai ca au si portiuni care par mucegaite si miros putin a mucegai. am vazut si niste melcisori mici mici pe langa ele. Ce sa fac?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Antimelci in mod sigur :) iar mucegaiul banuiesc ca de la prea multa apa.Udate( mai mult )trebuie in perioada in care le apar florile.
 

numauita

Member
Eu in ghivece le-am plantat. Le-am tinut afara ieri, le-am udatat ca era cam uscat pamantul si acum le-am bagat din nou in casa.
 

florinn

New Member
Din ce-am citit ce ati zis voi mai devreme, am cumparat degeaba bulbi de tuberoze, caci este pre atrziu sa le mai plantez acum. :( La anul... Insa cum sa-i pastrez pana la anul?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Apropos, tuberozele sint simple si duble ? Cine are niste poze cu cele duble ?
 
Sus