Tuberoze

florinn

New Member
Super, mersic! Sa treaca o data ploilea astea, imediat cum se mai zvanta un pic pamantul, le pun. Cam in cat timp vor iesi? :D
 

liza

Member
Re: A

conditia esentiala este caldura.eu le-am pus ieri .intra in vegetatie mai repede cand au apa si caldura.vei vedea ce repede rasar
 
Suntem la mijlocul lui octombrie si mie de abia acum imi infloresc tuberozele!!! Am si eu 2 bucati pe care le pandesc de mult sa infloreasca. Dupa ce am studiat spusele voastre am concluzionat ca nu au trecut cei 3ani deci nu este inca timpul. Ma resemnasem cu alte cuvinte. Ieri dimineata am observat cu una din ele are un boboc. In cateva zile va inflori. Este normal sa infloreasca la vremea aceasta? de plantat le-am plantat pe la sfarsitul lui martie-inceputul lui aprilie.
 

blueheart_d

Member
am plantat si eu o tuberoza in primavara dar de zapacita nu am marcat locul si m-am consolat cu ideea ca am pierdut-o cand in urma cu o luna jumate' m-am trezit du ea inflorita. acum am pierdut-o din nou din vizor, pt. ca l-am pus pe frate-meu sa taie niste flori din gradina si a taiatsi tuberoza cu totul. macar m-am ales sa o vad si sa o miros vreme de cateva minute
 

numauita

Member
Voi ati plantat tuberoze anul asta?
Cele 2 tuberoze ale mele plantate anul trecut in ghiveci care au facut si flori frumoase se pare ca s-au trezit la viata si bulbii au facut mugurasi.Le-am tinut peste iarna in beci. Si acum tot acolo sunt.
Ma bate gandul sa le scot si sa le plantez maine in pamant.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am primit azi bulbii de tuberoze - de-abia astept sa-i plantez da mai astept vreo doua-trei saptamani ca vine iarasi frigul.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu una am cumparat de la particulari - dupa care am urmarit cu atentie ce ai postat tu miraflor si ma intreb oare daca am luat bulbi care vor face sau nu flori?? ca eu una nu ma pricep la tuberoze sunt doar o mare admiratoare a parfumului lor...si n-am gasit nici un material informativ care sa descrie modul in care se selecteaza bulbii de floare. Soiul se numeste "The Pearl"
 

miraflor

New Member
polyanthes tuberosa

Da, dar atentie, de obicei pe piata se gesesc produse de slaba calitate, de care anumiti producatori doresc sa se scape.Pentru a produce floare un bulb trebuie sa fie de cel putin 9-10 cm in circumferinta. Si-n plus are nevoie de multa caldura si foarte multa apa.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca e cazul... bulbii sunt mari, intr-adevar, si fiecare are in jur cate 5-6 bulbisori mai mici.
Multumesc pentru sfaturi - lumina si apa din belsug. Oare pot sa-i plantez alternativ cu gladiole? sau nu se "plac"?
 

miraflor

New Member
polyanthes tuberosa

eu n-am incercat sa pun 2 gladiole si 3 tuberoze... :wink: . trebuie sa si despartiti bulbii mici de cei mari daca doriti flori frumoase. altfel nu se dezvolta suficient
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: polyanthes tuberosa

miraflor a spus:
eu n-am incercat sa pun 2 gladiole si 3 tuberoze... :wink: . trebuie sa si despartiti bulbii mici de cei mari daca doriti flori frumoase. altfel nu se dezvolta suficient
Beleaua e ca trebuie sa pun vreo 25 de tuberoze si 50 de gladiole... :rofl: si ca am un caine care umbla liber prin curte si-atunci singura solutie este sa plantez florile in fata gardului viu de care cainele meu nu se apropie... complicat...si mi-ar fi placut alternanta de alb/colorat
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au cerintze de apa diferite, la gladiole nu le place atita apa ca la tuberoze dar de incurcat nu se incurca daca reusesti sa la cresti in acelasi strat.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai concluzia mea este ca mai bine le las pe caprarii, nu le combin - multumesc amandorura de sfaturi ca altfel uite cum le zapaceam si nu mai iesea nimic din florile mele... O sa incerc sa le gasesc un loc - soare din abundenta adica merge pe o latura vestica???
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: polyanthes tuberosa

gradinar1 a spus:
miraflor a spus:
eu n-am incercat sa pun 2 gladiole si 3 tuberoze... :wink: . trebuie sa si despartiti bulbii mici de cei mari daca doriti flori frumoase. altfel nu se dezvolta suficient
Beleaua e ca trebuie sa pun vreo 25 de tuberoze si 50 de gladiole... :rofl: si ca am un caine care umbla liber prin curte si-atunci singura solutie este sa plantez florile in fata gardului viu de care cainele meu nu se apropie... complicat...si mi-ar fi placut alternanta de alb/colorat
Pai alternanta se poate face si daca le pui pe rinduri separate, dar cu cainele mai bine rezolvi de un lantz.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mamaie tinea cainele in lant si-i dadea mamaliga uscata! :evil:
Nu ma lasa sufletul nici sa o tin in padoc d-apoi sa o pun in lant...chit ca-mi manaca toate florile - gasesc eu o solutie.
 

albela

Active Member
gradinar1 a spus:
Mamaie tinea cainele in lant si-i dadea mamaliga uscata! :evil:
Nu ma lasa sufletul nici sa o tin in padoc d-apoi sa o pun in lant...chit ca-mi manaca toate florile - gasesc eu o solutie.
Gardute despartitoare intre zonele verzi si aleile unde circula si cainele. Asta e solutia mea deocamdata :oops: .
 
Sus