Tripsi la violete

instructor

Member
Am si eu o problema.......dintr+o violeta cind sa o ud au zburat niste musculite negre ce or fi si ce sa fac sa scap de ele....Multumesc
 

doina

Member
Musculita neagra de care spui apare de la umezeala si nu deranjeaza violeta. Lasa sa se usuce pamantul intre udari .
 

danya

Active Member
Cateodata imi vine sa arunc toate violetele si sa renunt. :cry:
Azi am descoperit una cu tripsi. :x
Oare daca dau o data pe luna cu insecticid pe cele care nu au,ii tin la distanta? Sau se obisnuiesc cu solutia?
 

Fleur

Active Member
Eu zic sa le stropesti pe toate atunci cand descoperi atacul. Tripsii nu omoara in cateva zile planta.
 

danya

Active Member
Multumesc. Pai am descoperit doar pe una... si doar o floare parea atacata, l am si vazut pe ea si am rupt-o imediat.
Deci preventiv o data pe luna nu are rost.
In casa am doar Confidor, e bun?
 

ena

Member
E bun. Eu am stropit cu Mospilan si cu Actara, din 7 in 7 zile si am facut solutia mai concentrata. Am optat pentru ele, pentru ca sunt bune si pentru tripsul tutunului (Thrips tabaci) si pentru tripsul californian (Frankliniella occidentalis). Unele au indicatii numai pentru tripsul tutunului, foarte putine au si pentru celalalt tip.
 

danya

Active Member
Mi e cam teama sa dau, sa nu pateasca ceva frunzele...Eu doar cu Mospilan am dat si n au patit nimic, dar nu mai am. Confidor miroase puternic a benzina.
 

danya

Active Member
Scuze. :oops: Este Talstar 10 EC, insecticid acaricid, este fiola si scrie ca e pt legume, nu scrie de plante, dar asa mi a recomandat vanzatorul, zicea ca merge. Continutul fiolei se dizolva in 10 l de apa.
 

ena

Member
Am folosit si Talstar. Nu pentru tripsi.... desi este recomandat pentru tripsul tutunului in 8 l de apa. Eu fac soltia mai concentrata...
 

danya

Active Member
hmm... eu nu stiu ce fel de tripsi am pe violeta. :|
Daca e recomandat pt 10 l de apa si pun in 5l e ok?
Si inca ceva: am violetele pe 3 pervaze, in 2 camere si bucatarie... violeta cu tripsi e in bucatarie. O sa dau pe toate din bucatarie, dar e nevoie sa dau si pe cele din camere?
 

iuli

Member
stropestele fara probleme ,nu se pateaza frunzele.chiar daca celelalte nu au stopestele preventiv.
 

maja

New Member
Eu le-am stropit cu Nuprid 200 SC iar mai inainte cu Perfect Plant si observ ca au inceput sa-si revina in sensul ca au inceput sa creasca frunze noi .Am sa le mai stropesc inca o data cu Nuprid .Dupa cum aratau plantele mele sigur au fost invadate de tripsi . M-am uitat cu atentiemulte zile fara sa vad nici o ganganie dar cand am inceput sa dau cu Nuprid am vazut una mica,mica albicioasa ...Banuiesc ca insecticidul nu le place cum nici mie de ele ...

Claudia ,multumesc pentru sfat !
 

iuli

Member
eu am gasit calypso si faster .este bun careva din cele doua sa stropesc violetele?alceva nu am gasit
 
Sus