Tripsi la violete

Leanna

Member
Cornelia..tripsii astia se vad...? :? avusesem aceleasi simptome la floarea de cyclamen..floarea chircita ca violeta de mai sus, dar nu am vazut nimic..nici pe sol...nici pe frunze.. :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Destul de rar ii vezi la fata insa recunosti atacul. Pe Cyclamen? Nu stiu, e posibil.
 

AngelEyes

Member
Am observat pe florile de impantiens niste ganganii mici si albe sau gri,de 2-3 milimetri,fara aripi...de obicei stau in centrul florii.E posibil sa fie tripsi ?Poze nu le pot face ca fug prea repede.Floarea cand se deschide e arsa pe margini...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu ce sa-ti recomand. Eu am tot stropit cu mospilan in concentratii diferite. Partial am scapat.
 
ceva asemanator am avut si eu pe o violeta...am intrebat de un insecticid...si mi-au recomandat NUPRID 200 SC....e o fiola...pe el scria ca i pt rosii..cartofi...
am dat...deocamdata nu vad nimic pe violeta...i am rupt toate florile oricum.
scria de tripsi...musculita alba...cam ce scrie si pe asta
 

Octavia

Member
Astazi am observat si eu pe violetele mele niste musculite albe, asemanatoare celor din pozele voastre :( , initial au fost doar pe cea mov cu alb, dar am crezut ca au cazut de pe hibiscusi, care au facut musculite albe si i-am stropit.... insa acum am vazut ca s-au raspandit si pe celelalte....le-am stropit cu mospilan, sper sa-si revina.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca sunt musculite albe nu prea ataca violetele. Dar daca sunt tripsi e nenorocire. Ataca-i tu pe ei pana nu-ti distrug plantele.
 

Octavia

Member
Am dat cu Mospilan, Cornelia :nu-mi_place: . Am facut bine? :?

PS: m-am uitat mai bine si am vazut si niste puricei verzi...
 

floare mica

Member
Am fost ieri in Hornbach ! Inauntru era ordine si curatenie insa in curte era puzderie de musculitele albe care roiau absolut pe toate florile !!!
E prima data cind am vazut acolo asa ceva :eek:
In gindul meu le-am plins de mila celor care si-au cumparat plante infestate cu musculita alba. :cry: Daca aduci acasa o astfel de planta sau o primesti cadou risti sa-ti infestezi toata colectia de flori. :roll:
 

angela draganoiu

Active Member
mai rau e ca poti sa aduci pe haine de afara nesuferita asta de musca. ti-am spus la Real aproape ca nu puteai sa respiri de cit de multe erau afara.
 
Sus