Tripsi la violete

Roxana

Active Member
nu. pentru tratarea lor trebuie sa iei ceva care trebuie introdus direct in pamant, ca altfel poti distruge frunzele.
 

emeclau

Active Member
da, Andreia, le dai din toate pozitiile :rofl: :rofl:
cel mai indicat seara, si mai ales acum e perfect, pentru ca nu e frig, frigul si apa pe frunze e o combinatie fatala pentru violete
dupa ce le stropesti le lasi in intuneric pana dimineata
 

andreiacamelia

Active Member
Da, merci, asta cu intunericul am retinut. Insa ma tot gandeam la stropitul pe frunze ca stiu ca sunt pretentioase, numai ca ai dreptate; ca acum ar merge fiindca e cald si se va usca mai repede.
 

emeclau

Active Member
Andreia, eu le stropesc ...si pe cele care le vand le stropesc si fetele vor confirma: e un mit ca violeta nu suporta apa pe frunze ( implicit solutii apoase)
nu suporta baltirea radacinilor dupa un dus pe frunze, ca doar e planta si in mediul ei natural apa si-o ia din ploaie, insa sta pe soluri foarte bine drenate :wink:
 

iuli

Member
am o beatrice trail care este cam marisoara are 3 ani si am vazut o ganganie miiiica galbena.banuiesc ca este ceva dar nu stiu ce?sunt bune insecticidele de sus sau folosesc mospilan?
 

emeclau

Active Member
daca e ca un viermisor mic, e colembola, se fac de la umiditate si nu dauneaza
si eu am, mai ales la cele tinute pe ww :nu stiu:
daca insa sunt pe frunze, musai sa stropesti
si Mospilan e bun, insa cred ca raman un pic de urme albicioase pe frunze de la el
 
Sus