Trandafirii din Serbia

carla

Active Member
Eu zic sa-i trimiteti un mail cu fotografii ale trandafirilor uscati. Daca se usca unul doi mai era cum era dar vad ca majoritatea n-au rezistat. Sarbul stie foarte bine ca anul asta n-a avut trandafiri de calitate, iar in primavara e clar ca a dat resturi. Din prea mare lacomie si-a dat cu firma in cap, cum se zice, nu stiu cine va mai avea curaj sa comande la el. Mie mi s-au prins toti cei comandati in toamna, dar dupa patania voastra ma gandesc ca am avut noroc, asa ca nu m-as mai risca cu o comanda la el
Citisem pe un forum italian că o tipă care il cunostea personal recomanda sa se faca poze la trandafirii neprinsi iar domnul se angaja sa-i schimbe in toamna. Asa ca merita sa incercati
 

elipopa

Active Member
fetelor , tare rau imi pare cand vad ce pierderi mari ati avut la trandafirii comandati! mare pacat ca erau superbi, as fi vrut sa-i vad infloriti in gradinile voastre!
nu renuntati, trimiteti mail si poate la toamna va va trimite marfa de calitare!!
 

gabrielais

Active Member
bebe Iris a spus:
Nu cred sa rezolvam ceva...dar macar stiu ca i-am zis-o :(
Chiar ne crede ultimii oameni!?! Nu meritam si noi sa primim aceeasi calitate ca si altii, din alte tari? Bun, am inteles...calitate nu...dar macar sa-i fi pus intr-o folie, ceva, pe drum...sa nu moara betele de chibrituri pe care ni le-a trimis...
fetelor, la mine s-a intamplat la fel chiar cu 2 trandafiri de la coral si greseala a fost a mea in mare parte, ca nu i-am tinut cat trebuie in apa; problema e urmatoarea (si asa se explica de ce fetele care i-au tinut in apa mai mult au avut succes): astia tin trandafirii peste iarna in pivnite, stivuiti, cu radacina nuda, si-i stropesc cu apa periodic; evident ca la o comanda de primavara bietele plante sunt foarte deshidratate....greseala furnizorului a fost ca i-a trimis cu radacinile neambalate in ceva talas umed acolo...in general si eu am auzit lucruri bune despre respectivul si inca imi dau pumni ca n-am vazut din vreme treaba cu comanda ca ma bagam si eu, chiar cu riscul de a pierde o parte dintre plante...e bine sa-i scrieti mail, zic eu, sa ia aminte si sa nu trimita la asa distanta trandafirii neambalati corespunzator...succes mult celor care au mai salvat ceva; abia astept sa vad primele floricele...
 

elaelena

Member
...si eu i-am tinut vreo 3 zile in apa, inainte de plantare...probabil faptul ca nu i-a ambalat corespunzator a facut sa avem si multe pierderi....( eu am 3-4 din 11 comandati- o treime!)
 

bebe Iris

Active Member
daca i-ai tinut in apa 3 zile...inseamna ca nu doar hidratarea a facut sa se prinda unii dintre ei...
 

carla

Active Member
bebe Iris a spus:
eu ii pozez, dar cine poate sa-i compuna un mail si sa-l trimita? ce adresa de mail are?
Are doua adrese de mail, apar pe site la contact.
Ar trebui sa-i scrie tot persoana care a făcut comanda, altfel nu va poate identifica. Si sa-i spuneti cati nu s-au prins si care lipsesc din comanda, că am vazut ca nu i-a trimis chiar pe toti
 

bebe Iris

Active Member
Asa ma gandeam si eu...doar ca Mali nu cred ca mai poate ...oare numai ea a corespondat cu sarbul pentru comanda?
 

presco

Active Member
Nu e vina noastra. La mine trandafirii erau cu muguri crescuti mari dar uscati. Tulpinile lor erau stafidite rau si nu erau verzi ci ingalbenitesi dupa cateva zile s-au facut maro. Totusi acum o saptamana din 7 aveam 3 prinsi dupa munca multa de terapie intensiva. Eu inteleg ca trimit trandafirii cu radacina nuda dar macar daca erau ambalati fiecare in cate o punga ar fi ajuns mult mai bine. Nu poti sa-i trimiti la drum lung pur si simplu tufliti intr-un pachet.
 

bebe Iris

Active Member
Da. Asa este.
Acuma cum facem sa trimitem mailul. Sa centralizam ce a murit si apoi sa vedem cum facem sa trimita mailul gata pregatit Mali.
La mine "decedatii":
Variegata Di Bologna
Cardinal De Richelieu
Capitaine Williams
(adica toti 3, din 3 cati am comandat) :(
 

elaelena

Member
ai mei;
-molineux
-ghislaine de feligonde
-souvenir de la malmaison
-souvenir du dr. jamain( asta mai are o portiune miiiica, verde, pe unul din lastari dar altceva, nimic!)-e cu semnul intrebarii
 

adrianam

Well-Known Member
Le-am facut aseara inventarul iar si am modificat pe prima pagina.
Se pare ca englezestii au rezistat cel mai bine- din 7 cred ca voi avea 5. Dar din restul trandafirilor vechi, din 7 nu s-a prins nici unul macar!
Doar la Souvenir de Dr.Jamain i-a dat un lastar din radacina care banuiesc ca este un maces si parca nu l-as lasa.
 

victoria

Active Member
Eu cred ca marea problema a fost si ca a trimis plante foarte tinere,mult prea tinere,cu lastarii dezvoltati insuficient pentru asa un drum.
Luati exemplul Stark'l,care a trimis tot cu radacina nuda,tot deshidratati din aceasta cauza,dar cu lastari de 3 ori mai grosi,deci mai rezistenti.
S-a gandit numai la castig,nu si la multumirea client8lor
 

mymo

Active Member
Presco,asa au fost si ai mei cu muguri uscati,mare parte din tulpini s-au uscat dar din cele ce au ramas au dat frunzulite.La unii au mai dat muguri doar pe o tulpina,dar eu ma bucur si asa.Uite asata e atat de mic ca -are decat un rand de frunze,aproape toata tulpina i-a fost uscata:

Al meu,cel care ziceam ca e cu un picior in grapa si-a revenit deci din 9 am doar 1 decedat.

Bebe,eu cred ca si tu poti sa trimiti mail nu e nevoie de Mali,doar stie bine sarbul ce marfa de rahat a trimis in Romania.
 

anasstasia

Active Member
Eu deocamdata nu stiu ce sa va spun, deoarece ai mei sint plantati la tara. Daca timpul isi mai revine si nu mai ploua voi merge la tara simbata aceasta. Daca nu, voi merge saptamina viitoare.
 

presco

Active Member
Desi dupa cum am mai zis sarbul i-a ambalat de tot rasul nu stiu daca ii putem cere despagubiri tinand cont ca trandafirii s-au mai plimbat si prin tara si aici nu e vina nimanui, asta e riscul unei comenzi comune.
Eu de abia in weekend ajung la gradina asa ca nu stiu ce mai traieste si ce nu , sper ca cei trei care pareau prinsi sa fie tot asa...
Si la mine singur englezesc pe care l-am avut era mult mai viguros decat ceilalti si desi arata nasol a avut forta sa-si revina, cel putin acum o saptamana era in viata. :D
 
Sus