Trandafirii din Serbia

mymo

Active Member
Da,din 9 sunt in viata 7 jumate :rofl:
Daca ma credeti,atunci cand i-am vazut prima data am zis ca daca scapa 3 din ei e lucru mare,i-am tinut in apa 3 zile,i-am lasat mocirliti jumatate de zi dupa care i-am plantat fara sa-i musuroiesc.Am avut grija sa-i ud foarte bine,in rest numai Doamne-Doamne a avut grija de ei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mymo, cred ca ai tai i-a ajutat si faptul ca i-ai tinut in apa...cam mult 3 zile, de obicei e minim 24h si maxim 48h, dar asa s-au hidratat bine si, ajutati si de radacinile alea fenomenale (cel putin ai mei aveau niste radacini uriase!), au reusit sa se prinda
 

mymo

Active Member
Da,au avut radacini foarte bune dar erau foarte dezhidratati si din cauza ca n-am ajuns la Simeria decat peste 3 zile,aceste 3 zile si le-au petrecut in baie pe-ntunerec intr-o galeata cu apa :)
Dar din cate stiu toate fetele i-au tinut in apa la hidratat.
 

adrianam

Well-Known Member
La mine cred ca asta a fost cauza pentru care cred ca s-au uscat- i-am tinut doar 20 de ore in apa! Parca doar unul singur parea uscat de tot.

Erau ei stafiditi dar macar aveau portiuni verzi! daca i-as fi tinut mai mult in apa! :(
 

bebe Iris

Active Member
Cred ca asta a fost si greseala mea. Nu i-am tinut mai mult in apa. :(
Din 3 cumparati, 3 sunt decedati. :(
 

anasstasia

Active Member
Bebe ti-au murit toti??????? Adica pierdere 100%??? Vai ce rau imi pare. :( Se pare ca degeaba le-am laudat noi radacinile. Deshidratarea le-a venit de hac...
 

anasstasia

Active Member
Eu sint mai revolutionara de felul meu si ma deranjeaza nedreptatea. Sper sa nu supar pe nimeni, dar macar sa le spunem ce s-a intimplat cred ca ar fi normal.
 

mymo

Active Member
Hmm,groaznic.Cu siguranta daca aveam posibilitatea sa merg la Simeria e clar ca nu-i mai tineam atat in apa si ii plantam.La mine,in tot raul a fost si un bine.
De la sarb nici eu nu mai cumpar,prea si-a batut joc de noi,cred ca i-a trimis pe cei mai rai care-i avea :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Inseamna ca ai vostri au fost suferinzi rau, daca au fost asa mari pierderile. si ai mei au calatorit 2 saptamani pana sa ajunga la mine, cu radacina nuda, intr-o punga de nailon si pe urma in cutie si i-am tinut in mocirleala de-aia cu apa, balegar si lut cam 17 ore, pe urma i-am plantat. Momentan sunt vii toti, sper sa ramana asa. Si ai mei au ramurile subtirele, sunt cam tinerei, dar doar doi au avut cate 2 ramuri ceilalti 3 sau mai multe. Eu am intrat si pe un forum italian, unde lumea cumpara de la sarb de vreo 3 ani si in general erau multumiti, situatii ca a voastra de acum nu au existat. E drept ca sarbul e cam habauc si raspunde mai greu la mail-uri dar in general nu a livrat marfa proasta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ar trebui sa-i trimiteti mail si sa-i explicati situatua. Din cate am inteles la comenzi unde au fost probleme el inlocuia plante, ar trebui sa vorbiti cu el, nu-i un caz izolat, toata lumea a avut probleme, nu doar o persoana
 

elaelena

Member
claude, tu i-ai cumparat in toamna tarziu sau pe la inceputul iernii...nu intrasera inca in vegetatie ..apoi depinde si de cat de repede au ajuns la fiecare
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Elaelena, si ai mei au fost cu peripetii, au ajuns in tara in ianuarie, mi i-a cazat o persoana deosebit in pivnita sa, i-a tinut toata iarna cu radacinile in nisip umed si la intuneric! Mi i-a trimis la inceputul lui aprilie, posta i-a pierdut, pana la urma au facut 2 saptamani pe drum. Dar cu ai vostri nu e lucru curat, e clar ca au suferit mai multe ca ai mei!
Parerea mea este ca cine a facut comanda vostra sa trimita un mail la sarb si sa-i explice situatia, vedeti ce zice, incercarea moarte n-are!
 

mymo

Active Member
De ajuns cred ca au ajuns cam in aceelasi timp.
Bebelu,crezi ca ne baga in seama? credca toate suntem de acord sa-i trimitem "mortaciunile" dar ma-ndoiesc ca rezolvam ceva :(
 

anasstasia

Active Member
Sincer nu cred ca rezolvam ceva. Insa eu oricum sint pro. Macar sa spunem ceva, sa-l tragem un pic de mineca. Chiar nu e ok ce s-a intimplat.
 

bebe Iris

Active Member
Nu cred sa rezolvam ceva...dar macar stiu ca i-am zis-o :(
Chiar ne crede ultimii oameni!?! Nu meritam si noi sa primim aceeasi calitate ca si altii, din alte tari? Bun, am inteles...calitate nu...dar macar sa-i fi pus intr-o folie, ceva, pe drum...sa nu moara betele de chibrituri pe care ni le-a trimis...
 
Sus