Trandafiri Urcatori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

spica

New Member
trandafir urcator Orange

e tot in punguta lui, nici nu stiu cum e la radacina, cred ca inca doarme si are niste ceara verde pe la capete. Pana cand sa-l tin la racoare? Sa nu-l ud deloc? Unde pot afla mai multe despre acest soi?
multumesc
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai daca radacina e ambalata in ceva, are umiditate, de obicei se ambaleaza in rumegus ud si e infasurata in folie sau hartie maro. Daca de pe ramuri nu are crescuti lastari inseamna ca inca doarme si-l pui asa cum e, in punguta lui, la intuneric si racoare.

Despre soi n-ai cum sa afli ceva, doar dupa ce infloreste daca il recunoaste cineva, nu exista soi ORANGE, cei care il vand nu stiu nici ei soiul si atunci au scris la nume culoarea trandafirului...asta daca nu ti-o iesi altceva, nu orange ci pink :mrgreen:
 

spica

New Member
trandafir urcator Orange

multumesc, dar pana cand sa-l tin la racoare si intuneric? Cand va fi cazul, as putea sa-l pun initial intr-un ghiveci mai mare, pt ca acum sunt in amenajarea gradinii, trebuie adus pamant, facut gardut din cauza cainelui?
 
As vrea sa plantez 2-3 cataratori. Pana acum i-am tot evitat pentru ca nu stiam unde sa-i pun. Merge sa inlocuiesc arcada cu un par mai zdravan? as vrea sa se infasoare de parul respectiv. Am vazut o poza pe net si de acolo mi-a venit ideea :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Trandafirii nu se infasoara singuri. Va trebui să îi ajuţi tu. Iar dacă nimeresti vreun soi cu tulpini grose, erecte, o să îti fie mai greu.
 

miki70

Active Member
Mie mi-au inghetat urcatorii, tot ce nu a fost acoperit de zapada a inghetat. Doar unul nu mi-a inghetat deoarece a avut "norocul" sa cada bolta cu el si a fost ingropat de tot in nameti. Voua v-au inghetat? In Craiova am vazut ca au inghetat multi, la mama la bloc a inghetat un trandafir batran care ajunsese la etajul 1 :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uitati ce am patit cu Goldenii mei.Am pozat numai unul dar ambii sunt cam asa:

adica pina la inaltimea aceasta au fost inghetati.Unul din ei uitati cum are mijlocul:

o sa il tai dar :cry: nici nu stiti ce frumusete erau asta vara cu zecile de flori pe ei....... :( :( :(
Nici nu vreau sa imi imaginez ce o sa gasesc si la ceilalti urcatori......
Th.sunt ok cu una-doua exceptii.Verzi si chiar cu frunzele pe ei.....
 

maxie

Member
Am taiat trandafirii si a trebuit sa merg in jos foarte mult.Cel mai tare au suferit cataratorii,deoarece au inghetat pana la inaltimea de 40 cm.Am stricat boltele,din pacate :cry:
Si Westerland incepuse sa ridice binisor si acum va trebui sa o iau de la inceput.A fost iarna grea si cred ca i-a prins gerul inainte de a se asterne zapada peste ei. Totusi, chiar daca am taiat pana jos,aproape,am dat de verde si am sperante ca isi vor reveni.
Cel mai putin afectati au fost cei mai tineri,de talie mica si cativa cataratori de la Coral,care m-au surprins cu rezistenta lor(Hella si Dortmund).Acestia au ramuri de 1,2 m ,dar au trecut cu bine de inghet si au mugurasi veseli.
 

elianna

Well-Known Member
Ma uit in fiecare zi la forsithia si ne vrea sa infloreasca. Totusi, maine mi-am propus sa tund cataratorii. Unul, cel plantat in toamna, a rezistat insa am fost nevoita sa-l mut si sper sa nu-l pierd. Celalalt arata cam negru dar nu-mi pierd speranta. A fost in zapada si sper sa-l fi protejat suficient.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stai, Eli, ca nu-i chiar asa, fiecare trebuie s-o vada in zona sa, nu e valabila la Cluj forsithya inflorita la Tg.Jiu :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cam asa si eu :mrgreen: De doua zile e un vant turbat de iti macina nervii...puternic si receeee :evil:
 

anasstasia

Active Member
Si eu am vazut forsinthya inflorita in Bucuresti, insa la tara la mine mereu este mai frig decit cum e in Bucuresti. Asa ca fiecare trebuie sa-si astepte inflorirea forsinthyei din zona lui.
 

miki70

Active Member
Eu am vazut-o inflorita la mama la bloc dar a mea si a Corinei (Kerkyra)nu si nu stam foarte departe una de alta. Eu i-am tuns pe toti, mai putin piticii pt ca aia nu stiu cum sa-i tund.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus