Trandafiri Urcatori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

carmenushka

Active Member
bebe Iris a spus:
M-me Isaac Pereire se conduce extrem de frumos pe bolta si nu face tije lungi cu flori in buchet in varful tijelor, ci se aranjeaza floare langa floare, tulpinita langa tulpinita, de parca le-a asezat cineva cu mana.
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2010/15381197
Acesta este cu adevarat trandafirul perfect pentru bolta...pacat ca este foarte sensibil la patare neagra. Dar nimeni nu-i perfect :wink:
Bebe eu iti multumesc din suflet pentru el, azi am reusit sa-l plantez, maine i rog pe sot sa fixeze si arcada pe care vreau s-o acopere. tu acolo la arcada minunata ai unul sau 2 trandafiri pusi de-o parte si de alta de s-au aranjat asa de frumos?
A, si din lastarii primiti anul trecut de la tine unul e sigur Westerland ca a crescut de nebun are 2 m dar nu a facut nicio floare anul asta
 

bebe Iris

Active Member
Cu multa placere Carmen! Sa-ti traiasca si sa-ti acopere bolta in 2-3 ani, asa ca si la mine :D
E unul singur pe bolta mea Carmen, creste foarte frumos :D
Westerlandul trebuie sa fie cu frunze lucioase si foarte sanatoase :*
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' tu nu te uiti pe mai multe site-uri cand vezi un trandafir care-ti place, ca sa afli mai mjulte despre el ? :mrgreen: Oricum, exista cativa trandafiri cu o singura inflorire care sunt atat de frumosi incat e pacat ca din acest motiv sa renunti la ei...parerea mea
Bebita, la urcatorii cu o singura inflorire exista o solutie: il combini cu o clematita de grupa 3, care se taie scurt primavara si cu inflorire tarzie, care va imbraca peste vara trandafirul si va suplini al doilea val de flori al acestuia
 

bebe Iris

Active Member
claude a spus:
Da' tu nu te uiti pe mai multe site-uri cand vezi un trandafir care-ti place, ca sa afli mai mjulte despre el ? :mrgreen: Oricum, exista cativa trandafiri cu o singura inflorire care sunt atat de frumosi incat e pacat ca din acest motiv sa renunti la ei...parerea mea
Bebita, la urcatorii cu o singura inflorire exista o solutie: il combini cu o clematita de grupa 3, care se taie scurt primavara si cu inflorire tarzie, care va imbraca peste vara trandafirul si va suplini al doilea val de flori al acestuia
Ba da, dar e mai usor sa ai o lista cu ce are mai bun fiecare(inflorire repetata, parfum sau rezistenta)...decat sa ii iei pe rand si sa cauti :D
In plus inflorire repetata la unii inseamna ca infloreste de doua ori, in cele mai multe cazuri a doua oara mult mai slab.
Stiu ca sunt trandafiri grozavi care infloresc doar o data, dar nu sunt pentru gradina mea de 6 pe 6m :) Cu clematitele printre roze am facut asa de la inceput :D
 

miki70

Active Member
Korlawe de la Sem-Luca este Westerland? L-am vazut intr-un magazin astazi dar nu stiu cat de serioasa e firma. Mai aveau cataratori Virgo , Queen Elizabeth si Balett . Vanzatoarea mi-a spus ca sunt remontanti, oare o fi asa?
 

miki70

Active Member
Multumesc , cum se scrie remontant in engleza? :oops:
Dar de Sem-Luca ce-mi poti spune, pot avea surprize sa fie altceva? :nu-mi_place:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
uite asa scrie la W ca inforeste tot sezonul= Blooms in flushes throughout the season. ..sau cam asa se traduce :oops:

de la sem luca nu am cumparat nimic ,dar eu am renuntat sa mai cumpar din supermarket ca de obicei nu prea ies :) parerea mea ca e mai bine sa cumperi de rosafruct sau coral ,dai un ban dar primesti cea ce vrei ! :oops:
 

miki70

Active Member
Sanamaria multumesc. Vizitai site-ul Coral si mi se pusa pata pe Super Excelsa care nu mai este si Golden Gate. Doar pentru Golden nu-mi vine sa fac comanda :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu merita sa cumperi doar unul ca iesi cam scump :(

dar poate ca cei de la sem luca sunt seriosi ,vezi la furnizori nu are topic :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu nu am nici una din cele mentionate mai sus ,dar pana cind apar fetele[ baietii] care au asemena minunatii ,poti sa te uiti pe HMF roses ,ca sunt multe poze cu fiecare ,si poti vedea poze reale din diferite gradini si fara photoshop :)
 

miki70

Active Member
Am primit astazi un trandafir tanar Golden Showers obtinut din butas, il pot planta mai adanc decat a fost plantat pana acum ca sa fiu sigura ca nu-i ingheata radacinile ? Nefiind altoit eu cred ca se poate, ce ziceti?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus