Trandafiri Urcatori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cin' te puse Ano sa dai siteul ala olandez???????? :cry: De azi dimineata tai si pun ,citesc,traduc,etc....cu ce sa comand sa fie si asa....si asa...si asortati desi nu vreau mai mult de 2 ca.....offffffffff...........si aveam atita treaba :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bine ca ai loc si mai ales soare.
La mine gardul facut de vecinul meu in toamna trecuta mi-a" inghitit" tot soarele trandafirilor care ii aveam plantati asa ca sunt nevoita sa ma limitez cu numarul lor :( .Si sunt atit de frumosi olandezii aia :D ca as lua o gramada. :( Imi trebuie insa niste urcatori oricum.... :mrgreen:
 

Blitz

Active Member
Nu, nu este de la Coral, l-am luat din piata, scria pe el "Ilse Krohn", initial am retinut (ca am aruncat ambalajul :oops: ca baba blonda ce sunt :rofl: :rofl: :rofl: ) ca ar fi galben, nu este, este alb (chiar corect, asa trebuie sa fie :rofl: :rofl: :rofl: ) intre timp a facut a doua tura de flori si face incercari disperate sa se catere pe batatorul de covoare din curte :rofl: :rofl: :rofl: . Prostia mea a fost ca l-am pus in ideea ca se urca pe gard - care este spre nord :oops: :oops: :oops: .

Tare tind sa cred ca este ce scria pe ambalaj :oops:

Trebuie sa fac poze maine, azi nu am apucat :rofl:
 

LauraT

Member
Aveti idee dragilor daca exista un soi care sa mearga "cocotat" si pe balcon la etj 4 (sa bag vecinii in boala) :rofl:
 

Elektra

Member
LauraT a spus:
Aveti idee dragilor daca exista un soi care sa mearga "cocotat" si pe balcon la etj 4 (sa bag vecinii in boala) :rofl:
Adica sa-l cresti la etajul 4 intr-un vas incapator sau vrei sa se catere pana la etajul 4? :)
 

cristinaf

Well-Known Member
Cred ca ar merge un urcator mai scund, dar sa ai grija pentru la iarna sa protejezi ghiveciul, sa nu inghete pamantul din el.
Si eu ma gandeam sa incerc cu un Rosarium Uetersen, plantat intr-un ghiveci mare, pe care sa-l infasor la inceputul iernii cu covoras termoizolant, dintr-acela care se pune pentru izolatie sub parchet.
Asa cred ca ar fi bine, dar inca nu am incercat. Important e sa nu inghete pamantul, si radacinile odata cu el.
 

Blitz

Active Member
Urcatorul meu arata acum asa:
http://blitz1959.sunphoto.ro/Trandafiri_2011/48387788

Proasta de mine l-am pus aproape de gardul care separa teritoriul cateilor, ceea ce nu ar fi o problema, DAAAR: eu nu am tinut cont de orientarea fata de soare si initial nu am inteles ca trandafirul, desi alb, este mai istet decat o baba blonda :rofl: :rofl: :rofl: - refuza sa se catere spre catei (gardul este situat la nord fata de el), dar a pus ochii pe un ienupar sau/si batatorul de covoare :eek: :rofl: :D :rofl: - toate spre este sau sud-est fata de el. Rugaminte MARE: aveti o idee ce as putea sa fac?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mie mi se pare destul de aproape de gard ca sa-l poti totusi conduce pe el :? Daca e un trandafir caruia i se rigidizeaza repede lastarii sa-i conduci in directia dorita de tine cat sunt inca fragezi, chiar daca infigi in pamant bete si-i legi de astea, pe masura ce se lungeste lastarul muti batul si legatura in directia dorita de tine, deci spre gard. Incearca sa-l conduci in forma de evantai,nu aplecat tot in aceeasi directie. Acuma...evident ca nu o sa fie ca o placinta lipita de gard, ca el se dezvolta si in diametru :D
 

Elektra

Member
Urcatorul Goldfassade, plantat in aprilie 2011:

Am mai scris despre el aici, ma uimeste pozitiv in ultima vreme, face flori tot mai mari, mai pline si mai parfumate, care isi pastreaza aspectul estetic mai multe zile de cand temperaturile au mai scazut. Abia astept sa vad cum evolueaza anul viitor.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bijuteriile astea nu le gasesti la noi, deocamdata...doar Eutopia ce mai aduce OGR, dar si in oferta lor nu ii au pe toti in fiecare an.
 

bradut

Well-Known Member
Se putea comanda la cei din Olanda (tunicentrumlottum). S-a facut o comanda comuna, pe forum, in aceasta toamna, in caz ca nu stii.

Insa acest trandafir nu prea este rezistent la gerurile din tara noastra.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus