Trandafiri Urcatori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gabrielais

Active Member
ce-o fi, sa-ti traiasca..e frumos.. :wink: acum faptul ca nu-i catarator si nici galben sunt amanunte, nu? :rofl:
pare sa semene cu Virgo Th...
 

Blitz

Active Member
Multumesc :D

Problema este ca l-am cumparat ca Ilse Krohn (deci albul este ok, probabil am incurcat eu borcanele). Dar tot nu este urcator. Dar nu mai conteaza :D
 

gabrielais

Active Member
oricum trebuie sa ai rabdare; unul dintre cataratorii mei, New Dawn, este in al 3-lea an la mine si abia anul acesta a inceput sa se dezvolte si sa creasca foarte mult, incat pana la toamna cred ca va ajunge pana in varful arcadei..in primul an a mers foarte greu, anul trecut ajunsesem la concluzia ca sigur nu este urcator, ca nu voia deloc sa creasca, dar anul acesta, ajutat si de o doza buna de gainat de pasare administrat in aprilie, se dezvolta extraordinar; si, desi voiam sa il scot si sa-l inlocuiesc, pana la urma si-a gasit echilibrul si s-a adaptat, se dezvolta extraordinar si face flori intr-una..bafta multa si cu al tau, multa rabdare si mai da-i o sansa.. :wink:
 

carla

Active Member
Si eu zic la fel, am avut multi cataratori care in primul an arata a TH, nu a cataratori. Multi nici nu infloresc din primul an, deci rabdare :D
 

Elektra

Member
Eu am un urcator galben, Goldfassade, plantat in primavara in aprilie, a inflorit prima data cam acum o luna si de atunci tot face flori desi abia are juma de metru :D Aspecte pozitive:
*frunzis frumos, lucios, verde mai inchis, ramurile noi rosiatice, fac un contrast frumos
*culoarea este galben pur, canar, fara nicio nuanta rosiatica(cel putin al meu)
*pana acum pare rezistent la boli
Dezavantaje:
* floarea are petale putine si cel putin acum pe caldura nu tine mai mult de doua zile
*floarea se ofileste urat, inestetic, trebuie taiata
*parfumul nu este foarte puternic, undeva intre slab si mediu, dar este placut
Cam acestea sunt concluziile mele pana acum, daca il mai are cineva astept pareri, oricum pana acum marele lui plus ar fi inflorirea remontanta foarte buna. Saptamana acesta sper sa-l prind in poza din stadiul de boboc pana la floare deschisa complet, sa-l vedeti, acum e tot murat de la ploaie si-l fac de ras :)
 

gabrielais

Active Member
mai bine murat de ploaie, Elektra, decat ars de soare! la noi a plouat putin, iar zilele acestea extrem de toride au afectat pana si florile cele mai rezistente...pana si ghivecele cu oleadri, plante mari amatoare de soare, au trebuit mutate la umbra..nici cele 2 udari pe zi nu par sa fie de-ajuns... :(
 

bebe Iris

Active Member
bradut a spus:
Nici eu nu prea vad vreo diferenta intre cei 3 Golden. Bebe, si spui ca ai 3 Goldfinger?! Ti-a placut atat de mult? :?
Din toti urcatorii am cate 3 :rofl:
Cand i-am plantat nu am crezut ca voi dori sa diversific intr-atat gradina :wink:
Evident ca acum nu-mi mai plac...cand am vazut ce frumuseti au strainii... :roll: Dar n-am ce le face...eu de scos nu-i mai scot :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Acum, am inteles. :rofl: Oricum, am vazut ca ai si urcatori superbi. Asa ca... :wink:

(Bebe, vreau si eu sa ma abonez la 1-2 butasi de Madame Isaac Pereire, daca se poate, bineinteles. :rugaciune: )
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Evident ca acum nu-mi mai plac...cand am vazut ce frumuseti au strainii... :roll: Dar n-am ce le face...eu de scos nu-i mai scot :rofl:
Nici eu... :rofl: Te inteleg perfect Bebita draga :D
 

ionascus

Active Member
Superbi cataratorii vostri fetelor.....
Gradinar 1....am sa fiu tiganca putin...si sa iti cer in toamna cativa butasi contra cost de New Dawn de la tine.....foisorul este gata si tare ar arata bine cu trandafirul asta suit pe el......
Iti pot da,daca doresti in toamna....Parade,si Golden showers....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sigur, Codrina, cu mare drag!! sa-mi amintesti, te rog si iti trimit cu cea mai mare placere :D
Mai am de trimis tot in toamna si catre aleynad, nu am uitat, astept doar momentul potrivit :wink:
 

fisulix

Member
Cochetez si eu cu ideea unei bolti de trandafiri, in schimb mi-as dori un soi care sa infloreasca mai mult de o data pe an. Mi-ati putea spune cam care soiuri ar fi acestea? Multumesc!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cele remontante infloresc de mai multe ori ! de ex cele care se gasesc la coral ! trandafiri vechi infloresc doar odata pe an !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus