Trandafiri Urcatori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ghia_don

Active Member
Doi dintre urcatori i-am taiat pina la 3-4 ochi :cry: ...atit mi-a mai lasat gerul :x .
Doar unul a scapat cu vreo trei ramuri neatinse si curios,cele mai firave... cele mai batrine si mai lemnificate au inghetat :( .
 

iogamac

Member
ai mei au scapat cu bine...si sunt toti cu muguri de boboci...numai unul are frunzulitele cam galbene...pe ramurile mai vechi..oare ce se intampla?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si urcatorului meu i-a infghetat tot ce era deasupra portiunii musuroite. :( Acum astept sa vad daca mai da ceva de jos...
Am plantat acum cateva zile un urcator "Queen of England" (sau Queen Elizabeth) Are cineva in gradina? Cum sunt?
 

ghia_don

Active Member
Queen Elizabeth am si eu, dar e teahibrid toata ziua ..
Dar o fi poate si o varianta urcatoare... :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ghia_Don, pe ambalaj scria ca-i climber, da' am mai cumparat eu catarator si s-a dovedit a fi tufa :( Chiar in primavara asta am mutat unul, in locul caruia am pus Queen of England. Acu' daca ma pomenesc ca si asta-i altceva :x
 

anasstasia

Active Member
Si ai mei au prins toti urcatorii, mai putin unul, o tufa care trebuia sa faca trandafiri grena, la care tineam tare mult. Pe toti i-am musuroit usor si le-am pus si pet. Cind am ajuns la tara am observat ca numai el nu avea pet. Probabil a fost luat de vint. Pare uscat. Nu am renuntat, dar nu prea mai am sperante cu el.
 

iogamac

Member
anasstasia a spus:
Si ai mei au prins toti urcatorii, mai putin unul, o tufa care trebuia sa faca trandafiri grena, la care tineam tare mult. Pe toti i-am musuroit usor si le-am pus si pet. Cind am ajuns la tara am observat ca numai el nu avea pet. Probabil a fost luat de vint. Pare uscat. Nu am renuntat, dar nu prea mai am sperante cu el.
nu renunta ca si eu am patit la fel...si am vrut sa pun altceva in locul acela si am observat azi ca sunt niste lastari firavi....
 

v.cristina

Active Member
anasstasia a spus:
Si ai mei au prins toti urcatorii, mai putin unul, o tufa care trebuia sa faca trandafiri grena, la care tineam tare mult. Pe toti i-am musuroit usor si le-am pus si pet. Cind am ajuns la tara am observat ca numai el nu avea pet. Probabil a fost luat de vint. Pare uscat. Nu am renuntat, dar nu prea mai am sperante cu el.
si eu zic sa nu renunti la el...poate, poate ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

anasstasia

Active Member
Nu vreau sa renunt la el. Este un Mr. Lincon si tare mult mi l-am dorit. Il lasa pina spre vara sa vad ce se intimpla cu el.
 

anasstasia

Active Member
Da, e adevarat. Eu in primul mesaj am spus ca mi-au prins toti trandafirii cataratori. Singurul trandafir "neurcator" este Mr. Lincon, care nu stiu daca a prins.
Scuze daca am scris de el unde nu trebuie.
 

aleynad

Active Member
Moderator
lasa, Anastasia, ca-ti dam noi :hug:
daca nu da nimic din el, dai de veste si-ti trimit la vara butasi :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La cataratorul care a inghetat si l-am taiat la 15 cm am vazut azi un mugurel. Daca se dovedeste ca trandafirul Queen of England pe care scria ca-i climber e teahybrid, cred ca pergola mea va ramane in continuare fara nimic catarat pe ea :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai daca l-ai taiat asta nu insemna ca el nu mai e catarator :rofl:
si eu am taiat in tomna cataratorii pusi anul trecut pana la 40 cm ca sa se ramifice anul acesta,
am unul care l-am taiat acum in primavara la 15 cm pentru ca degerasera ramurile :( , dar nu-ti face probleme, recupereaza ei :D
in primul an cresc mai incet, ca in al doilea an, daca le mai dai si compost....cresc sigur :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
pai daca l-ai taiat asta nu insemna ca el nu mai e catarator :rofl:
si eu am taiat in tomna cataratorii pusi anul trecut pana la 40 cm ca sa se ramifice anul acesta,
am unul care l-am taiat acum in primavara la 15 cm pentru ca degerasera ramurile :( , dar nu-ti face probleme, recupereaza ei :D
in primul an cresc mai incet, ca in al doilea an, daca le mai dai si compost....cresc sigur :D
:rofl: Stiu ca ramane tot catarator, dar cum ma chinui de doi ani sa vad unul catarat pe pergola aia m-au apucat dracii :rofl: Acum doi ani l-am plantat, a crescut si el cat a putut, anul trecut l-a atacat o boala si ciuciu flori, anul asta iar e chel :x Si ma tot chiorasc la pergola aia cheala si ea :)
 

anasstasia

Active Member
Claude, esti super tare! Ce-am mai ris :rofl:
Imi pare insa rau pentru supararea ta. Si eu am trandafiri cataratori (au 20 cm acum), insa i-am luat sa se catere, ca doar asta le e scopul. Si pe mine m-ar supara daca s-ar incapatina sa nu se dezvolte.
 

bebe Iris

Active Member
eu am gasit solutia, am pus 4 pe o pergola, cate unul la fiecare piciorus :rofl:
si bine am facut, fiecare cu ritmul lui, dar in 2 ani am umplut toate pergolele :)
 

baby_blues

Member
Acum in primul an cand am plantat trei caratori, e bine sa le ofer ceva pentru a-i stimula? Imi recomandati ceva?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus