Trandafiri Urcatori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.Toti pe care ii am sunt fie de la "Rosafruct" fie de la Molnari.Acesta este de la "Molnar".Este in al doilea an si a inflorit toata vara ca si acum de altfel necontenit.
Am pile la judeteana Alba :rofl: (ambii producatori sunt din judet :mrgreen: ).
 

iogamac

Member
Gabiuta a spus:
Nu.Toti pe care ii am sunt fie de la "Rosafruct" fie de la Molnari.Acesta este de la "Molnar".Este in al doilea an si a inflorit toata vara ca si acum de altfel necontenit.
Am pile la judeteana Alba :rofl: (ambii producatori sunt din judet :mrgreen: ).
beh...si la mine in al doilea an au inflorit non stop...sa vad ca am pus anul asta un maquerad de care m-am indragostit la prima vedere si unul portocaliu....mi-am dorit portocaliu, il visam noaptea, il vedeam ziua ca o holograma...dar cred ca masqueradul il intrece....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Portocaliu mi-am dorit si eu tare mult.Foarte mult.Sunt unii atit de frumoooooooooosi.Anul asta am avut noroc si am primit ..........dar spre marea mea rusine :oops: nu stiu cum arata un "maquerad" :?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cred ca esti singura cu acest soi in gradina,sa ne spui de unde l-ai luat,ca altfel ne abonam la butasi.E magnific,ce bine de tine ca ai asa varietate.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am dar nu catarator :cry: .Ce frumos este.............De unde l-ai luat?Intreb si eu ca Mnina :D
 

iogamac

Member
am luat la pret redus de la bricostore cu 5 lei butasul...si am sa pun si la inmultit la anul viitor. eu l-am vazut la unchiul meu in curte prima data si chiar in drum spre casa am intrat la brico...sa-mi fac putina terapie prin shopping...asta de ciuda ca vroiam si eu. cred ca l-am dorit atat de mult ca dumnezeu s-a gandit ca am sa mor pana ajung acasa daca nu-mi da posibilitatea sa am si eu unul... :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La Brico Baneasa de la noi, acum aproape o saptamina nu aveau de loc trandafiri.Sau nu am dat eu importanta??? :(
Oricum nu am vazut :( sa imi sara in ochi :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Daca mai ai drum pe acolo Gabiuta mai uita-te ,te rog frumos,tare mi-ar placea si mie unul ca al Iolandei.
 
am plantat si eu anul trecut in primavara trandafiri cataratori. Cei galbeni i-am asezat langa o arcada de fier care delimiteaza inceputul unei viitoare alei. In decembrie cand au venit primele geruri ei erau in floare.

Sunt foarte mandra de ei.

Cei roz sunt batuti si snt foarte parfumati. Nu mai stiu ce specie sunt. I-am luat pe toti din Bricostore
http://picasaweb.google.com/mirelalucia ... directlink
 

Pocalinda

Member
Eu sunt bolnava tare dupa trandafirii galbeni, daca sunt cataratori cu atat mai bine:)
Off, Mirela arcada de unde ai luat-o si cu cat?
 
Arcada o am de anii trecuti cand ma ocupam cu decorari de nunti. Cum nu am mai avut timp si de asta si de casa si de gradina, am renuntat. Asa ca din recuzita reprofilam ce se poate :). de cumparat am cumparat-o prin 2006 din Dorali si am dat 500 ron.
 

Pocalinda

Member
Ce-mi place mie de oamenii care se pliaza dupa necesitati,observasem inimioarele dar nu ma ducea gandul asa departe :rofl:

Multumesc!
 
ceva tratamente pentru tandafirii cataratori acum la inceput de primavara?

Anu trecut erau i primul an si recunosc ca nu m-am ocupat de acest aspect.

Cel roz s-a prezentat foarte bine a crescut repede, multi boboci.
Cei galbeni au fost cei mai zburdalnici si sunt printre favoritii mei mai ales ca sunt si usor parfumati

In schimb cel alb, iarasi batut si parfumat a facut 2-3 flori dupa care nu a mai facut. Nu s-a uscat dar avea frunzele mereu pline de viermi din aia verzi mici care se fac colac, zici ca sunt colacii aia cu stafide de la Cora :). In fiecare zi luam frunzele la mana si cum ii gaseam ii omoram. de crescut crestea, a crescut inalt dar fara tije de floare

cel rosu insa nu a crescut foarte mult. Nu este nici decedat, dar a facut tot asa 2-3 flori si atat. Insa nu am avut problemele cu frunzele de la cel alb.

Anul asta vreau sa ii tratez. O sa stropesc pomii cum zeama bordeleza, pot sa dau cu ea si pe trandafiri?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus