Trandafiri Urcatori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

v.cristina

Active Member
MirelaLucia a spus:
ceva tratamente pentru tandafirii cataratori acum la inceput de primavara?

Anu trecut erau i primul an si recunosc ca nu m-am ocupat de acest aspect.

Cel roz s-a prezentat foarte bine a crescut repede, multi boboci.
Cei galbeni au fost cei mai zburdalnici si sunt printre favoritii mei mai ales ca sunt si usor parfumati

In schimb cel alb, iarasi batut si parfumat a facut 2-3 flori dupa care nu a mai facut. Nu s-a uscat dar avea frunzele mereu pline de viermi din aia verzi mici care se fac colac, zici ca sunt colacii aia cu stafide de la Cora :). In fiecare zi luam frunzele la mana si cum ii gaseam ii omoram. de crescut crestea, a crescut inalt dar fara tije de floare

cel rosu insa nu a crescut foarte mult. Nu este nici decedat, dar a facut tot asa 2-3 flori si atat. Insa nu am avut problemele cu frunzele de la cel alb.

Anul asta vreau sa ii tratez. O sa stropesc pomii cum zeama bordeleza, pot sa dau cu ea si pe trandafiri?
cu trandafirii trebuie sa ai rabdare ..abia dupa cativa ani isi arata adevaratul potential de inflorire

eu te sfatuiesc sa ii ajuti cu ingrasamant natural de la vaci sau cai , o sa-ti fie recunoscatori pt atentia acordata :) :)
 
nu am nevoie de ingrasamant. pe terenul unde am eu casa si gradina zeci de ani au fost gradini de zarzavat prolifice, plus ca se faceau cercetari si se cultivau tot felul de hibrizi. pamantul este foarte negru, este plin de ame mari si grase ( asa le zic eu). bagi harletul o adancime si gasesti 4-5 rame .

Tot ce am plantat si a fost sanatos la plantare s-a prins rapid. Slava Domnului, ii multumesc pentru un asemenea pamant.

Problema mea este cu daunatorii, cu acarienii, buburuze, paianjeni etc..

ieri am tuns si eu trandafirii cataratori. Am lasat numai tijele care erau sanatoase si mugurii rosiatici. restul am taiat de la baza.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi recomanda cineva care a achizitionat ceva trandafiri cataratori parfumati, din cei care apar prim magazinele de specialitate de la Yurta, etc? Conditia de baza este sa fie parfumat, ca eu am mai luat unii care scria pe pachet ca sunt parfumati si nici vorba de asa ceva. De-asta prefer experienta personala...
 
da cei galbeni si mai ales cei care in poza arata ca fiind asa ...somon.. dar ei ies roz de-a binelea :). la inceput ma deranja putin acest lucru, pentru ca eu vroiam somon si ei erau roz puternic, tiganesc :) insa sunt batuti si sunt foarte parfumati
 

claude

Well-Known Member
Moderator
MirelaLucia a spus:
da cei galbeni si mai ales cei care in poza arata ca fiind asa ...somon.. dar ei ies roz de-a binelea :). la inceput ma deranja putin acest lucru, pentru ca eu vroiam somon si ei erau roz puternic, tiganesc :) insa sunt batuti si sunt foarte parfumati
Mirela, numele, te rog, ca galbeni sunt multi, zi cum il cheama! :) Ca iese somon sau roz...treaba lui :)
 

iogamac

Member
Mnina a spus:
Daca mai ai drum pe acolo Gabiuta mai uita-te ,te rog frumos,tare mi-ar placea si mie unul ca al Iolandei.
sa sti ca nu te-am uitat...dar acum o sa fac o tura prin zona sa vad daca au aparut...n-am mai gasit atunci, apoi mi-am rupt mana, am stat in ghips cam 1 luna jumate si apoi am fost plecata din tara...sa te uiti la poze la calatorii.
daca nu rezolvam alfel...ramane pentru la toamna cand tai din el...sau chiar la vara.
se pare ca a prins, acum sa vedem cum i-o merge pentru ca nu e intr-o zona cu soare non-stop.
 

iogamac

Member
astazi m-am asezat in genunchi si am privit lung in pet-urile puse peste trandafiri...au prin tooooti! :D
 

iogamac

Member
deci...unul portocaliu pe care mi-l doresc de cativa ani cu ardoare, unul alb pe care sa-l impletesc cu cel rosu....unul tarator rosu, unul roz si minunatul masquerade pe care il caut pentru mnina si nu-l mai gasesc...o sa ma mai duc la dedeman, dar eu l-am luat din bricostore...
numai cel roz este arbust si cel rosu tarator...restul sunt urcatori
 

v.cristina

Active Member
cam asta este dezavantajul la cei cataratori : le ingheata corzile lungi

de murit trandafirii nu mor dar ne vedem nevoite sa ciuntim din ei foarte mult :( :( :(
 

gty

Member
wow
ce frumosi trandafiri aveti
tare as vrea sa pun si eu in gradina de la bloc
care are niste lastarei in plus faceti-va mila si de mine :oops:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus