Trandafiri Miniatur

v.cristina

Active Member
dar noaptea nu scade temperatura??

ieri de exemplu la Brasov ningea de ziceai ca vine Craciunul :cry: :cry: si bietul meu trandafiras proaspat plantat era alb de la fulgii de nea
 

v.cristina

Active Member
m-am gandit eu sa-l acopar cu pet dar nu aveam cum pt ca este trandafirul, tufa prea mare :( :( ..eu sper sa reziste cu toate ca vremea s-a racit simtitor ..azi de dimineata de ex era numai 1 grad :suparat: :suparat: :suparat:
 

Dea

Active Member
Trandafirul, cu exceptia celui tip "pomisor" e o planta rezistenta la frig, de aia ii avem infloriti uneori chiar si pana tarziu in toamna. Cat despe cei pitici ... nu i-am plantat niciodata in gradina, desi anul acesta o voi face. Am reusit sa-i mai inmultesc prin butasi in iarna aceasta si ... voi avea de unde experimenta :)
Pe moment, batranul, chiar veteranul ( are vreo 6 ani deja ) si deosebitul meu trandafiras colorat a mai inflorit inca o data
 

bebe Iris

Active Member
foarte frumosi trandafirii, daca ii plantezi afara, nu o sa-i mai poti aduce in casa la toamna, ptr ca nu se mai adapteaza...
6 ani in casa, asta da record :eek:
 

Dea

Active Member
:D multumesc aleynad!
cel mai curios lucru este ca, toate trei culori le face pe acelasi butas! Nu sunt trei diferiti, intr-un singur ghiveci!
O fi fost modificat genetic :? pentru ca e singurul, dintre cei pe care i-am mai avut pe parcursul anilor, care a si rezistat!
Ce am inmultit din el in iarna aceasta, inca nu a inflorit, dar astept sa vad cum vor fi! Insa cei de anul trecut, obtinuti din butasi de la acesta, au inflorit asa
 

Dea

Active Member
bebe Iris pe veteran nu il voi planta afara! chiar iti multumesc ca mi-ai spus, nu de alta, dar poate pe langa cei mici din butasii astuia pe care intentionez sa-i plantez afara, imi venea idea sa il pun si pe acesta!
si intr-adevar, de 6 ani in casa ... a rezistat! Au mai fost ocazional mici probleme ... cu nesuferitii de paianjeni rosii, dar si-a revenit de fiece data, pana m-am invatat minte si il stropesc preventiv! :D
 

bebe Iris

Active Member
este deosebit, Dea! sa-l admiri sanatoasa inca multi, multi ani!
nici puii nu-s deloc obisnuiti :wink: , sunt speciali ca si parintele, fiecare cu personalitatea lui :rofl:
 

Dea

Active Member
:rofl: personalitate da! acum sa vad si rezistenta daca tot se va ridica la nivelul parintelui! :|
 

v.cristina

Active Member
Dea a spus:
:D multumesc aleynad!
cel mai curios lucru este ca, toate trei culori le face pe acelasi butas! Nu sunt trei diferiti, intr-un singur ghiveci!
O fi fost modificat genetic :? pentru ca e singurul, dintre cei pe care i-am mai avut pe parcursul anilor, care a si rezistat!
Ce am inmultit din el in iarna aceasta, inca nu a inflorit, dar astept sa vad cum vor fi! Insa cei de anul trecut, obtinuti din butasi de la acesta, au inflorit asa
ai un trandafir deosebit care surprinde si datorita longevitatii

cat despre faptul ca are 3 culori se datoreaza altoirii , adica macesul a fost aloit cu 3 crengute diferite de trandafiri ..lucru care este destul de greu de realizat ; oricum este foarte frumos :D
 

cris_tkp

Member
Eu am 3 trandafirasi micuti.....primii doi si-au revenit si acomodat la mine in balcon....dupa ce i-am adus acasa s-au vestejit instantaneu......si le-am schimbat ghiveciul (pamantul in care se vand ei e foarte dur si uscat....)si i-am mutat in balcon.....cand e soare si frumos deschid geamul. Acum au multe frunzulite noi......pare ca le merge bine.
Recent am mai luat unul galben....de-abia l-am mutat in ghiveci si ii tin pumnii sa se acomodeze.....
"Durerea" e ca in magazin sunt minunati.....cu flori frumoase si multi boboci....si dupa ce ii aduc acasa se "duc" imediat....
:cry:
Primii doi ajunsesera aproape "goi" dar nu am renuntat la ei si acum am mici tufisoare :D
 

cris_tkp

Member
Asa e....nu trebuie sa renunti la ei.......din 3 bete....s-a format o mica tufa :D:D:D
Ii pulverizez....sper sa nu am parte de "dragalasii" de paianjeni.
Mai vreau sa achizitionez si alte culori....am rosu, alb si galben.
Ce culori mai sunt?
 

cris_tkp

Member
Super....mai ales cel portocaliu....acum sa imi si faca flori cei pe care ii am. Cam cand pot sa sper la foricele?
 
Sus