Trandafiri Miniatur

aleynad

Active Member
Moderator
Cris, daca sunt plini de frunze, ar trebui sa apara si boboceii in curand :D
in maxim o luna ar trebui sa te rasfete cu flori multe :D
 

bebe Iris

Active Member
probabil in doua luni o sa faca flori, nu stiu cum arata acum ai tai, dar pe mugurasi proaspeti rosiatici face floricelele.
 

cris_tkp

Member
Ma duc sa le fac poze sa ii vedeti :D Revin in 5 min
Am revenit.....primii doi .....trand alb , cel rosu si cel din urma si mai amarat cel galben
Si toti 3
 

Dea

Active Member
cris_tkp a spus:
Ma duc sa le fac poze sa ii vedeti :D Revin in 5 min
Am revenit.....primii doi .....trand alb , cel rosu si cel din urma si mai amarat cel galben
Si toti 3
sunt foarte frumosi si aratosi cris_! :D sa-ti fie sanatosi si la cat mai multe flori!
Cat despre paianjenii rosii, eu am fost sfatuita, tot aici pe forum, sa folosesc NISSORUN, chiar si preventiv! ( utilizam MOSPILAN ), insa desi MOSPILAN-ul e f bun pentru alti daunatori, pentru paianjenul rosu cele mai bune rezultate le obtii cu NISSORUN!
Stie cineva? a aparut ceva mai bun in acest sens :?
 

cris_tkp

Member
Merci mult......eu momentan ii pulverizez zilnic.....si sunt plasati intr-o zona in care nu bate soarele direct. Dar "paza buna trece primejdia rea".....unde pot gasi si eu acest NISSORUN.....Eu am achizitionat un spray de la Perfect Plant....cica ar fi pt toti daunatorii.....asta e tot ce am gasit....nici nu am posibilitatea sa caut prea mult.
 

bebe Iris

Active Member
cris_tkp a spus:
Ma duc sa le fac poze sa ii vedeti :D Revin in 5 min
Am revenit.....primii doi .....trand alb , cel rosu si cel din urma si mai amarat cel galben
Si toti 3
Galbenul zici ca-i amarat? :D poi are bobocel! super tare!
Cum zicea si aleynad, cam intr-o luna s-ar putea sa se umple de flori, daca sunt la soare dimineata...parerea mea. Dar sa nu-i pulverizezi pe frunze cand da soarele pe ei, ca se pateaza fruzulitele.
sa-ti traiasca , sa-nfloreasca! :D
 

Dea

Active Member
cris_tkp a spus:
Merci mult......eu momentan ii pulverizez zilnic.....si sunt plasati intr-o zona in care nu bate soarele direct. Dar "paza buna trece primejdia rea".....unde pot gasi si eu acest NISSORUN.....Eu am achizitionat un spray de la Perfect Plant....cica ar fi pt toti daunatorii.....asta e tot ce am gasit....nici nu am posibilitatea sa caut prea mult.
De regula, le poti gasi la magazine "fitosanitare". :D
 

cris_tkp

Member
Erau foarte frumosi toti trei cand i-am cumparat......cei mai frumosi din magazin :evil: .....si cum ii aduc acasa...incep sa se usuce:
- cel rosu a doua zi era uscat tot.....l-am curatat....si am sperat sa isi revina....dar nimic....."ramurele" intregi cadeau, florile si boboceii....l-am curatat pe tot...am schimbat pamantul....si l-am dat afara pe balcon....era mai rece afara.
- cel alb s-a uscat partial....florile si bobocii sunt primele care se duc....acelasi tratament
- cel galben este mai nou la mine acasa.....nu am asteptat sa cheleasca si l-am "aranjat" la fel. Sper sa ma aleg cu acest bobocel ramas.
Dupa esperienta mea si cele citite aici pe forum......sa nu stea in lumina soarelui, le-am pus in balcon langa un geam cu sticla mata......cer cam multa apa....pamantul se usuca cam repede....si pulverizat zilnic.
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu le place in casa, Cris
aerul uscat ii omoara :(
si eu am primit doi cadou in ianuarie -februarie ...si la fel am patit si eu cu ei, :(
cum i-am mutat afara in martie, cum au inceput sa-si revina :D
 

v.cristina

Active Member
cris_tkp a spus:
Merci mult......eu momentan ii pulverizez zilnic.....si sunt plasati intr-o zona in care nu bate soarele direct. Dar "paza buna trece primejdia rea".....unde pot gasi si eu acest NISSORUN.....Eu am achizitionat un spray de la Perfect Plant....cica ar fi pt toti daunatorii.....asta e tot ce am gasit....nici nu am posibilitatea sa caut prea mult.
mare atentie cu sprayul ..sa puberizezi mai de la distanta altfel risti sa-i usuci frunzele , eu asa am patit :(

inceraca sa alternezi cu o alta solutie stropirea preventiva :D :D
oricum sunt foarte frumosi trandafirasii :) :)
 

cris_tkp

Member
Cum sa fac cu stropitul asta? Am citit pe prospectul spray-ului ca nu trebuie tinute la soare dupa ce sunt stropite......cat de des sa fac asta? Sa alternez cu Nissorum?
Am observat niste musculite negre mici prin toate floricelele mele. Cat de daunatoare este?
 

v.cristina

Active Member
eu din cate tin minte pe sray scria ca trebuie pulberizat de la 30 de cm (eu zic chiar mai mult) si din dorinta arzatoare sa scap de nenorocite am tot dat , de nu ma mai opream si cand am vazut a doua zi :eek: :eek: :eek: :eek: frunzele uscate sa inebunesc :x :x :x din dorinta de a le face bine, prea mare chiar, am ajuns sa le fac rau : tipic mie cu exageratul :mrgreen:


de atunci nu mai folosesc sray dar asta nu inseamna ca nu este bun ci trebuie utilizat cu prudenta :D

cat despre faptul ca trebuie alternat cu alt insecticid datorita faptului ca insectele au tendinta sa devina imune mai ales musculitele albe de sera care sunt o adevarata pacoste

scum 2 saptamani vorbeam cu un propriater de sera si ma plangeam cat de nenorocite sunt musculitele iar el mi-a spus ca atunci cand lupta cu aceste nemernice, timp de 3-4 saptamani , nu foloseste in stropirea saptamanala(1data pe sap) aceiasi substanta niciodata , ca altfel nu da randament tratamentul
 

cory_helen

Active Member
am primit de la sot pe 8 martie un trandafir pitic... am mai scris aici... arata cam portocaliu...

acum infloreste iar dar e galben... intrebarea mea: credeti ca astia de la sere le pun coloranti ca sa aiba culori mai deosebite?

o sa fac si poze - de fapt cum era gasiti in album... cum e acum o sa pozez cand se deschide floarea...

mi se pare ciudat ca e aceeasi planta... nu i-am schimbat pamantul... :D
 

mirela06

Active Member
Trandafirii mei pitici(cei rosii, deocamdata) au inceput sa infloreasca :) .
Anul acesta am sa-i inmultesc si sa fac un gard viu pe acolo unde consider eu ca-i bine.
 
Sus