Trandafiri gradinar1

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Bebelino, dar cum iti spuneam eu sunt la stadiul de incepator. Acum incep sa-mi mai iau si eu "exotisme" la capitolul trandafiri :)
 

bebe Iris

Active Member
gradinar1 a spus:
Multumesc, Bebelino, dar cum iti spuneam eu sunt la stadiul de incepator. Acum incep sa-mi mai iau si eu "exotisme" la capitolul trandafiri :)
Haaaai lasa modestia, ca sunt atat de frumosi!!! :visator:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
gradinar1 a spus:
Numai frumuseti! Si din seria aceasta mi-am ales preferatul, Lavaglut :rofl:

gradinar1 a spus:
Ghimpii lui "Foc de Tabara" cu dedicatie pentru Carmen :*
Multumesc frumos, pentru poza. Imi este clar deja, trandafirul meu nu e Foc de Tabara, ci Lilli Marleen (care de altfel este un trandafir superb, cu inflorire continua, ce imi place foarte mult). E plin de flori, dar niciuna nu are bordura neagra, nici macar cele care se trec. Petalele fac in schimb umbre negre in functie de directia din care le privesti. Desi tot rosii, ghimpii sunt foarte diferiti:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Madalina, esti sigura sa Cuper Excelsa ta e chiar Super Excelsa? Ala nu e mai batut? Zic si eu, pentru ca nu-l am, l-am vazut doar in poze si parca are mai multe petale decat al tau :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Madalina, esti sigura sa Cuper Excelsa ta e chiar Super Excelsa? Ala nu e mai batut? Zic si eu, pentru ca nu-l am, l-am vazut doar in poze si parca are mai multe petale decat al tau :oops:
Claudia, nu stiu ce sa-ti spun...e cumparat de la Coral, are eticheta producatorului...eu zic ca e Super Excelsa. Posibil sa fie mic (e la prima inflorire, l-am plantat asta toamna) si de aceea sa nu aiba florile cum le stii tu desi ele sunt semi-batute, as zice eu, doar cand trandafirul se deschide complet le vezi ca si cum ar avea flori simple. Si dimensiunile sunt foarte mici, comparabile cu The Fairy, de exemplu (adica 3-4 cm)
 

gabrielais

Active Member
Foarte frumosi trandafirii..felicitari!!!

E posibil ca florile la super excelsa sa fie putin altfel daca este la prima inflorire :D si la mine s-a intamplat asta cu unii trandafiri
 

Pocalinda

Member
Madalina ai cateva exemplare foarte frumoase, la mai multe!

Bebe Iris nici eu nu am Schewittchen, cred ca ar arata super langa Goc de Tabara care e tare floricios si el. Dar la toamna... :)
 

anasstasia

Active Member
gradinar1 a spus:
claude a spus:
Madalina, esti sigura sa Cuper Excelsa ta e chiar Super Excelsa? Ala nu e mai batut? Zic si eu, pentru ca nu-l am, l-am vazut doar in poze si parca are mai multe petale decat al tau :oops:
Claudia, nu stiu ce sa-ti spun...e cumparat de la Coral, are eticheta producatorului...eu zic ca e Super Excelsa. Posibil sa fie mic (e la prima inflorire, l-am plantat asta toamna) si de aceea sa nu aiba florile cum le stii tu desi ele sunt semi-batute, as zice eu, doar cand trandafirul se deschide complet le vezi ca si cum ar avea flori simple. Si dimensiunile sunt foarte mici, comparabile cu The Fairy, de exemplu (adica 3-4 cm)
Nu e acelasi? Eu zic ca sint identici.
http://anasstasia.sunphoto.ro/Trandafir_necunoscut
 

gabrielais

Active Member
cat sunt de frumosi!!! dar nici nu se putea altfel la tine....ti-am zis ca imi place teribil gradina ta...este foarte ordonata..felicitari!!!
 
Sus