Trandafiri gradinar1

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Schneewitcheen, Foc de Tabara si Pernille Poulsen la inflorire maxima si prima floare la Summer Song.
Foarte diferit mirosul fata de Lady Emma Hamilton - acesta e mai degraba fructat, mi s-a parut ca miroase a gref. Iar Summer Song este minunat, sunt curioasa cat de repede se trece floarea.

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Superbi! La cel alb mi-a ramas gandul, sper sa scrii mai multe detalii despre el in curad ;-)

Te-ai linistit acum cu Summer Song? :rofl: Floarea dureaza ceva mai mult decat la alti englezesti, dar nu ramane la fel de frumoasa.
Spune-mi te rog, ai mai mult boboci la summer Song? al meu a facut unul singur si nici urma de vreun altul.
 

nick1971

Active Member
mamaa, cum e summer song :visator: sa faca cat mai multe flori
toti sa te bucure cu multe flori :D
Caramell eu am 10 Schneewitcheen :) iti scot unul la toamna?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Stai linistita, ca si eu am 4 Schneewittchen - esti de-a mea, Nick. Carmen, ti-l recomand, infloreste non stop pana toamna tarziu si e foarte cumsecade, petalele i se scutura foarte frumos fara sa ramana "mumii" cum le zici tu :) . Si tufa se formeaza frumos...poti sa crezi ca anul asta am taiat pana la 10 cm de la sol? Si uite cat de mare a crescut...

Apropo de scos la toamna, credeti ca se mai prinde odata mutat un trandafir care are deja 4 ani? Eu am dubii serioase, am avut cateva tufe mature luate de la cineva si n-au mai lastarit, doar portaltoiul a mai ramas de ele.
Summer Song e foooaaaarte frumos, imi place! Are un singur boboc pana acum in schimb Lady EH a facut 3 sau 4 :D . Si are un parfum...imi place foarte mult, de citrice.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, v-am zis, am patru si toate la fel de frumoase. De-asta tot intreb eu cum arata tufa unui trandafir pentru ca florile pot sa fie perfecte, daca el e dezlanat si sui...o sa atate aiurea in gradina.
Maine daca apuc sa fac poze va arat si un exemplu d-asta :D
 

anasstasia

Active Member
Sint convinsa. Asa cum arata si majoritatea TH-ilor. Au flori foarte frumoase, insa tufele seamana cu niste maturi.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
nici eu n-as fi putut s-o spun mai bine :rofl: :rofl:
Dar sa stii ca Peace face chiar o tufa frumoasa, nici mie nu mi-a venit sa cred.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell, in ce pozitie e la tine Summer Song, cat soare are? Ca eu am inteles din multe surse ca daca nu are suficient soare nu infloreste bine iar daca e sub soarele arzator al du-pa amiezii i se ard florile :mrgreen: Deci presupun ca pentru el cea mai buna ar fi o pozitie in care sa primeasca soare de dimineata pana pe la ora 13.
Cat despre tufa lui...mai sunt si altii care spun ca e destul de jumulit, adica lastari subtirei, mai anemici :| Dar eu nu renunt la el oricum, are floarea aia minunata, ca si culoare si parfum ca ii iert alte chestii...deocamdata :rofl:

Gradinar1 Eu am mutat trandafir in varsta de 5 ani si s-a prins. E vorba de Mainzer Fastnacht. In anul mutarii (a fost mutat primavara) a suferit teribil, dar vad ca acum isi revine, a inceput sa lastareasca de sub pamant. Problema la cei batrani mutati e faptul ca inevitabil pierd destul de mult din radacini, avandu-le profunde, deci le trebuie un timp, pe urma, sa-si revina
 

cristinaf

Well-Known Member
Foarte frumosi! Felicitari! Sa-ti traiasca si sa creasca mari.

SS meu are doi boboci, inseamna ca e campion. :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
Caramell, in ce pozitie e la tine Summer Song, cat soare are? Ca eu am inteles din multe surse ca daca nu are suficient soare nu infloreste bine iar daca e sub soarele arzator al du-pa amiezii i se ard florile :mrgreen: Deci presupun ca pentru el cea mai buna ar fi o pozitie in care sa primeasca soare de dimineata pana pe la ora 13.
Cat despre tufa lui...mai sunt si altii care spun ca e destul de jumulit, adica lastari subtirei, mai anemici :| Dar eu nu renunt la el oricum, are floarea aia minunata, ca si culoare si parfum ca ii iert alte chestii...deocamdata :rofl:
Este chiar intr-o asemenea pozitie plasat: ara soare dimineata pana pe la 13-14. Singurul neajuns pe care il vad eu in acest moment e ca plantele din jurul lui sunt momentan mai inalte si ii tin cam multa umbra. Din cate am citit, nu se prea omoara cu infloritul.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Madalina, ai putea te rog frumos, sa faci 1-2 poze cu ghimpii si frunzele lui Foc de Tabara? Al meu desi ca planta si aspect al florilor arata exact ca Foc de Tabara nu prezinta deloc bordura inchisa la culoare pe petale. Ma intreb daca nu cumva il am de fapt pe Lilli Marleen
 

nick1971

Active Member
Caramell a spus:
10? :eek: :rofl:
Chiar imi doresc unul, multumesc frumos! :hug:
cu multa placere, la toamna ai unul de la mine :D
aici ii poti vedea, sunt pusi pe alee alternand cu parc galben si berberis, vreau sa scot si sa inlocuiesc cu catarator
 

bradut

Well-Known Member
nick1971 a spus:
mamaa, cum e summer song :visator: sa faca cat mai multe flori
toti sa te bucure cu multe flori :D
Caramell eu am 10 Schneewitcheen :) iti scot unul la toamna?
:eek: , 10 tufe?! Ce colectie! Intr-adevar, Schneewitcheen infloreste abundent, e frumusel, nu-i mofturos, dar... :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re:

Caramell a spus:
Madalina, ai putea te rog frumos, sa faci 1-2 poze cu ghimpii si frunzele lui Foc de Tabara? Al meu desi ca planta si aspect al florilor arata exact ca Foc de Tabara nu prezinta deloc bordura inchisa la culoare pe petale. Ma intreb daca nu cumva il am de fapt pe Lilli Marleen
Ghimpii sunt rosii si contrasteaza puternic cu tulpina. O sa-i fac poze azi si-i vei vedea :D
 
Sus