Trandafiri Gabrielais

dancoman

Member
Superbi cu totii..Gabi imi pare ciudat ca la tine Goden Silk este ,,bolnavior,, caci la mine arata impecabil,nici daunatorii nu se prea inghesuie pe langa el!!??
 

gabrielais

Active Member
dancoman a spus:
Superbi cu totii..Gabi imi pare ciudat ca la tine Goden Silk este ,,bolnavior,, caci la mine arata impecabil,nici daunatorii nu se prea inghesuie pe langa el!!??
Multumesc, Dan! Intr-adevar, Golden Silk e mereu atacat de cate ceva, in special patarea frunzelor sau cum s-o chema; purecii si alte zburatoare nici nu-i mai pun la socoteala ca are mereu..o fi poate pentru ca e prins din butas??? Oricum e superb rau cu forma aia de floare dantelata..acum din cauza ploii nu s-a desfasurat el cum trebuie...

nick1971 a spus:
Gabriela sunt frumosi rau toti :visator: sa te bucure cu multe floricele :D
Nick, multumesc mult!! :hug:

Surpriza de azi dimineata cand am iesit in gradina sa vad daca sunt daune dupa ploaia de azi noapte; iacata ce am gasit:
http://gabrielabis.sunphoto.ro/trandafiri_2012/74114090
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce frumusete! Felicitari, Gabriela!
Daca poti sa ii urmaresti florile, mi-ar placea sa stiu evolutia lor in timp. E printre primii pe lista mea noua de la Lottum
 

gabrielais

Active Member
Multumesc Caramell; e superba floricica si foarte parfumata...Si eu sunt curioasa cum se va comporta, dar la mine nu cred ca va conta mult...oricum ar fi, n-as renunta la el...cand am vazut floricica m-a cucerit definitiv.. :rofl:
 

gabrielais

Active Member
multumesc!! sa vezi ce culori are bobocul pana se deschide..camera nu le-a putut surprinde...niste nuante de beige, piersica si roz, o minune nu alta..si parfumat pe deasupra...
 

nick1971

Active Member
Foarte frumoasa surpriza, am inceput sa-i indragesc si pe cei cu floare simpla, pacat ca majoritatea sunt cu o singura inflorire
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, frumoasa surpriza :visator: Eu am ajuns sa visez noaptea Jacqueline, mi l-am dorit atat de mult incat cred ca l-am deocheat :mrgreen: Al meu din toamna, de la Lottum, a dat de 3 ori cate un lastar si de fiecare data s-a uscat...ultimul il daduse acum vreo saptamana, avea cam 15 cm iar azi l-am gasit mort...se innegrise in sol, probabil din cauza de prea multa ploaie :cry:
DAr nu ma las, pentru ca vazusem ca nu prea se descurca mi-am cautat pentru toamna un furnizor care sa-l aiba in liste :mrgreen: Si cred ca iau 2 :evil:
 

gabrielais

Active Member
succes Claude, ca merita!! al meu a mers binisor inca de la inceput dar cred ca o sa il pierd si eu pe Ginger Sylabub..a mers bine si de-odata vad ca i se usuca frunzute de la cele 2 ramurele vai mama lor si alea...am mai sapat pe langa el, sa mai aerisesc ca a fost atata ploaie, ieri si azi a fost soare, poate i-a prins bine..as muri de ciuda..si nici Munstead Wood n-as putea zice ca o duce stralucit, desi are boboc...din cei 4 englezi luati de la bulgar el este cel mai prapadit si a cam ramas in urma..
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu am experimentat la trandafirii care stagneaza dupa plantare si merge excelent cu REVITAL. Se gaseste la fitofarmacie si se dizolva un plic de 10 gr in 10 l de apa, din care torni apoi vreo jumatate de litru la radacina fiecaruia. Ajuta la formarea mai repede a radacinilor si ai sa vezi ca in doua- trei saptamani apar lastari noi la fiecare nod. Si important, solutia odata preparata, se foloseste toata in aceeasi zi.
 

Rose

Active Member
Felicitari pentru rozele superbe! Presimt ca vom avea ce admira in continuare, cu toate achizitiile facute anul trecut!!!!
 

gabrielais

Active Member
Multumesc Nicoleta!! intr-adevar, mai sunt de inflorit din cei de anul acesta dar si mai lenesuti din cei plantati anul trecut .. :D
 

lucia2002

Active Member

gabrielais

Active Member
Sus