Trandafiri Gabrielais

bebe Iris

Active Member
Chiar ca-i frumos! Si eu l-am cumparat, dar n-a trait...asa ca am ramas doar cu gandul la el si cu ochii la pozele tale Gabi :D Sa-ti creasca maaare, mare!
 

dancoman

Member
bebe Iris a spus:
Chiar ca-i frumos! Si eu l-am cumparat, dar n-a trait...asa ca am ramas doar cu gandul la el si cu ochii la pozele tale Gabi :D Sa-ti creasca maaare, mare!
...da' mare-mare-mare sa dea pe dinafara!!! :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabi, iar m-am plimbat printre trandafirii tai - ai cativa dupa care suspin...ii trec pe lista de achizitii: eden rose, burgundy ice, damme de chenonceau ( o avea vreo legatura cu castelul)...
Minunate alegeri, felicitari!
 

gabrielais

Active Member
Multumesc Bebita!! pare rau ca l-ai pierdut...dau cu drag butas ca e de unde..n-a inghetat rau peste iarna iar acum recupereaza frumos.. :wink:

Multumesc Dan, la fel daca doresti ofer butas..

Gradinar, iti multumesc din suflet..Eden Rose e in al doilea an, luat de la Coral, anul trecut nu a facut nicio floricica, macar sa stiu ca am luat ce trebuie..si a mers asa rau...abia acum vad ca recupereaza...e plin plin de flori..ti-l recomand cu drag, n-o sa iti para rau..la fel Dames de Chenonceau (cu siguranta are legatura cu castelul, doar e creat de un francez :wink: ); sa vad cum va evolua Burgundy...deocamdata sunt multumita..

Inca o data va multumesc pentru vorbele frumoase!
 

nina77

Member
Foarte frumosi, ca de obicei.Nahema e adorabil :D .De la Starkl l-ai luat?Mi-am luat si eu si nu mai am rabdare pana deschide bobocelul :)
 

gabrielais

Active Member
Multumesc Nina! Da, este de la starkl..insa sa nu te astepti la mare lucru anul acesta...o sa merga mai greu putin (cep putin asa a fost la mine), dar de la anul o sa vezi...al meu are deja peste 1 metru si ceva...creste repede, cred ca daca o tine asa o il pot urca pe pergola
 

nina77

Member
Gabriela, sa stii ca ai dreptate!E destul de mititel si are un singur boboc, da' nu-i bai, il astept cuminte sa creasca, pentru ca face flori tare frumoase si am inteles ca foarte frumos parfumate. Am vazut poze cu el pe un forum italian, era ceva de vis. :D
 

gabrielais

Active Member
nina77 a spus:
Gabriela, sa stii ca ai dreptate!E destul de mititel si are un singur boboc, da' nu-i bai, il astept cuminte sa creasca, pentru ca face flori tare frumoase si am inteles ca foarte frumos parfumate. Am vazut poze cu el pe un forum italian, era ceva de vis. :D
deci, in ceea ce priveste parfumul, nu cred ca am mirosit multi trandafiri cu un parfum la fel de puternic; este mult diferit parfumul lui, ai sa vezi (acum depinde de multi factori si acest aspect..eu insa am noroc); cat despre dezvoltare, a ramas asa cum l-am plantat tot anul trecut, cred ca a crescut vreo 5 cm, a facut 2 flori chinuite si asta a fost tot; insa peste iarna nu a inghetat deloc, si cum a dat un pic de caldura a inceput sa creasca de nebun; acum va trebui sa incerc sa il prind de pergola pana nu se lemnifica de tot ramurile; pe site-uri de afara l-am vazut si eu "in toata splendoarea"; sper ca si la noi sa ajunga la fel in cat mai scurt timp :)
 

Rose

Active Member
Il am si eu din primavara asta de la Starkl. Se misca greu de tot. As vrea sa stiu daca floarea tine mult...
 

gabrielais

Active Member
Rose a spus:
Il am si eu din primavara asta de la Starkl. Se misca greu de tot. As vrea sa stiu daca floarea tine mult...
Nicoleta, dupa cum am spus anul trecut nu se pune, ca desi a facut 2 flori, au fost atat de chinuite...nu m-am indurat sa le rup din curiozitate, sa vad daca e ce trebuie..ca in rest i-am dat pace bietului trandafir..ieri s-a deschis prima floarea de anul acesta..o sa tin cont de dorinta ta si o sa urmaresc, apoi o sa postez...

Un trandafir care tine floarea atat de mult incat m-am plictisit pur si simplu de ea.. :rofl: este Princess of Wales...cred ca mai mult de o saptamana a stat cu 2 flori pe el...se deschid si raman asa..nu le-a patat ploaia, desi sunt de culoare alba, si raman asa parca sunt inghetate...deocamdata imi place de el.. :)
 

nina77

Member
gabrielais a spus:
deci, in ceea ce priveste parfumul, nu cred ca am mirosit multi trandafiri cu un parfum la fel de puternic; este mult diferit parfumul lui, ai sa vezi (acum depinde de multi factori si acest aspect..eu insa am noroc); cat despre dezvoltare, a ramas asa cum l-am plantat tot anul trecut, cred ca a crescut vreo 5 cm, a facut 2 flori chinuite si asta a fost tot; insa peste iarna nu a inghetat deloc, si cum a dat un pic de caldura a inceput sa creasca de nebun; acum va trebui sa incerc sa il prind de pergola pana nu se lemnifica de tot ramurile; pe site-uri de afara l-am vazut si eu "in toata splendoarea"; sper ca si la noi sa ajunga la fel in cat mai scurt timp :)
Ce bine!Pana creste al nostru, il admiram pe al tau. :D
 

nick1971

Active Member
Frumosi amandoi :D
cred ca am identificat si eu unul de-al meu :)
Parade :? seamana si la frunze cu al tau
al meu are miros
 

gabrielais

Active Member
Nina, cu drag va "alimentez" cu poze...

Ma bucur Bebel..si la tine in gradina e rai, nu altceva...

nick1971 a spus:
Frumosi amandoi :D
cred ca am identificat si eu unul de-al meu :)
Parade :? seamana si la frunze cu al tau
al meu are miros
la mine e in anul intai, e o "piticanie" :rofl: care a tinut mortis sa imi arate ce flori face :rofl: asta scria pe eticheta, sotul meu l-a vrut neaparat ca i-a placut lui poza, n-am sperat sa iasa ce trebuie, apoi dupa ce a inflorit l-am cautat pe hmf si se pare ca seamana leit cu cei de-acolo; m-am aplecat si eu sa il miros (e atat de mic ca am stat in genunchi) si intr-adevar are si miros. Sa iti traiasca Nick si sa ne laudam cu multe flori de la trandafirasii nostri!! :D
 
Sus