Trandafiri degrade

IZA

Active Member
Asa e cand stai aproape de granite :wink: . Multumesc Gabiuta ca ai cautat .....chiar asteptam interventia ta . :wink:
 

dana_rusu

Member
la mine se spune degrade la amestecul de culori insa cred ca ar trebui numiti corect bicolori nu de alta adr tre sa doarma lumea linistita :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ati dormit linistiti??? :rofl: :rofl: :rofl:

Iza......ce-ar fi sa redenumim noi acest tip de trandafir si sa ii spunem pestrit???
Danuta bicolor..hm....prea are in el multe culori........

Pestrit parca suna romaneste get-beget :mrgreen:
 

adrianam

Well-Known Member
Si la noi in Oltenia se foloseste cuvantul "shatirat' adica cu s de la sarpe.
Daca nu exista in dex, nu este o dovada ca el nu este folosit in limba vorbita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este clar un cuvint inventat cine stie de catre cine si a intrat in "folclor" .
Am facut investigatii in dictionarele pe care le am de la cel de neologisme pina la Larousse si Brockhouse .

Daca va face placere sa il folositi de ce nu???
:rofl: :rofl: :rofl:
Putem ruga lingvistii sa il introduca intr-un dictionar si sa gaseasca si radacinile :)
 

geodezia

Well-Known Member
aleynad a spus:
şatirat = degrade :)
bunica mea foloseste cuvantul şatirat , eu prefer degrade :rofl:


Trandafiri striati asa ii descriu cei de la pepiniera de la saulaie cind afiseaza Honorine de brabant
 

geodezia

Well-Known Member

geodezia

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Ce pepiniera este aceea?Are un link? Si de ce striati? :D
Vezi ca nu merge de aici sa deschizi baga-l pe google si il deschizi de acolo celalat ce valed se deschide .
Si zau nu stiu de ce le zic asa eu vazui atita animozitate referitor denumira la aia 2 frumosi ca dadui cautare si gasii astea 2 site de ma ofticai toata si gasii acolo explicatia cu striati
 

geodezia

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
:rofl: asa Geo, imbolnaveste-i pe toti, ce!?! numai noi sa suferim!?! :)
E si ce suferinta ca inca nu imi raspunsera aia de vineri pina acum sa stiu daca vind sau nu in Romania ca englezii nu vor sa trimita
 

geodezia

Well-Known Member
v.cristina a spus:
aleynad a spus:
şatirat = degrade :)
bunica mea foloseste cuvantul şatirat , eu prefer degrade :rofl:
la tara la mine , undeva prin buzau mai exact , la acest trandafir i se spunea pestritat :)

Ma striati ,satirati pestritati,degrade da sunt superbi sa-ii traiasca .Ce stiu stiu ca de vreo 2 ani sunt tare la moda in Europa da vad ca pe la noi nu a ajuns inca valul prin supermarketuri .Eu am incercat sa vad daca livreaza francezii si englezi da vad ca nu raspund .Asa ca eu cel putin stau si ma uit la ei in poze
 

IZA

Active Member
Dar chiar am rugat moderatorii sa-i schimbe denumirea :D cum va place voua asa sa le spuneti ca sunt frumosi oricum. :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
geodezia a spus:
bebe Iris a spus:
:rofl: asa Geo, imbolnaveste-i pe toti, ce!?! numai noi sa suferim!?! :)
E si ce suferinta ca inca nu imi raspunsera aia de vineri pina acum sa stiu daca vind sau nu in Romania ca englezii nu vor sa trimita
Draga Geodezia, am vazut ca livreaza doar pana in martie inclusiv, deci poate de-aia nu-ti raspund...desi daca ar fi de comitet ar raspunde macar din politete :wink:
 

sicora fabian

Active Member
La inceput am citit "satinati" si am crezut ca au ceva irizatii, abea acum am citit corect si m-a uitat si eu.
In Moldova, la muscate, petunii si dalii se foloseste termenul de degrade - la lalele si gladiole se spune pestrite.
La trandafiri se spune trandafiri patati.
Insa recunosc ca shatirati suna mai ciudat, mai incitant! Voi adopta si eu acest termen si sunt sigur ca va face furori! :D
Gabiuta, nu face ochii mari, da' io mi's tigan roman si-mi place sa preiau tot ce-i mishto! :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic ca daca le preiei pe toate o sa te ingreunezi peste masura si asta la vremuri de criza. :rofl: :rofl:
 
Sus