Trandafiri Claude

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, e parfumat, si imi place parfumul :) Intr-adevar e cam amarat al tau, sper sa se descurce :|
 

Rose

Active Member
Stii...parca nu au vrut la mine si pace! Ferdinand Pichard nu are nimic dat si e terminat, doar Sissi arata foarte bine din comanda de la bulgar! Offf!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu, sontac-sontac, cu o floricica pe saptamana :mrgreen:

Prima floare a unui noiu-sosit in gradina, am umblat dupa el cu limba scoasa, e un hibrid de Hulthemia persica si caracteristica acestor hibrizi e 'ochiul colorat din centru.
Se numeste Eyes for You, in mod normal floarea e liliachiu deschis dar vad ca la mine a iesit...alba. Sa vedem pe viitor, daca nu zau ca e bine si asa, ca mi se pare tare frumoasa :) Parfum de tea, mediu spre puternic. dimensiune floare 7-8 cm.
Trandafir creat de britanicul Peter J. James
Floarea isi inchide petalele seara, n-am pozat faza ca se innoptase, maine va arat :wink:



Si o floricica mica si timida, dar foarte frumoasa, de Rose de Resht

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai ochiul ar trebui sa fie mult mai inchis, asa ca ar exista oricum contrastul...acum am tema de casa, sa-l urmaresc cum evolueaza :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
Si eu, sontac-sontac, cu o floricica pe saptamana :mrgreen:

Prima floare a unui noiu-sosit in gradina, am umblat dupa el cu limba scoasa, e un hibrid de Hulthemia persica si caracteristica acestor hibrizi e 'ochiul colorat din centru.
Se numeste Eyes for You, in mod normal floarea e liliachiu deschis dar vad ca la mine a iesit...alba. Sa vedem pe viitor, daca nu zau ca e bine si asa, ca mi se pare tare frumoasa :) Parfum de tea, mediu spre puternic. dimensiune floare 7-8 cm.
Trandafir creat de britanicul Peter J. James
Floarea isi inchide petalele seara, n-am pozat faza ca se innoptase, maine va arat :wink:



Si o floricica mica si timida, dar foarte frumoasa, de Rose de Resht

Wow, unde l-ai gasit pe Eyes for You? Nu ai spus nimic... :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
In Italia :mrgreen: Ba eu tot am batut din clanta in toamna-iarna cu Eyes for You dar nu m-a bagat nimeni in seama, doar Carlei i-a placut si si l-a dorit :rofl:

L-am gasit pe la vreo 3 furnizori briitanici dar era stoc epuizat si pe urma am avut surpriza sa dau de el la o furnizoare din Italie, iti dai seama ca am topait de bucurie :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si mie mi-a placut, retinusem ca il cauti. Dar ma stii pe mine, nu sunt genul expansiv si exuberant :rofl:
Sper sa se faca mare, poate la un moment dat imi rezervi si mie un butas. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sigur ca iti dau butas, doar sa creasca un pic, ca acum e asa mic de m-am pus pe burta sa-l miros, are 20 cm :roll: A facut foarte multi boboci, azi am rupt vreo 20, am lasat doar doi, ca daca-l lasam sa-i deschida pe toti cred ca si in septembrie tot la aceeasi inaltime ar fi :mrgreen: Sper ca dupace deschide si celalat boboc sa se inalte un pic :roll:
 

gabrielais

Active Member
vai Claude e superb!!! n-am stiut ca l-ai comandat ca il voiam si eu...eu am vrut sa comand in France sau Belgique dar aveau stoc epuizat...la toamna te rog sa imi zici furnizoarea din Italia ca rog pe cineva in Italia sa mi-l ia :) Sa iti traiasca si sa fie infloricios, chiar de-a iesit alb..isi revine el.. :wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e superb ochiul :clap: eu am stiut ca l-ai cautat si ca l-ai si luat :wink: :rofl: sa-ti traiasca si sa te bucure cu multe flori superbe !!!!!!!!!!!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gabrielais a spus:
vai Claude e superb!!! n-am stiut ca l-ai comandat ca il voiam si eu...eu am vrut sa comand in France sau Belgique dar aveau stoc epuizat...la toamna te rog sa imi zici furnizoarea din Italia ca rog pe cineva in Italia sa mi-l ia :) Sa iti traiasca si sa fie infloricios, chiar de-a iesit alb..isi revine el.. :wink:
Pai tu unde erai cand eu tot croncaneam pe aici despre el si ca o sa-l cumpar? :rofl: Ca as fi putut sa ti-l iau si tie fara probleme :D

Acesta e linkul direct spre pagina furnizorului cu trandafirul
http://www.lerosedinicolacavina.it/temp ... od=1354377

Iar aici e catalogul cu toate varietatile ce le vinde
http://www.lerosedinicolacavina.it/template.php?pag=305
 

cristinaf

Well-Known Member
Claude, m-ai omorat. Au in oferta 2 trandafiri pe care-i vreau neaparat si nu i-am gaist pana acum prin alta parte. :cry:
Nu mai faci cumparaturi si la toamna? :rugaciune: :oops:
Sau poate trimit in Romania si facem o comanda comuna. :gandit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
CArdinal de Richelieu, Eyes for You, Comte de Chambord, Glamis Castle, Louise Odier, Leander, Tea Clipper, Tradescant, Boule de Neige

La Cardinal de Richelieu a suferit destul de tare floarea in furtuna si ploaia torentiala de azi-noapte. Deocamdata o floare micuta, 4-5 cm, dar frumoasa, cu o culoare minunata
Pe Yes for You il ubesc de nu mai pot!
comte de Chambord e mic dar plin de boboci, parfumul e minunat.
Glamis Castle e foarte eteric, parfumul, la mine, nu e foarte intens, cam 5-6 puncte din zece, dar imi place nota lui aparte, de mir, dupa cum spune Austin, desi nu stiu cum miroase mirul! floarea s-a deschis ieri dar nu suporta prea bine furiile naturii, dupa ploaia torentiala de azi era putin mai bleaga.
Louise Odier e frumoasa si roz :rofl: Dar e si foarte parfumata si foarte infloritoare, e plina de boboci desi e abia cat tufa de salvie de la picioarele ei, vorba-vine picioarele, ca salvia are lastari mai inalti decat unii ai Louisei :wink:
S-a deschis si prima floare la Leander,frumusel, o culoare piersicie uniforma, parfum de tea
Tea Clipper are o floare care mie imi place mult, e mai mare decat anul trecut si are si un parfum delicios, fructat. Are la deschidere o culoare frumoasa caisa, care din a doua zi vireaza putin spre roz, un roz delicat. Doar ca desi s-a deschis abia ieri dimineata, dupa ce azi-noapte l-a plouat rau de tot in seara asta deja incepeau sa cada cateva petale.Pacat!
Si am trait sa vad si o floare de Tradescant...e intr-adevar minunata, si ea si parfumul ei, iar ploaia nu a afectat-o deloc!
La fel si micuta floare de Boule de Neige, ploaia nu i-a deranjat nici o petala, doar petiolul s-a lasat si azi privea putin in jos...Floarea e micuta, 4 cm, dar e perfecta...nu stiu daca in viitor va fi mai mare, dar imi place chiar si asa, se pare ca am depasit momentul cand doream sa vad doar flori uriase



Na ca l-am uitat pe The Pilgrim :wink:
 
Sus