Trandafiri Claude

claude

Well-Known Member
Moderator
Inca 2-3 surse de parfum :)

Great Western- de curand identificat, l-am primit pe post de trandafir de dulceata, este un Bourbon din 1838, atribuit lui Laffay. Parfum intens, fructat, patrunzator


Urcatorul Laguna...imi place de el, a suportat foarte bine ploaia interminabila.El are mai degraba probleme cu arsita, cel putin anul trecut i se ardeau florile, tanar fiind, sper sa se imbunatateasca situatia anul acesta. Floarea, din a doua zi, arata din profil ca un tortulet etajat, datprita petalelor care se rasfrang in jos


Mme Isaac de Pereire e mereu de incredere, infloritoare


si inca un trandafir minunat, dupa parerea mea, am asteptat cu sufletul la gura sa infloreasca, Yolande D'aragon. Petalele exterioare, mai deschise la culoare si mai mari si rotunjite inconjoara un mijloc cu petale mai mici, inghesuite si de un roz mai inchis. Efectul mi se pare minunat. Probabil mijlocul acela mai inchis se mai decoloreaza dupa 1 zi, dar efectul imediat e grozav. Si parfumul...n-am cuvinte :wink:



Se pare ca m-am pricopsit cu gloire de Dijon :mrgreen: Asta prin bunavointa lui Petrovic din primavara trecuta, cand mi-a trimis 2 trandafiri fara eticheta...unul e el...floare superba, parfum intens de tea...si culmea ca a supravietuit iernii si am taiat din el mai putin decat din altii, desi e dat ca fiind de zone calde, zona 7. Necazul e ca la toamna iar trebuie sa-l mut ca nicicum nu incape un urcator in locul unde e acum :x Si cum stiu ca e sensibil la frig va trebuji si sa-l imbrac, pentru linistea mea :mrgreen:

 

bradut

Well-Known Member
Din cate vad in poze, Laguna aduce foarte bine cu Mme Isaac Pereire, sau poate mi se pare.

Claude, Gloire de Dijon e de vis. Zici ca in locul in care este acum nu incape fiindca este urcator? Daca vor fi multe ierni ca asta ce-a trecut, eu zic ca... incape. :rofl:
 

gabrielais

Active Member
vai, Claude, cat sunt de frumosi!!!! sa iti traiasca...si cu mutatul la toamna, las' ca ne incurajam una pe alta... :rofl: ca si eu am de mutat vreo cativa...
 

carla

Active Member
Superba Yolande, trebuie sa infloreasca si la mine asa ca abia o astept
Si din proaspatul identificat as vrea si eu un butas cand va mai creste :D
 

Rose

Active Member
Claudia, as sta toata ziua in fata calculatorului sa :hipnotizat: la nestematele care ne bucura sufletele! Da, e adevarat, sunt numai comori in gradinile voastre minunate! BRAVO!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dalia, doar par asemanatori Laguna si Madama, Laguna e fotografiata in prima zi, o sa mai fac azi o poza ca sa vezi diferenta, Laguna are petalele interioare mai mici si aranjate altfel
Iar cu Gloire s-ar putea sa ai dreptate, l-as putea lasa unde e pana la primavara si daca e destul de incapatanat incat sa nu inghete sa il mut atunci :mrgreen:


Carla, cu drag iti dau Great Western, e chiar frumos cu umbrele acele violet pe petale, poate ai noroc si da peste vara vreun lastar de jos si atunci ti-l dau cu radacina :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
A mai aparut cate cevala mine zilele acestea :D

Scepter'd Isle se rasfata in soare...imi place mult de el, are o forma de cupa adanca, nu se deschide niciodata ca o farfurioara si un parfum foarte interesant. Culoarea e un roz delicat ca de portelan transparent, petalele sunt subtiri si fine



el e un ou kinder de la Petrovic, trebuia sa fie Souvenir du Dr. Jamain si a iesit...La Reine Victoria :mrgreen: (Multumesc Ika pentru identificare! ) Nu ca as fi suparata, oricum mai circula si asta pe listele mele dar asteptam cu sufletul la gura sa-l vad pe Jamain, iar cand am vazut culoarea bobocilor mi-am zis ca am incurcat-o...si asa a fost...asa ca la toamna trebuie sa-l iau pe Jamain de la un furnizor foooaaaarte serios, ca sa nu mai am surprize :rofl:



Guinee...un trandafir pentru colectionari, din cate m-am informat nu e tocmai o reusita din punct de vedere al habitusului, el si Senegal sunt cei 2 trandafiri asa-zis negri, deci foarte inchisi la culoare, mai ales in faza de boboc...deocamdata, incerc sa-mi spun ca e primul an si prima floare, deci nu ma pot astepta la prea multe...deci, deocamdata, e un trandafir rosu frumos, parfumat si...cam atat :mrgreen: Ma si mir de floarea asta avand in vedere ce boboc anemic a avut, care nu mai crestea si dintr-o data azi-dimineata l-am gasit larg deschis. Asa ca ramane de vazut ce are de oferit acest trandafir, ne mai auzim in legatura cu el peste vreun an-doi :mrgreen:



Guy Savoy - Un dungat simpatic, intrucat combinatia de culori este ton in ton, deci nu este strident ca altii :mrgreen:



Louise Odier- cred ca vi l-am mai aratat dar are niste flori de o forma atat de frumoasa, in special in prima faza, incat nu ii rezist, ma uit la el de 10 ori pe zi...petalele sunt atat de frumos aranjate incat ma lasa cu gura cascata. Si-i sta asa bine cu Salvia nemorosa Blaukonigin...
Primele flori erau mai mari, cam 8 cm, acum vad ca le face ceva mai micute, 6 cm, dar sunt perfecte asa, nici nu e nevoie de niste verze la un trandafir asa delicat si elegant :wink:




A inflorit ultimul boboc de Eyes for You pe care l-am lasat, restul ii rupsesem...floarea are deja culoare diferita, albul petalelor e umbrit de un roz-mov delicat


Prima floare la Koronenburg - un spectacol...am masurat-o in ziua 2 si avea 16 cm diamentru :hipnotizat:



St. Swithun- frumos, dar e un trandafir cu probleme la ploaie...are floarea adanc cupata si rotunjita si petalele foarte subtiri. Parfum foarte placut. florile sunt grele, cand se deschid se apleaca
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ramai cu gura cascata la ce minunatii ai tu! Am ochit deja vreo cativa: Eyes for you si Louise Odier :indragostit: :indragostit:
 

bradut

Well-Known Member
Mai pot sa zic ceva dupa ce-am vazut mai sus? Sunt... :visator: !

In legatura cu englezestii, mi-am zis ca dupa ce-mi fac poftele cu ce-am in cap acum, am sa revin si la 2-3 dintre ei. Insa Scepter'd Isle ma farmeca tare mult, si... ma manca degetele sa-l trec la olandez. Totusi, incerc sa fiu fata cuminte, ca vreau sa mai traiesc dupa ce sap atatea gropi in toamna. :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bradut a spus:
Mai pot sa zic ceva dupa ce-am vazut mai sus? Sunt... :visator: !

In legatura cu englezestii, mi-am zis ca dupa ce-mi fac poftele cu ce-am in cap acum, am sa revin si la 2-3 dintre ei. Insa Scepter'd Isle ma farmeca tare mult, si... ma manca degetele sa-l trec la olandez. Totusi, incerc sa fiu fata cuminte, ca vreau sa mai traiesc dupa ce sap atatea gropi in toamna. :rofl:
sa stii ca Scepter'd Isle m-a fermecat si pe mine, din primul moment cand am vazut o floare deschisa...are acel aer de delicatete si finete care nu te lasa sa treci pe langa el fara sa-l privesti...felul in care lasa sa se vada staminele in fundul cupei...e o frumusete, zau :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Astrid Grafin. Celalat nume e Nuit de Chine...mi se pare ca i se potriveste :D



Caramel Antike, Ghislaine de Feligonde, Othello, Tom Tom care e o splendoare, plin de boboci, florile sunt mai mari ca anul trecut

 
Sus