Trandafiri Claude

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
acum cind te citesc ,mi-am dat seama ca si eu o sa fac o mutare ca si Goldenul meu e in soare dar deocamdata nici urma de boboc !
Comte de C cum e ? e parfumat ? asa ar trebuii sa fie :) e pe lista mea de dorinte[ e unul din cei vechi care imi place f mult ] ,astept sa vad ce zici tu ,cum se comporta , daca repeta bine :) de frumos e ,nu stiu daca e si cuminte :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sannamaria, tu asteapta cu mutarea lui G.C, am vazut poze la cineva care il are in soare si n-are nici o treaba. Nu stiu ce fite are al meu, poate la tine se va comporta altfel, poate al meu nu s-a acomodat inca :?
Comte de Chambord e frumos, floarea e inca mica, si el e mic, dar e frumos formata, multe petale si un parfum minunat, acel parfum de trandafir vechi. O sa vedem daca repeta, pe unele site-uri se zice ca da, pe altele nu, avand ceva stramosi Damascena eu as inclina sa cred ca nu repeta f. bine. Ramane de vazut
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Claude, colectia ta de trandafiri e super-tare!
Astia cu titluri nobiliare imi plac foarte mult :rofl: :rofl: si Pricess Alexandra si Comte de Chambord sunt deosebiti.
Sa te bucuri de ei!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Claude ! oricum acum nu m-as atinge de el ! ma bucur ca traieste ,nu as risca sa-l mut si sa-l pierd ! eventual la anul :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gradinar1, mersi! Daca apuc sa-i vad crescuti si infloriti pe toti cei cumparati din toamna incoace ma consider fericita si o sa avem multi aristocrati de-astia de vazut :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, sunt de-aia cu 1 milion de petale, sunt minunati...si sunt abia la inceput, soiurile astea de trandafiri au nevoie de mai mult timp ca sa-si arate tot potentialul. In plus, imi place parfumul lor puternic, acel parfum de trandafiri vechi...vechi nu in sensul de batrani, ci soiurile acelea de demult cu parfum ametitor.
 

Elektra

Member
Felicitari Claude, sunt absolut superbi trandafirii tai! Spune-mi te rog, cam cat te-a costat transportul la cei comandati din Italia, as vrea si eu sa-mi comand vreo 3 bucati, ca nu ma pot abtine, sunt superbi :) Apropo, ai vreo recomandare de catarator care sa aiba valuri de inflorire cat mai dese si floarea cat mai plina de petale? Mersi!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor, imi sunt dragi de mor, toata ziua ma invart ca o gaina printre ei si-mi bag nasul in florile lor! Din cei infloriti pana acum cei mai speciali ca miros -adica daca ii mirosi cu ochii inchisi nu te duce gandul ca e trandafir - sunt Tea Clipper, Summer Song si Scepter'd Isle.

Elektra eu i-am i-am primit acolo,in Italia, deci nu stiu cat ar costa transportul in Ro.
 

Elektra

Member
claude a spus:
Multumesc, fetelor, imi sunt dragi de mor, toata ziua ma invart ca o gaina printre ei si-mi bag nasul in florile lor! Din cei infloriti pana acum cei mai speciali ca miros -adica daca ii mirosi cu ochii inchisi nu te duce gandul ca e trandafir - sunt Tea Clipper, Summer Song si Scepter'd Isle.

Elektra eu i-am i-am primit acolo,in Italia, deci nu stiu cat ar costa transportul in Ro.
Mersi oricum, trebuie sa recunosc ca incep sa am o noua obsesie cu trandafirii si cand vad cataratorii italianului...numai bine nu-mi e :rofl:, nu ma mai multumeste nimic din ce am in gradina. Felicitari inca o data ca ai reusit sa-ti aduci asa frumuseti in gradina si sa stii ca astept cu nerabdare sa devii un producator de trandafiri, piata cu siguranta ar exista.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Elektra, uitasem sa-ti raspund la intrebarea legata de catarator. Eu m-am indragostit de un catarator numit Sombreuil, am deja in gradina unul micut, am postat si prima lui floare. e un soi mai vechi, aparut in secolul 19 si are acele flori foarte involte caracteristice trandafirilor vechi Uite daca vrei niste informatii:
http://www.helpmefind.com/rose/plants.p ... ARCH&tab=1

Obsesia pentru trandafiri e usor de dobandit, mie mi-au placut intotdeauna mai mult ca alte flori, dar cand m-am trezit in fata primului trandafir cu adevarat de gradina, obsesia a devenit incontrolabila! Cat despre a deveni producator de trandafiri...mi-ar place foarte mult, problema e in studiu...ramane de vazut daca voi avea puterea financiara si, nu in ultimul rand, fizica, de a face acest lucru...nu mai sunt o fetiscana :rofl:
 
Sus