Trandafiri Acoperitori

miki70

Active Member
gradinar1 a spus:
Arata super, Miki! Bravo! Cred ca avea un an sau doi la mine...si cu inca unul la tine a crescut chiar marisor :)
Deci are 3 anisori .
I=am dat papa bun si s=a facut mare ;-) Am tuns putin din el sa pun la inmultit , era si mai marisor.

Sa vezi ce frumos o sa arate inflorit si cu roata maron neschis ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E mai simplu sa-l marcotezi decat sa-l tunzi si sa pui butasi. Trandafirul acesta se inmulteste extrem de usor si rapid, pana in toamna ai inca o tufa.
 

dancoman

Member
Nu stiu unde sa pun informatia si o pun aici
Este vorba despre un trandafir acoperitor achizitionat prin amabilitatea Annei de la o vecina ,in imaginile dansei era trecut ca ,,Trandafir mini 7 lila,,(parca)Acest trandafir este de fapt Perla de Alcanada(Pearl of Canada)Am aflat caci i-am comandat pe amandoi
 

dancoman

Member
Anna ce spui de Baby Faraux-cel rosu cu alb de la tine-acoperitor ,la mine in poze este leit celui din HMF
 
Buna.
As vrea sa plantez niste trandafiri Fairy pe o suprafata cu lungimea de 7 m, lata de aproximativ 1 m. Cati trandafiri ar trebui sa plantez si la ce distanta unul de altul ca sa iasa des, ca pt un gard, ceva de genul:
 

elianna

Well-Known Member
Din cate am citit, Fairy ajunge la un diametru de 1,5m, deci ti-ar trebui max 5 buc plantati la distanta egala. Insa va trebui sa ai rabdare cam vreo 3 ani ca sa acopere suprafata. Al meu, plantat primavara trecuta, este acum de aprox 70 cm latime si este cel mai infrunzit, fara boboci deocamdata.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Andrea,vrei musai fairy?

Nu stiu cum vei putea face gard,ca asta mai mult pe jos se intinde in plus si florile sunt destul de marunte ........
 
Asta e zona unde vreau sa ii plantez :





Treapta dintre pietre vreau sa o acopar in totalitate cu trandafiri. Nu ma intereseaza inaltimea tufei, ci desimea ei, nu as vrea sa se vada pamantul. Are lungimea de 7 m si latimea de cca 1 m.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
aha ,am inteles :)
in cazul in care nu te intereseaza inaltimea ,fairy e bun pt a acoperii treapta .
eu as planta 1buc/m :)

Angela nu iti place ? e mult mai spectaculos :) uite o poza de pe hmf http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.212827 ( Ghia sper ca nu te superi :oops: ) e drept ca e floribunda - dar e o frumusete si infloreste mult .


ps: nu stiu de ce incerc sa te conving sa nu plantezi fairy :oops: cred ca de aceea ca mie nu imi place foarte mult :rofl:
sunt atat de multi trandafiri frumosi , e pacat sa plantezi doar fairy ...na ,asta e doar parerea mea ,sa nu te superi :hug:
( fetelor sa nu dati cu pietre )
 
:)
Mi s-a "pus pata" pe Fairy, imi place mult, am inteles ca sunt foarte rezistenti la ger si la boli si ca infloresc pana pica zapada..... si tocmai mi-a venit o idee, sa plantez pe treapta Fairy roz si mai sus, mai rari, Fairy galbeni, care sa cada ca o cascada printre cei roz....si cateva tufe de levantica violet......mmmmmm......

Imi plac mult tufele mari / intinse din acelasi soi de trandafiri.

Am destul loc unde sa pun si alte varietati de trandafiri, inca nu stiu cum va fi amplasat totul, sunt abia la inceputul amenajarii gradinii, plantez si eu pe unde apuc :) mai mut, mai scot, ma razgandesc saptamanal...si tot asa.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am inteles :D pai in cazul asta spor la planuri ,plantat , daca ai nevoie de ajutor aici sigur il vei gasi :hug:
lavanda merge foarte bine la trandafiri ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
https://lh6.googleusercontent.com/-yCEx ... .16.49.jpg
Asa arata o tufa d Fairy care are cam vreo 3 ani la mine in gradina. Tradafirul asta se lateste foarte mult, eu zic sa-i plantezi la 1.5 m distanta. Varietatea galbena eu una nu am vazut-o, am vazut doar rosu si alb.
Sa ai in vedere si faptul ca florile sunt foarte mici, cam 2-3 cm in diametru dar compenseaza prin cantitate
 
Mama, ce frumos e...dar ce mare e! Chiar ca se lateste mult...dar se si inalta...am gasit si galben, si rosu, si roz, si alb pe sunphoto...abia astept sa imi iau :visator:
 
Sus