Trandafiri Acoperitori

miki70

Active Member
Am citit ca este un rosu carmin , deci ceva care te ia de ochi :) . Acum are bobocei mici si frunze f f lucioase, sunt indragostita de el chiar si fara flori :giggle:

Madalina dc o sa se dezvolte bine o sa-ti pun la inradacinat dc iti place :hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re:

miki70 a spus:
Am citit ca este un rosu carmin , deci ceva care te ia de ochi :) . Acum are bobocei mici si frunze f f lucioase, sunt indragostita de el chiar si fara flori :giggle:

Madalina dc o sa se dezvolte bine o sa-ti pun la inradacinat dc iti place :hug:
Saru-mana, Miki, draguta ca de obicei! Doar daca vei avea de unde, multumesc mult :hug:
 

destetptuulet

New Member
Ştie cineva nişte soiuri de acoperitori,că s-ar putea să găsesc în toamna asta şi aş vrea că îs frumoşi şi ciudaţi că cresc pe verticală!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Alex, trandafirii care cresc pe verticala se numesc urcatori sau cataratori. In poti catara pe diferite suporturi.
Cei acoperitori cresc pe orizontala, adica acopera solul pe o suprafata ceva mai mare. Ei nu au inaltime mare, cam 50-70cm.
 

miki70

Active Member
:oops:
Salivez dupa multi, dc mi i-as lua pe toti nu s-ar mai vedea pamantul deloc in gradina :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Pai si? De ce vrei sa vezi pamantul in gradina?
Si mie imi plac acoperitorii tare mult :D
Anul asta am luat tzeapa de la Coral ca la ei aveam o lista luuuunga de astfel de roze.
 

miki70

Active Member
La mine cresc dar poate nu se mai vad de trandafiri :rofl:

App, am un trifoias care mi-a invadat gradina, in special plantele de rocarie care nu se mai vad de el. Unde e sub ala la care tb sa intreb cum scap de el ca nu-l gasesc :(
 

miki70

Active Member
Roxana multumesc, am intrebat acolo. Trifoiasul are radacini adanci si a intrat prin sedum , sempervivum si alte plante. Vara am tot smuls dar isi arunca semintele si se inmulteste si mai mult. Prin gradina i-am dat cu ierbicid dar prin rocarie nu pot da. :(
 

Roxana Peled

Active Member
Acum ca l-am achizitionat si eu mi se pare adorabil :indragostit:
Il astept cu draga inima la vara sa-mi infloreasca si mie.
 
Am nevoie de sugestii pentru a face o delimitare intre locul de parcare al masinii si alee cu niste acoperitori de sol .As vrea sa stiu din experienta voastra care sunt mai ok pentru o zona in care e soare mult de la ora 11 si pana cand apune .M-am gandit la Bassino dar nu am informatii cum se comporta
 
Sus