Thunbergia

michaela

Active Member
Thumbergia grandiflora si eu am cumparat din Brico.... a si inflorit, dar dupa hibernare, primavara am omorat-o......... :( cred ca datorita apei in excces :cry:
 

aleynad

Active Member
Moderator
imi pare rau, fetelor, si eu speram sa le vad inflorite, macar ma delectam si eu cu pozele voastre :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A mea batiscombei a facut altceva :( .Nu a mai vrut neam sa creasca si sa se dezvolte dupa ce am tuns-o in primavara pentru a pune un lastar la prins :x .Abia acum spre sfirsit de vara s-a lungit vreo doi centimetri :( Asa ca de flori nici vorba.
Doar imi aduc aminte de cum era anul trecut :cry:
 

mirela06

Active Member
Cind o bag la caldura, trebuie s-o tund.? Am s-o tin in beci. Este lumina destul de buna, iar temperatura constanta :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.Nu o tunde.Las-o sa creasca marisoara si abia dupa ce se maturizeaza ii poti aplica o frizura.Asa as zice eu :D
 

mirela06

Active Member
Multumesc. Asa am sa fac, dar va sta bine in beci? Acolo este temperatura constanta, dar lumina putina :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:? asta chiar nu stiu sa iti spun.Dar nu cred ca ii place intunericul.......... clar-obscur :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am din primavara grandiflora. A crescut de nebuna, acum au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele. E normal? Sau am facut eu ceva gresit? Culmea e ca azi am transplantat-o intr-un ghiveci mai mare, am intins-o pe arc de bambus si ... surpriza! are boboci. Oare ii mai tine daca i-am umblat rau la radacina?

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stau cu ochii pe ea. Ca o sa piarda frunzele e clar, la cat de galbejite sunt. Dar bobocii inca sunt tari si verzi. Sa vedem, poate ma bucur si eu de albastrul florilor. :visator:
 

cornelia

Fondator
Membru staff


Bobocii mici-mici s-au uscat dupa transplantare. Cei mari au crescut, s-au colorat si 2 sunt gata sa se deschida. Culoarea viitoarei flori e uimitoare.
 

michaela

Active Member
Cornelia daca nu va suferi schimbari bruste de temperatura-ai toate sansele ca cei ramasi sa se deschida-iar eu de-abia astept sa-i vad :D - din cate o tin eu minte pe a mea (care am pierdut-o intre timp) este de un blue deschis foarte frumos, flori mari :wink:

Thumbergia mea erecta -la rece tinuta acum, are frunzite inca si lastareste bine-
Thumbergia grandiflora daca are lumina suficienta nu pierde nici ea frunzele :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci de sfat. Ma straduiesc sa nu-mi supun florile la socuri. Dar cateodata se mai petrec si lucruri pe care nu am cum sa le controlez. :nu stiu:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am dus azi dimineata in balcon sa vad ce mai fac floricelele. Bobocul cel mare de la thunbergia s-a triplat ca dimensiune si e gata sa se deschida. :D
 
D

dyayzh

Guest
Eu cumparasem una pe post de grandiflora si s-a dovedit a fi mov floarea :( Am incercat cu niste lastarei, dar nu am avut succes :cry:
In primavara o sa-mi mai incerc norocul cu cautarea uneia :wink:
Cu adevarat florile sunt foarte frumoase :D
Asteptam poze :oops:
 
Sus