Thunbergia

mymo

Active Member
Dragele mele thunbergia alata poate fi trecuta peste iarna.I-am pus mamei mele anul trecut un rasad de alata intr-un ghiveci pe care l-a tinut in balcon inchis.Ieri mi-a spus ca a inflorit foarea aia galbena care se intinde si am fost la ea sa vad cu ochii mei.
:eek: era alata de anul trecut.
 

Fleur

Active Member
Trece fara probleme. Eu am una de anul trecut care a rasarit singura intr-un borcan cu alta floare. Cealalta s-a uscat dar ea a ramas si a inflorit din iarna mereu desi o tot ataca paianjenii si cam uit s-o ud. Cand am dat-o afara a trbuit s-o tai dar au dat lastari noi si face mereu flori.
 

Fleur

Active Member
A vegetat toata iarna dar inauntru, Gabiuta si pt ca se intinsese peste tot a trebuit s-o tai cand am scos-o afara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Deci ca sa ma lamuresc in totalitate:ai bagat ghiveciul cu planta inca in vegetatie (cu lianele aferente) in casa cind a venit frigul si ai mentinut-o in vegetatie (ai udat-o) da?Corect?Si a trait asa pina in primavara viitoare cind ai scos-o afara.......Cam asta am inteles eu.Ca daca e asa o sa fac si eu la fel sa vedem ce se intimpla.
Multumesc. :D
 

Fleur

Active Member
Am bagat ghiveciul cu alta planta si cred ca dintr-o samanta cazuta in ghiveci a rasarit thumbergia la sfarsitul toamnei si in casa a crescut si si-a intins lianele.
Am mai avut una 2 ani rasarita tot din intamplare in ghiveciul unul hibiscus si crestea si se incolacea pe crengile lui dar a doua iarna s-a uscat. Cred eu ca din lipsa de apa fiindca eu tin hibi cam la 15-16 grade iarna si-i ud numai cate putin.
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, dyayzh, ai dreptate, era vorba de penultimul catalog
si era grandiflora
e perena? asa cum scria acolo? o are cineva? era tare frumoasa in poza :D , dar vreau sa stiu daca o intalnesti asa si in realitate,nu numai in prezentari de "marketing"
 

aleynad

Active Member
Moderator
multumesc de raspunsuri...dar parca tot nu am curaj sa o comand (am tot citit patanii de genul ca au comandat ceva f frumos si le-au trimis altceva...)
daca tot dau bani multi...macar sa o vad in fata ochiilor, sa o pot pipai :)
cealalta thunbergia, din seminte....de 2 ani ma chinui sa o am si eu in gradina :( :(
in primul an nu mi-au germinat semintele decat foarte putine, iar cele care au rasarit au fost niste pipernicite si au murit repede
anul acesta au iesit niste rasaduri frumoase, dar dupa ce le-am pus in gradina a dat o bruma tarzie si au murit toate :cry: :cry: :cry:
la primavara incerc din nou :x
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, Gabiuta, de thunbergia alata
pacat ca e anuala

mi-ar placea sa am si thunbergia grandiflora, dar nu ma incumet sa o comand din cataloage, de teama sa nu iau tzeapa
numai daca dau nas in nas cu ea la vreo pepiniera ...si sa mai am si bani in buzunar :rofl: :rofl: :rofl:
 

michaela

Active Member
Thumbergia erecta....inflorita.......... bine ca a scapat de manutele la al meu copil.......... :wink: asa am putut s-o admir si eu, dar sa v-o arat si voua :wink:
Este de un mov intens catifelat, si o floare maare... :visator:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Minunata!!!
Aleynad,eu am avut thunbergia grandiflora cumparata de la Bakker.Deci garantat e grandiflora!Am ucis-o eu,cred ca am scos-o de la iernat prea repede. :(
E cam scumpa dar isi merita banii!
 
Sus