Thunbergia

v.cristina

Active Member
eu sunt foarte mandra de ea mai ales ca am vazut-o crescand din stadiul de samanta ....fata lu mama ce mare si frumoasa a crescut !! :oops: :oops: :oops:
 
D

dyayzh

Guest
Asa arata mica mea thunbergia. Ce-mi plaace la ea ca e tufisoara nu agatatoare. Va fi mov la culoare :wink:

 

mirela06

Active Member
Fetelor. Sunt tare frumoase si care mai de care se omoara sa fie mai pline de flori , sa creasca si sa va bucure :)
 

IZA

Active Member
Cel mai mult ii place in gradina.Am si-n ghiveci dar mult mai necajit. S-a intins prin gardul viu din buxus. Ce frumos arataaaa cu ochisorii negrii ici colea!!
:fluierat:
 

sorina

Active Member
dya , pot sa-ti raspund si eu ca a mea a crescut FOARTE INCET , vreo -10 cm in 3 luni , iar clero vreo 20 . nu stiu de ce /?
 

sorina

Active Member
v.cristina a spus:
a devenit si mai stufoasa suzana mea ce frumoasa :) :) :)

cite seminte ai plantat aici ??? si daca sta in soare . am plantat si eu vreo 5-6 intr-un asemenea ghiveci , au rasarit au crescut la inceput frumos , dar acum s-au ofilit frunzele si florile sunt palide . Sta in plin soare si ploi . La fel le merge si zorelelor plantate la ghiveci .
 

lelia

Well-Known Member
Nu stiu de ce figureaza ca planta de ghiveci ,caci sigur nu-i place .Am avut pe balcon si s-a chinuit ,acum am doua in ghiveci si chiar daca sunt afara tot nu le place ,am insa un fir in gradina si e superba ,e un ghemotoc cu zeci de ochisori gaben-negri :D
 
A

Anonymous

Guest
si io miram de ce e la plante de terase si balcon
sint plante de gradina toata ziua,deshi sunt anuale
 

v.cristina

Active Member
sorina eu o tin la umbra si evident in ghiveci

ii merge de minune incat mi-a parut rau ca nu i-am oferit un suport mult mai mare sa se extinda pt ca acuma a ajuns un adevart ghem

o ud apropae zilnic ..daca nu i se plostesc frunzele si ii dau ingrasamant 1 data pe saptamana

in ghiveciul din imagine sunt 5 fire obtinute din seminte de prin luna martie si incepand cu sfarsitul lunii mai a inflorit in continuu

cel mai greu in dezvoltarea ei a reprezentat-o acomodarea la clima montana mai exact in momentul cand am scos-o afara a suferit ingrozitor chiar credeam ca o sa se usuce ; a avut nevoie de aproximativ 1 luna sa-si revina dar cand si-a revenit a fost de neoprit :) :)

oricum este o floare minunata care pe mine m-a castigat ca simtaizanta si sigur la anul o sa am mai multe suzane prin curte

:)
 

Tina

Active Member
Dupa ce o tratam ca buruiana, ca de un an nu a "miscat" deloc, aseara am avut surpriza asta.. surpriza cu atit mai mult, ca nici nu stiam ca are boboc.. :) :) :)

 
D

dyayzh

Guest
E o floare foarte frumoasa. La mine nu aa rezistat peste iarna :(
La cat mai multe astfel de surprize :D
 

sorina

Active Member
v.cristina a spus:
sorina eu o tin la umbra si evident in ghiveci

ii merge de minune incat mi-a parut rau ca nu i-am oferit un suport mult mai mare sa se extinda pt ca acuma a ajuns un adevart ghem

o ud apropae zilnic ..daca nu i se plostesc frunzele si ii dau ingrasamant 1 data pe saptamana

in ghiveciul din imagine sunt 5 fire obtinute din seminte de prin luna martie si incepand cu sfarsitul lunii mai a inflorit in continuu

cel mai greu in dezvoltarea ei a reprezentat-o acomodarea la clima montana mai exact in momentul cand am scos-o afara a suferit ingrozitor chiar credeam ca o sa se usuce ; a avut nevoie de aproximativ 1 luna sa-si revina dar cand si-a revenit a fost de neoprit :) :)

oricum este o floare minunata care pe mine m-a castigat ca simtaizanta si sigur la anul o sa am mai multe suzane prin curte

:)

Asa se explica de ce la tine arata asa de bine . A mea este in plin soare :( :( :( :( :(
 
Sus