Teposi infloriti

rodica05

Member
Dya, trebuie sa ne ocupam serios de 'teposii' tai - ii trecem in regim de urgenta - trebuie sa infloreasca anul acesta! Hai, c-o sa deschid topic nou pentru 'baietii rai' :evil:

E-adevarat, Michaela, dar daca ai o colectie si din colectie fac parte si plante batrane... te bucuri de flori pe o perioada lunga. Se trece o floare, se deschide alta...
Nici ghioceii nu dureaza mult, dar cand e un camp de ghiocei... ce frumos e! Vorba-ceea: cu o floare nu se face primavara! :oops: Desi... zilele trecute am vazut un ghiocel intr-o gradina si tare m-am bucurat!!! :)
Daca esti colectionar, chiar nu mai conteaza cat dureaza o floare, cand vezi evolutia plantelor, spinatia etc.
 

michaela

Active Member
(si la mine in gradina sunt o multime de ghiocei....de-i frig tin mai mult....)
Insa ai dreptate in gradina ta infloresc mai des teposii... :D
si ma refeream la faptul ca asteptam atat sa infloreasca minunea si in cateva ore se inchide :) ....(la unii) ce bine ca acum raman imortalizati in fotografii :D
 

daisy111

Active Member
:eek: Eu nu stiam ca acest cactus infloreste :eek: ...am si eu unul de vreo 3ani si nu mi-a inflorit pana acum :(
 

rodica05

Member
IULIA a spus:
pt dimineata, devreme:
Iulia, Rebutia ta este superba! :clap:

daisy111 a spus:
:eek: Eu nu stiam ca acest cactus infloreste :eek: ...am si eu unul de vreo 3ani si nu mi-a inflorit pana acum :(
Aproape toti cactusii infloresc, chiar si in captivitate, mai putin speciile cristate si cativa columnari, care au nevoie de conditii cat mai apropiate de cele din natura.
Acest gen de Mammillarie, are o particularitate:
inainte de inflorire te 'anunta', ii creste un spin mai lung decat si negru in centru. Daca gasesti acel spin, ar trebui sa infloreasca :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Minunati Rodica :D Daca incep sa infloreasca va fi o feerie pe balconul tau :D
 
Sus