Teposi infloriti

cornelia

Fondator
Membru staff
L-am luat de consolare de la expozitia din Herastrau. Avea o singura floare deschisa care a stat frumoasa cateva ore dupa care s-a trecut (era probabil la finalul celor 5 zile de floare deschisa). Ce am pozat eu a inflorit la mine din bobocei destul de mici. Nu ma intereseaza sa creasca mult pentru ca devine dezordonat, vreau sa faca multe flori. A costat 7 lei.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor, azi dimineata cand udam florile am vazut boboci la un cactus care pana acum n-a mai inflorit. E un Gymno mic-mic. Nici nu credeam ca va da vreun semn, dar are 4 bobocei. Cred ca floarea va fi roscovana, dupa cum arata acum bobocii. Ii tin sub observatie. :rofl:
 
Cornelia sa-ti traiasca Gymno cel mic si sa faca flori multe.
M-am lamurit acum ca nu numai eu stau cu lupa pe bietele plante sa vad daca le da sau nu vreun boboc sau vreo frunzulita :rofl: E spre bine... :rofl:
 

ikim

New Member
super cooki, am si eu un epiphyllum care nu vrea sa infloreasca sub nici o forma, am amenintat-o ca o duc la birou unde am o colega care nu uda florile, le inunda
 

Gaia

Member
Nu stiu sa iti spun exact ca este de fapt varful unei plate de peste 30 (intre 30 si 50) de ani care crescuse 'sugrumat' , probabil din cauza ca in decursul vietii ei avusese o perioada mai proasta si se etiolase. Estimativ, planta actuala sa tot aiba vreo 15-20 de ani. Ar fi putut creste chiar mai mare dar nu a beneficiat de ingrijiri ideale. In schimb e foarte harnica cu infloritul.
 

cooki

New Member
Ikim, sa inteleg ca este un epiphyllum??? Ai mei au zis ca le-au pus ca si ingrasamant balegar de au inflorit asa si in rest cam atat ca nu au ei timp..... :evil:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iata cactusul de care va povesteam:



Cand se vor face boboceii mai mari poate vor iesi mai bine in poza.
 

IULIA

Active Member
da Cornelia, sigur sint roz. nu cred ca rosii.
de obicei, la gymno rosii si plantele au un alt fel de colorit. dar sa speram.
eu am pierdut niste flori ieri la teposi, am fost afara....si am venit dupa amiaza, florile se inchisesera deja. dar mai avem si altii...
Gaia, de unde este asteriasul? are vreun pui? sint f amatoare!
IULIA :rofl: :rofl:
 

Gaia

Member
Din pacate nu l-am luat din Romania ci din Belgia (locuiesc acolo), de la un nene cactusar local. Eu nu am pui decat de la ornatum (dintre astrophytumi) dar nenea respectiv are o gramada, si la preturi foarte bune ca el ii creste din pasiune.
Singura problema e ca nu stiu daca pot fi trimisi cactusi prin posta, functionarii postei nu stiu prea multe si sa nu spuna ca e cactus halucinogen si sa ne trezim ca tre sa dam cu subsemnatul :rofl:
A mai primit cineva cactusi din afara prin posta? Sa ne zica si noua daca se poate.
 
Sus