Teposi infloriti

ikim

New Member
dupa ce mi s-au lungit ochii ca la melc, s-au sinchisit sa infloreasca
rebutia, Echinopsis
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Inca nu si-a deschis florile... Mult mai dureaza de cand se formeaza bobocii si pana infloresc. :|

 

ghia_don

Active Member
Eu am avut norocul sa-i fotografiez dimineata la 6 cind imi beam cafeaua, ca altfel le pierdeam frumusetea...nu va spun ce parfum aveau si ce indragostite erau albinele de polenul lor !!!! :D
 

rodica05

Member
Gaia a spus:
Rodica, 'presupusul copiapoa'...
:clap:
Ma bucur ca l-am determinat corect :)
Ai o planta superba!

Gaia a spus:
Esti fantastica, ce l-ai recunoscut
Multumesc!
Asta pentru ca imi place foarte mult acest quest: Ce planta este?
Bine e-adevarat ca ma pricep mult mai bine la teposi si suculente decat la "buruieni" (fara suparare, dar asa alint eu plantele ce nu fac parte dintre C$S).

Te mai asteptam cu poze! Apropos, n-ai una cu plantele tale in ansamblu?
Rodica
 

rodica05

Member
euphorbia.de il recomand tuturor iubitorilor de Euphorbii. Nu putine specii noi vor descoperi: in special cele cu caudex.

Multumesc, Gabiuta
 

Gaia

Member
Rodica, din pacate nu pot sa le fac poza de ansamblu pentru ca sunt raspanditi prin mai multe locuri, in incercarea de a le gasi locuri unde sa beneficieze de lumina maxima si sa nu ii ploua.
Sunt doar vreo 50 de cactusi si cateva suculente, cand ajung la 500 fac sera :D
Micuta colectie este la inceput pentru ca abia am reusit sa il conving pe prietenul meu ca sunt niste plante minunate si chiar daca au spini nu inteapa daca nu te 'iei la tranta' cu ei
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gaia..... :roll: :roll: :roll: ....nu ma opresc din uimire!Sper sa nu ramin asa :rofl: .Cum 500???
Fa dle. redepe poze.Ce daca sunt raspindite???Fa-le prin toate ungherele,prin toate colturile,scarile,pe gard,sub gard,etc....oriunde se afla.Poze sa ne incintam ochii,sa dea RODICA verdictul si noi sa ...... :mrgreen: :suparat: murim de invidie!!

Oricum...eu sunt necajita ca mi-au murit uscati citiva pui de cactusi. :oops: :oops: fara denumire....pui....
Unora nu prea le place soarele.
Altora le place enorm si cresc nebuneste.
Flori au facut aproape toti,pe rind,mititele este adevarat ca pentru niste incepatori ce sunt...
Sunt frumosi si nici eu nu ma pot opri din a-i colectiona.
 

Gaia

Member
Stai asa ca am zis ca la 500 vreau sa ajung, deocamdata am un pic peste 50 de specii diferite doar, hehe, mai am muuult pana la 500 :rofl:
Cat despre cactuseii tai, incearca sa le gasesti la toti denumirile chiar daca sunt mici, Rodica e un ajutor de nadejde la treaba asta, apoi daca stii ce este fiecare poti cauta ce conditii le trebuie ca intr-adevar au cerinte foarte diferite de sol, apa, soare si temperaturi de iernare.
 
Sus