taierile trandafirilor

bebe Iris

Active Member
Da, a trecut peste multe ierni...am avut 3: Remy Martin, Korblue si Pascali...dar in primavara asta i-am taiat scurt de tot sa-mi faca tufe pentru ca am visini alturi de ei si se intersectau coroanele :p Mie imi plac floribundele, nu ma omor dupa Th :oops:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte interesant. Cred ca la tine in gradina densitatea de plante pe metru patrat e atat de mare incat isi tin de cald una alteia. :rofl:
 

maxie

Member
Iulia,am patit-o si eu cu un copacel,iarna trecuta.I-a inghetat coroana,dar au dat ramuri din tulpina si a inflorit o singura data ,dar florile erau atat de parfumate,incat l-am mutat langa o bolta si l-am transformat in catarator.Initial era un pomisor Pullman ( rosu),acum este un urcator cu flori batute,alb-movulii. Cred ca pomisorii sunt altoiti de 2 ori: pe o radacina de maces se altoiste un catarator si acesta se altoieste din nou,cu un alt trandafir ce va forma coroana finala.Si culmea,in acesta iarna mi-au inghetat toti cataratorii pana la 30-40 cm,dar acesta nu.Saptamana trecuta avea muguri pana in varful ramurilor (de 2,5m ).Deci altoiul nr.2 este un soi rezistent la inghet.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Maxie, asa este,sunt 2 altoiuri la cei pomisor, radacina e un soi, pe ea e altoita varietatea care formeaza tulpina, iar in varf soiul care scrie pe eticheta :wink:
Sa ne arati cand infloreste trandafirul pe care il ai, poate descoperim ce e :D
Din cate stiu nu se folosesc penteu tulpina cataratori ci tot specie, dar acestea sunt de talie mare, majoritatea
 

maxie

Member
Abia astept sa infloreasca.Am sa pun poze cu floricelele lui si v-as trimite si aroma lor(daca as putea),fiind ceva de genul "old roses". Asta toamna am pus butas sub un pet,dar spre rusinea mea nu mai stiu care este.Am sa vad cand va creste.De la toamna butasii ii voi pune chiar langa tufa mama,acolo unde se va putea si ulterior ii voi muta,in functie de culori,soi...
 

dancoman

Member
maxie a spus:
Abia astept sa infloreasca.Am sa pun poze cu floricelele lui si v-as trimite si aroma lor(daca as putea),fiind ceva de genul "old roses". Asta toamna am pus butas sub un pet,dar spre rusinea mea nu mai stiu care este.Am sa vad cand va creste.De la toamna butasii ii voi pune chiar langa tufa mama,acolo unde se va putea si ulterior ii voi muta,in functie de culori,soi...
..ma inscriu!! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
nick1971 a spus:
uite
in 2009 abia se vedea din balarii :)
in 2010
in 2011
M-ai facut tare curioasa, si am cautat in arhiva. Am descoperit ca am achizitionat si plantat Kletter Star in aprilie 2010.

Nu prea pare sa fie acelasi trandafir. :( Nu prea semana cu ai tai...
Cam asa arata in octombrie 2010 (e singura poza pe care am gasit-o cu zona respectiva)


In 2011 a inflorit o singura data in mai-iunie. A stat inflorit o luna. Apoi nimic.


Acum e asa (unele ramuri sunt afectate de ger, dar au muguri spre varf unde au ramas verzi):
 

Dea

Active Member
maxie a spus:
Iulia,am patit-o si eu cu un copacel,iarna trecuta.I-a inghetat coroana,dar au dat ramuri din tulpina si a inflorit o singura data ,dar florile erau atat de parfumate,incat l-am mutat langa o bolta si l-am transformat in catarator.Initial era un pomisor Pullman ( rosu),acum este un urcator cu flori batute,alb-movulii. Cred ca pomisorii sunt altoiti de 2 ori: pe o radacina de maces se altoiste un catarator si acesta se altoieste din nou,cu un alt trandafir ce va forma coroana finala.Si culmea,in acesta iarna mi-au inghetat toti cataratorii pana la 30-40 cm,dar acesta nu.Saptamana trecuta avea muguri pana in varful ramurilor (de 2,5m ).Deci altoiul nr.2 este un soi rezistent la inghet.
Acelasi lucru s-a intamplat si la mine, in urma unui trandafir pomisor, am ramas cu lastarii din portaltoi.
Portaltoiul infloreste alb-roz - usor mov, floare plina. Miros al flroii, absolut minunat!
S-a dezvoltat mult pe inaltime si este unicul care a rezistat, fara cele mai mici pierderi, pana in varf!
Atat doar, infloreste din abundenta, insa doar o singura data in sezon!
 

nick1971

Active Member
Caramell a spus:
nick1971 a spus:
uite
in 2009 abia se vedea din balarii :)
in 2010
in 2011
M-ai facut tare curioasa, si am cautat in arhiva. Am descoperit ca am achizitionat si plantat Kletter Star in aprilie 2010.

Nu prea pare sa fie acelasi trandafir. :( Nu prea semana cu ai tai...
Cam asa arata in octombrie 2010 (e singura poza pe care am gasit-o cu zona respectiva)


In 2011 a inflorit o singura data in mai-iunie. A stat inflorit o luna. Apoi nimic.


Acum e asa (unele ramuri sunt afectate de ger, dar au muguri spre varf unde au ramas verzi):
nu stiu ce sa zic, parca difera si la felul cum stau florile, la tine par coditele moi, al meu parca e mai batzos, eu nu prea cred sa vad flori anul asta de la ei, i-am taiat de jos, chiar si cei mai feriti au inghetat :(
 

nina77

Member

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E tare neplacut ca nu infloresc decat o singura data. E frumos, Kormun, dar este diferit de cel pe care il am eu in gradina. Al tau are funze lucioase si florile de un rosu frumos. La mine florile sunt rosu siclam obisnuit.

Am plantat saptamana trecuta langa el 2 clematite, o Ernest Markham si o Guernsey Cream. Guernsey Cream va inflori odata cu trandafirul si va aparea o combinatie de flori rosii si albe. Iar Ernest Markham are cam aceeasi culoare cu trandafirul dar perioada de inflorire din iulie pana in octombrie, adica exact dupa ce i se scutura acestuia florile. Sper ca in felul acesta sa fi rezolvat problema. :)
Cele 2 clematite vor avea suficiente ramuri pe care sa se catere, iar locatia insorita cred ca le va placea.
 

nina77

Member
Sunt sigura ca o sa arate minunat. :D
Si eu imi doresc o combinatie trandafir rosu-clematita alba, cred ca o sa combin cataratorul Florentina cu Marie Boisselot.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cat de frumos e Florentina!!! Cred ca va arat frumos impreuna cu MB.
Trebuie sa il trec si eu pe lista de achizitii viitoare! Cum a inflorit la tine? a repetat inflorirea? Sau e achizitie noua?
 

nina77

Member
Si eu abia astept sa-l vad. E luat in toamna de la Coral, cred ca e noutate, pentru ca nu l-au avut pana acum.L-am luat pentru ca il cheama ca si pe mine ( eu sunt Florentina in buletin :D )
 

nick1971

Active Member
nina77 a spus:
Sunt sigura ca o sa arate minunat. :D
Si eu imi doresc o combinatie trandafir rosu-clematita alba, cred ca o sa combin cataratorul Florentina cu Marie Boisselot.
eu am pus-o pe Marie langa Kletter Star :D
 

IULIA

Active Member
am luat si eu florentina de la Coral. din 4 tije, doar e una a dat, restul sint negre. eu vreau neaparat acest trandafir, florentina e numele mamei mele si vreau sa o am mereu in fata cind ma uit la florile lui. :D
 
Sus