taierile trandafirilor

IULIA

Active Member
Draga mea, i-am avut inveliti, coroana a avut folie de protectie pusa in 4, cu frunze uscate in interior, iar apoi pusi saci menajeri, legati la partea superioara si apoi la partea inferioara. deci?
in conditiile in care pe unii ii am de vreo 2-3 ani si nu i-am invelit niciodata pina acum. singura chestie a fost ca pina anul trecut erau in ghivece, iar in toamna trecuta i-am pus in pamint. ceea ce zic eu ca era mai bine pentru ei. :?
 

anasstasia

Active Member
A fost o iarna foarte grea.Eu cred ca acesta a fost motivul, chiar daca tu ai facut totul pentru ei si i-ai protejat cum a fost mai bine. Pur si simplu nu au rezistat temperaturilor atit de scazute.
 

FlorentinaS

Member
Eu am doar cataratori, pe care nu i-am putut musuroi, pentru ca sunt plantati in gazon. In schimb, am reusit sa ii protejez cu niste peturi taiate si paie. Tot ce a fost peste protectie (cam 20 cm) a inghetat. Asa ca am taiat tot si am luat-o de la capat...
Spre deosebire de voi, mie nu imi pare foarte rau, pentru ca anul asta trebuie sa inlocuim gardul pe care se catarau, deci oricum trebuiau taiati destul de mult.
 

gabrielais

Active Member
eu m-am amuzat cand am vazut in Gradina Botanica arcadele cataratorilor acoperite cu stuf...pareau niste case de pe timpuri de la tzara...dar acum ei se vor putea lauda cu cataratorii in toata splendoarea..anul acesta voi face neaparat rost de stuf :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
IULIA a spus:
Draga mea, i-am avut inveliti, coroana a avut folie de protectie pusa in 4, cu frunze uscate in interior, iar apoi pusi saci menajeri, legati la partea superioara si apoi la partea inferioara. deci?
in conditiile in care pe unii ii am de vreo 2-3 ani si nu i-am invelit niciodata pina acum. singura chestie a fost ca pina anul trecut erau in ghivece, iar in toamna trecuta i-am pus in pamint. ceea ce zic eu ca era mai bine pentru ei. :?
Ce aiurea... Dupa asa o intamplare parca nici nu iti mai vine sa incerci cu altii. Am crezut ca rezista daca sunt protejati. :(
Dar sunt atat de frumosi, si economisesc mult spatiu...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare nu cumva sacii menajeri au fost cei care au stricat socoteala? :? Pentru ca ei nu permit deloc aerisirea, asa ca e posibil sa se fi format condens inauntru, care apoi a inghetat. Iar daca s-a format pojghita de gheata pe ramuri asta e posibil sa-i fi omorat :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cat erau de frumosi! Neplacuta pierdere, poate reusesti sa ii inlocuiesti. Nu or fi toate iernile asa rele...
 

anasstasia

Active Member
E deajuns sa fie o iarna rea, ca sa distruga tot ce ai construit. Eu nu mai cumpar trandafiri sensibilosi. La cei pomisori este mai usor la mine, pentru ca nu-i agreez deloc :oops:
 

nina77

Member
Da, si mie mi-au fost tare dragi, nu mi-a venit sa cred cand i-am "dezbracat" si am vazut ramurile uscate........asta e :(
 

IULIA

Active Member
stiti ce e culmea?
am examinat iar pomisorii si am constatat ca unul din ei(din toti) a dat pe tulpina alti lastari. E de bine. Deci varianta cu sacii care nu au mers bine, cade. Nu stiu ce sa zic.
eu mai astept. poate reusesc sa formez coroane mai jos situate fata de coroanele initiale. La anul o sa am o sera, asa ca e de bine.
am mai avut 3 cu tulpina inalta, cam de 60-70 cm inaltime totala; din 3 numai unul a dat si tot jos, sub coroana de anul trecut.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iulia, vezi ca mugurii ce i-a dat pe tulpina, mai jos de punctul unde era altoit Alinka, nu e ce trebuie, acela e portaltoiul :) Doar ca eu zic sa-l lasi sa vezi ce este, de obicei se altoieste pe tulpina de Rosa multiflora, care infloreste o singura data, e drept, dar e frumos :wink:
 

IULIA

Active Member
stati putin, altoiul nu este jos? la nivelul pamintului, sa zic asa?
e superior pe tija sau cum? :?
 

bebe Iris

Active Member
La pomisori nu este jos, de regula este sub coroana...dar mai stii ce ai tu acolo, eu de exemplu am format copacel dintr-un Th iar la ala altoiul era jos. Daca i-ai cumparat mari, gata formati, atunci altoiul mai mult ca sigur este sus...
 

IULIA

Active Member
am pus-o, nu m-am uitat niciodata unde este altoiul.
deci ala e clar portaltoiul.
adica a degerat coroana(altoiul) sau ce sa inteleg?
asta e......punem trandafiri normali, ce sa facem....??!! :D
 
Sus