Stropiri pomi

danero2004

Well-Known Member
Moderator
veretregn a spus:
Stropiri,nestropiri. Cee se întâmplă cun pom,iib dfadcă nun îi stropesc?
pomii vor invata sa se apere singuri , de altfell asa se zice , acolo unde omul pune mana se termina natura :rofl:
 

victoria

Active Member
Eu nu stropeam,dar a trebuit ca anul trecut aproape am pierdut cel mai mare cais din gradina :( Acum vad ca, desi toate crengile par uscate si nu a dat pe ele nici macar o frunza,au aparut lastari noi la incheietura fiecarei crengi,crengute.
Tocmai ma hotarasem sa ii tai crengile cam 3/4,sa il curat de scoarta si sa il dau cu baitz
Acum ce sa fac? Le-as taia totusi,dar sa il las sa lastareasca :?
 

gandalf

New Member
E o teorie fantezista, asta cu invatatul cu boala. Daca vrei sa mai ai caisul trebuie sa iei stropirile in serios desi s-ar putea sa fie prea tirziu.
Nu are rost sa astepti pina la vara sa tai crengile uscate.
In sezonul trecut mi s-au uscat portiuni de cel putin 50 cm din crengile de la virf. La taierea din primavara am indepartat tot ce era uscat. Ar trebui s-o faci cit mai repede.
Apropo, dupa ce cureti o rana pina la verde sa dai cu un fungigid, de ex cupric. Dupa uscare sa chituiesti ranile.
 

victoria

Active Member
Gandalf,oricum caisul de care vorbesc era destinat taierii intr-un viitor destul de apropiat.Asa ca oricum nu cred ca il mai las. La baza i-am plantat o wisteria,de asta ma gandeam sa il curat de scoarta si sa il vopsesc, pentru a lasa wisteria sa se catere pe el nestingherita.
Nu pentru ca ar avea vreo rana. :D
 
gandalf a spus:
E o teorie fantezista, asta cu invatatul cu boala. Daca vrei sa mai ai caisul trebuie sa iei stropirile in serios desi s-ar putea sa fie prea tirziu.........................................
Si totusi nu este asa.un cais ,pe care l-am plantat in urma cu 42 ani in fata blocului nu a fost stropit decat de ploaie si nu a avut niciodata probleme !
In fiecare an a rodit si a dat o recolta foarte buna si zemoasa,dupa care toti copii tanjeau ,dar ...asteptau cuminti !
 

lelia

Well-Known Member
Unul din visinii mei e invadat de omizi ,din alea negre ,parose si destul de mari ,au mancat frunzele si au facut,,cuiburi",cu ce sa stropesc sa scap de ele ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
zeamă de tutun (la afide , larve și omizi ). Zeama de tutun se obține din 100g foi de tutun sau o țigară de foi mărunțite peste care se toarnă 1 l apă fierbinte și se lasă 24 de ore la macerat. Apoi se adaugă încă 4 l apă și se folosește o dată, deoarece păstrată mai mult timp, nicotina(substanța activă din soluție ) nu mai are efect. Preparatul devine mai puternic , acționând bine și asupra păduchilor lânoși, a păduchilor țestoși și a omizilor păroase, prin adăugarea în lichidul încălzit a 50g săpun de potasiu și apoi a 100 ml spirt. La nevoie, tratamentul se repetă după o pauză de 3 zile
 

mihai71

Member
Re:

baciudibaciu a spus:
gandalf a spus:
E o teorie fantezista, asta cu invatatul cu boala. Daca vrei sa mai ai caisul trebuie sa iei stropirile in serios desi s-ar putea sa fie prea tirziu.........................................
Si totusi nu este asa.un cais ,pe care l-am plantat in urma cu 42 ani in fata blocului nu a fost stropit decat de ploaie si nu a avut niciodata probleme !
In fiecare an a rodit si a dat o recolta foarte buna si zemoasa,dupa care toti copii tanjeau ,dar ...asteptau cuminti !
Ar fi doua aspecte de discutat .In primul rand soiurile vechi sunt ceva mai rustice (mai rezistente) decat cele noi (cateodata sunt adeptul teoriei conspiratiei si cred ca le fac intentionat mai sensibile ca sa devenim dependenti de tratamente chimice) si pe de alta parte am vazut ca intr-o livada cat de cat mai mare sunt sanse mai mari sa apara daunatori decat la pomi solitari.

http://mihai1971.sunphoto.ro/
 

maresmarian

Member
Re:

lelia a spus:
Dane ,tutun de unde iau ?sau sunt bune si tigarile din comert ?

mai asteapta o comfirmare, dar eu zic ca e bun si tutunul la punga, cel pentru pipe sau tigari manuale.
asta ca sa nu desfaceti tigari.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cel mai sanatos e ca si maceratul de urzici facut si acesta din frunze de tutun proaspete si nu din tigari , cum nu avem e bine sa fie ceva de cat mai joasa calitate , in sensul de aditivi introdusi in tigara si nicotina extrasa prin uscare

succes
 

lelia

Well-Known Member
Va multumesc ! inte timp am scapat de omizi ...
Merele insa au probleme ,am vazut foarte multe cu pete maro ,moi la atingere ,sa fie din cauza ploilor sau sunt daunatori ,cum as putea salva macar ,cateva mere ,marul asta in fiecare an are probleme ,dar acum au inceput mult prea devreme :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
o poza ar spune cat o mie de cuvinte , dar poate ai avut musca sau viespea care lasa acum oul ce devine vierme mai tarziu

de ordin organic pot fi de la grindina pana la fungice

ma gandeam si la asta.. Antracnoza Merelor

Contaminarea fructelor se face de la stadiul de formare a lenticelelor (iunie-iulie) pana la recoltare. Sunt predispuse la contaminare soiurile tardive cu maturitate si recoltare intarziata.

Infectiile sunt mai frecvente la fructele din interiorul coroanei sau partea de jos, unde temperatura este mai scazuta si umiditatea mai ridicata.

In cazul infectiei lenticelare, ciuperca patrunde in cavitatea lenticelei si ramane in stadiul latent o perioada mai lunga sau mai scurta de timp in functie de conditiile de mediu.

Manifestarea bolii – la inceput, lenticelele infectate se coloreaza in brun, apoi trec la tesutul inconjurator, iar petele se extind circular avand centrul mai deschis la culoare decat marginile.

Ajung la diametrul de 2-4 cm si sunt cufundate in pulpa cu marginea bine delimitata la anumite soiuri si mai putin definite, necufundate la alte soiuri, ca Delicios rosu.

In pulpa se extinde sub forma unei calote sferice, tesutul afectat are culoare brun-deschis la inceput, mai tarziu brun-inchis, mai putin apos, cu gust amar. Foarte frecvent apar mai multe zone de putrezire pe acelasi fruct.

Fructificatiile apar in ultima perioada a pastrarii, sub forma, de mici mameloane (acervuli) albe-cenusii, asezate imprastiat la suprafata petei. Formarea fructificatiilor este favorizata de umiditatea atmosferica si substantele volatile din depozit – etilena.

Prevenire si combatere – executarea intregului complex de tratamente fitosanitare. Ultimul tratament sa se aplice cat mai aproape de recoltare, cu un amestec de fungicide pe baza de Captan (Merpan) sau cu fungicide pe baza de Milietiofanat (Topsin sau Benomil).
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca este antracnoza ,voi incerca sa stropesc ,ma enerveaza ca mereu are probleme....
Multumesc !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sper ca te a ajutat , daca ar fi la fel ca la rosii , un calciu stropit pe pom in perioada de scuturare mugure floral cred ca ar ajuta la intarirea coajei

succes
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Am si eu o problema si am nevoie de niste sfaturi.
Am gasit pe net urmatorul buletin de avertizare http://prognoza-avertizare.ro/images/st ... 202013.pdf de la Directia Judeteana pentru Agricultura Alba. In el se spune ca Nuprid Oil SC 004 (1,5%) si Champion 50 WP (0,3%) se pot amesteca la executarea tratamentelor la pomii fructiferi fiind produse compatibile. Eu stiam ca uleiul si cupricul nu se combina - intai stropesti cu un cupric si la 2,3 saptamani cu ulei. Stie cineva daca se pot amesteca ?. Sau a incercat cineva ?
 
Sus