Stropiri pomi

danero2004

Well-Known Member
Moderator
geodezia a spus:
am dat cu confidur la sfirsitul lui februarie acum stropirile de mugur de asta am intrebat
Conform Bayer

Se efectueaza un tratament pe sezon la dezmugurit, in faza de urechiuse de soarece pana la mugure floral bine dezvoltat inca nedeschis. Acesta corespunde cu primul tratament de (iarna) primavara. Perioada de pauza inaintea recoltarii este de minim 90 de zile.
deci ... :D
 

dan_6393

Member
Pare a fi piersic iar problema poate fi "Basicarea frunzelor de piersic"
- Dithane M45- un plic(20gr) la 10 litri apa.
-Peste 5 zile -Topsin 70 -un plic la 10l
-peste inca 5 zile-Merpan- un plic la 10 l apa
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bravo 500 il gasesti mai usor , e bun curativ , am inteles insa Syllit elimina si sporii de pe mugurii de frunze si vreau sa l incerc , la fel si asta e bun curativ nu doar preventiv la Taphrina , ciuperca ce infesteaza piersicii si nectarinii :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am dat cu Bravo , dar se pare ca nu poti aplica mai mult de 2 tratamente si de as fi stiut ca de ex in combinatie cu SCORE 250 e chiar ideal combo as fi salvat mai din timp situatia

Nectarinii conduc la basicare , sunt cei mai sensibili asa ca sporii trebuie eliminati inca din faza de mugure umflat si mai ales in toamna la desfrunzire
 

dan_6393

Member
o fiola insecticid la 2,5 litri apa. Aplicati cu pensula din abundenta pe locurile respective.
restul de solutie- pulverizati pe tulpina.
Dupa 2 zile varuiti tulpina cu var NESTINS- puneti pulberea in apa si aplicati imediat- tot cu pensula-, astfel incat reactia de stingere a varului sa aiba loc pe tulpina
 

nely

Member
As avea si eu nevoie de un sfat :oops: , in toamna am pus cativa pomi (primii mei pomi fructiferi) printre care 2 meri, piersic,cais, cires...problema este la meri care acum cand ar fi avut frunzulite toate sunt ciuruite , mancate de omizi cred (am zarit una pe o frunza) si nu stiu cu ce sa-i stropesc..pe meri,sau toti pomii chiar daca nu sunt toti atacati? :? scuze, eu de acum incep sa invat cate ceva despre pomi, multumesc anticipat :D pt exemplificare,o poza
credeam ca in primul an este mai bine sa nu-i stropesc ...
 

dan_6393

Member
Fa repede un macerat de tutun- 2 tigari clasice ( nu SLIM) la 5 litri apa. lasi 24 ore la macerat, strecori si stropesti tot.
Este eficient pt paduchi, larve, omizi.
Am stropit de trei ori pana acum- 1 la doua saptamanin si nu se vede pui de omida ( anul trecut aveam). Nu mai spun ca anul trecut pana acum aveam doua generatii de paduchi pe pruni- anul asta nimic !
Dupa tutun, la o saptamana, DECIS, si peste doua saptamani Karate.
 

dan_6393

Member
AVERTIZARE- FOCUL BACTERIAN
Camera agricola Vrancea a emis deja doua avertizari.
Pentru mine , oarecum prea tarziu- mi-a prins un par de toata isprava !
Tratament alternaniv cu ALCUPRAL- 0,04%, CHAMPION 50- 0,045, FUNGURAN- aceeasi concentratie.
Taierea ramurilor tinere afectate cu 30 cm sub zona vizibil afectata. La ramurile mature- 60 cm.
Arderea ramurilor rezultate.
Tratarea pomilor invecinati.
dezinfectarea uneltelor folosite la taiere cu Hipoclorit ( similare)
Raspandire prin albine , pasari, vant, PLOAIE !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
dan_6393 a spus:
AVERTIZARE- FOCUL BACTERIAN
si cu ce ai tratat pomul ce ti s-a imbolnavit? Ca eu peste tot am gasit ca substantele astea sunt preventive, nu curative! Singura informatie gasita privind tratarea bolii a fost pe site-ul horticultorul.ro, unde se recomanda stropirea cu streptomicina sulfat, care da sanse de vindecare. Eu anul trecut am avut perii atacati si am folosit antibioticul acesta, am rupt toate frunzele si lastarii atacati si a functionat, boala nu a mai avansat!

Va dau link-ul, la Tratamente curative se explica folosirea streptomicinei, poate va ajuta pe cei care deja aveti boala instalata

http://www.horticultorul.ro/insecte-bol ... amylovora/
 

riana

Active Member
dan_6393 a spus:
AVERTIZARE- FOCUL BACTERIAN
Camera agricola Vrancea a emis deja doua avertizari.
Pentru mine , oarecum prea tarziu- mi-a prins un par de toata isprava !
Tratament alternaniv cu ALCUPRAL- 0,04%, CHAMPION 50- 0,045, FUNGURAN- aceeasi concentratie.
Taierea ramurilor tinere afectate cu 30 cm sub zona vizibil afectata. La ramurile mature- 60 cm.
Arderea ramurilor rezultate.
Tratarea pomilor invecinati.
dezinfectarea uneltelor folosite la taiere cu Hipoclorit ( similare)
Raspandire prin albine , pasari, vant, PLOAIE !

de cate ori se repeta tratamentul? eu am pierdut doi peri din cauza aceste boli iar la unul am vazut ca se innegreste o creanga iar perele se mumifica
 

dan_6393

Member
La mine primele semne - inegrirea scoartei au aparut imediat dupa taierile de primavara si am zis ca FUMAGINA. Am tratat cu Topsin, dithane si Champ + insecticid si am reusit sa il tin sub control.
ieri insa, dupa atatea ploi, m-am trezit cu o creanga intreaga - 1,5 metri,aprox 1,5 cm diametru- cu toate frunzele pleostite si perele mumificate.
Am "ras-o" si am stropit cu Champ- un plic la 5 litri apa.
Acum abia am terminat de varuit serios tulpina si portiunile de ramuri care pareau ca au chef de glume.
Sper sa dea rezultate.
O sa incerc si Streptomicina.
 
Sus