Strepto-Ce varietati am in colectie

emeclau

Active Member
off, sunt tare suparata...ieri am scos coletul cu 4 streptocarpusi cumparati din Canada, dar nu va spun ce dezamagita am fost cand i-am vazut :(
lasati in putin pamant, infasurate radacinile ( mai bine spus radacinutele-ca tare amarati erau, saracii) intr-o punguta si rulati cu scotch , bagati asa intr-o hartie mototolita :x
asa ca, va recomand daca cumparati de pe ebay, nu va faceti de lucru cu exotic_violets
daca nu as fi primit coletul cu ceilalti strepto, tot din Canada, as fi zis ca nu se poate...dar e enorma diferenta...incepand de la calitatea plantelor, la modul de ambalare, pretul hai sa zicem ca pe acolo se invarte...depinde mult ce varietate achizitionati
am dat pe Kahori 21 $ ....si mi-a trimis efectiv o frunzuca :( :( sper totusi, sa se prinda si sa mai scoata si alte frunze
mai platesti si coletaria 46 de $, trebuie sa nu ai suflet sa iti bati joc asa de oameni
am uitat sa va spun, cea de care sunt foarte multumita e violets4you
macar sa nu treceti si voi prin experiente atat de neplacute!
 

emeclau

Active Member
mersi, Mada
macar mi-am spus of-ul ...si ma simt mai bine deja, aici gasesc intotdeauna un umar pe care sa plang :hug:
3 dintre ei dau semne bune...cred ca vor supravietui!
 

mena

Member
Imi pare tare rau Emeclau pt streptosii tai... :( Chiar urmaream sa vad daca ne dai vesti...si se pare ca vestile tale nu sunt asa bune.Pacat!
Eu sper totusi sa reusesti sa mai salvezi ceva.
Poze ne poti arata, sa vedem si noi plantutele? - chiar daca sunt asa amarate cum zici tu... :D
 

emeclau

Active Member
Mena, v-as arata cu mare drag, dar nu am aparat
cand voi putea, probabil in week-end, vei vedea ce hal de plantute am primit :rofl:
 

michaela

Active Member
:( :( imi pare tare rau emeclau......... asa de bine te inteleg.......... :roll: :(
Sper din tot sufletul sa ai bafta cu ceilalti , iar frunzita sa devina o planta frumoasa :wink:
 

emeclau

Active Member
multumesc,Michaela...va mai povestesc cum o duc :D
abia astept sa infloreasca, sa ii scot la expozitie :rofl: :dans:
 

emeclau

Active Member
revin cu poze :)

Kahori

Bristol's Goose Egg

Moonlit Magic

ar mai fi Overnight Scentsation, dar inca nu am plantat-o ..am lasat-o in apa putina sa se mai hidrateze, azi o voi pune intr-un paharel
nici nu am la ce sa fac poza, asa e de necajita :(
oricum, ma bucur de restul, care se pare ca s-au prins si vor ccreste mari si frumoase si ...asta e tot ce conteaza :wink: :)
 

miha

Member
Emeclau iti tinem pumnii ...sa se prinda cat mai multi!!! Abia astept sa apari cu ei plini de flori, sa ne bucuram si noi ochii... :wink:
 

emeclau

Active Member
nu mai mult decat mine, te asigur de asta :) :)
pai, la anu' pe vremea asta, va fi plina pagina aceasta cu poze una mai frumoasa ca cealalta :wink:
 

mena

Member
Emeclau, in afara de Moonlit Magic restul arata binisor.
Tu oricum ai experienta multa de la violete si cred ca vei reusi sa faci si streptosii sa fie la fel de frumosi la tine.
Cu siguranta la anu' ne vei innebuni cu florile lor minunate :D
Sunt curioasa ce parfum au Kahori si Bristol's Goose Egg :visator:
 

Fleur

Active Member
Uneori e nevoie si de putin noroc sa-i vezi mari, asa ca-ti tinem pumnii emeclau si Doamne ajuta!
 

emeclau

Active Member
va multumesc mult, fetelor! :hug:
la Kahori am inteles ca e destul de intens parfumul, de aceea e si foarte scump
vom trai si vom vedea :wink:
 

emeclau

Active Member
mi-am marit colectia cu inca cateva minunatii:
1. Iced Texas Twilight- varieg.
2. Canterburry Surprise- varieg.
3. Zavist Bagov ( Envy of the Gods) - ruseasca
4. Kladovaja Solnca( Pantry Sun)- ruseasca
dati-mi peste mana, ca nu mai pot! numa' as cumpara intr-una! :eek:f: :pauza:
 

mena

Member
Emeclau...super achizitii. Sa ni le prezinti si cu poze. :wink:
Si eu astept sa soseasca streptosii de la Dibley's despre care ti-am mai spus.
Am emotii mari. Sper sa soseasca cu bine sa vi-i pot prezenta :)
 

emeclau

Active Member
Mena, de ce sa nu soseasca cu bine?
din Anglia nu sunt probleme, intotdeauna coletele puse luni mi-au sosit pe joi-vineri
asa ca, stai linistita!
ma rog, cu o exceptie...culmea, tot la o comanda de strepto
da' la tine simt eu ca o sa fie mare bucurie MARE!!!!!!! :wink:
 

emeclau

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl:
mersi, Mena, in realitate parca e ireala...atata e de catifelata :visator:
toata ziua m-as uita la ea... :indragostit:
 
Sus