Strepto-Ce varietati am in colectie

emeclau

Active Member
stiu! lasand gluma deoparte, Moscova e o bijuterie arhitectonica si culturala...chiar mi-am dorit intotdeauna sa o vizitez! doar ca nu am fost asa motivata niciodata :wink:
 

ena

Member
Doamne Claudia, aproape ca nu mai am curaj sa ma uit la ei... :visator: . Tu chiar crezi ca vei ajunge la Moscova?? Eu cred ca sotul tau o sa te incuie in casa. Pai daca prin intermediari ai atatia... daca te duci in direct cred ca iti lasi bagajele acolo si vi inapoi cu flori.
 

michaela

Active Member
emeclau a spus:
stiu! lasand gluma deoparte, Moscova e o bijuterie arhitectonica si culturala...chiar mi-am dorit intotdeauna sa o vizitez! doar ca nu am fost asa motivata niciodata :wink:
Sper sa te lase aia sa treci cu "sacosa" eme :)
Socrii mei au fost anul trecut si mi-au povestit ca au fost controlati mai ceva decat teroristii la aeroport :( , foarte nemultumiti s-au intors de-acolo....... exceptie facand asa cum ai zis: au vazut ceva super! iar socru.......... fete frumoase rusoaice :rofl: :rofl: in rest au reclamat totul, cu scandal chiar, pentru ca trebuiau sa fie musai la hotel daca nu apareau erau luati la 3 pazeste, poate chiar arestati :) e nasol pe-acolo :(
 

emeclau

Active Member
Ena, ai dreptate :rofl: :rofl: :rofl:
Michaela. si eu ma gandeam ca astia is tare rai ..rusii...nu-ti zic cu ce emotii am asteptat telefonul sa vad daca a reusit sau nu sa treaca cu frunzele :ros_unghii: :ros_unghii:
Raluca are acte de Norvegia, ea lucreaza de fapt in Oslo si de acolo a fost detasata de la firma in Rusia! poate cei de la vama nu se leaga asa de astia, alta explicatie nu am nici eu :D
acuma ce sa zic...ma bucur de norocul meu si zic si eu bogdaproste :rugaciune: :rugaciune: :dans: :dans:
 

ena

Member
Doamne, Claudia, esti mai ceva ca un spion cu florile astea... 8) Auzi, aduse din Rusia de o prietena cu acte de Norvegia... :rofl: Sa dea Dumnezeu sa se prinda toate!
 

emeclau

Active Member
asa ma si simt, parca lucrez sub acoperire :rofl: :rofl:
mersi Ena, deocamdata sunt bine 8)
si frunzele din Anglia au inceput sa scoata pui, sunt multumita :wink:
 

mena

Member
Cam in cat timp ar trebui sa apara puiutii? Ca sa stiu daca astept pana incaruntesc noii puiuti :)
 

emeclau

Active Member
cam intr-o luna jumate - doua cei harnicuti...restul pot iesi si peste 5 luni!
mie mi s-a intamplat cu frunze de violete :D
 

Fleur

Active Member
Streptosii ies in max 3 luni, ori se duc frunzele. Cam in 2 luni ori ies pui ori putrezesc frunzele, desi cele care au trecut cu bine prima luna insemna ca au facut radacini si spre deosebire de violete e putin probabil sa maoara dupa ce a facut radacini.
 

mena

Member
Multumesc fetelor pt raspunsuri.
Deci trebuie sa transpir pe langa frunzele puse la prins vreo luna...dupa care pot spune ca am sanse sa vad niste puisori de la ele... :)
 

emeclau

Active Member
din comanda babana din Rusia am ramas cu aceste varietati
un ochi imi rade, unul imi plange :cry:
incerc sa ma bucur de ei ( sunt puiuti cu totii) si astept sa creasca mari, sa ma bucure cu multe flori :D
am primit frunzele toamna tarziu, era sf. de oct., se pare ca tare greu a mers treaba cu inmultitul :nu stiu:
http://emeclau.sunphoto.ro/streptocarpusi_Rusia
 

emeclau

Active Member
fetelor, va multumesc :D
o sa dau la toata lumea care vrea, asa voi stii ca sunt in siguranta varietatile in zona...daca eu mai fac ceva si le pierd si pe acestea :oops:
Fleur, pe Giselle am dat 30 de lei + taxe postale, pe o bucata de frunza de 8 cm
insa e o varietate superba , merita fiecare leu, in plus e varietate din 2009, deci era nou -nouta pe piata cand am cumparat-o
 
Sus