Starkl - garden

radu

Member
Va rog, am o intrebare pentru voi : ma sfatuiti sa comand acum sau in aproprierea perioadei in care trimit ei plantele ? Asta daca ma mai pot abtine pana prin martie-aprilie cand incep ei livrarile !
Multumesc !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Radu , cred ca bazat pe timpul in care vin an de an, plantele tot cand vor ei vor veni , dar cel putin poti fi pe lista , in caz ca ii dau jos comenzile , mai printre primii , in felul asta primul venit primul servit

problema e ca sa nu vina mai repede decat necesar , desi ma indoiesc , caci e regula ca livrarea sa se faca , sau asa ar trebui , sa se faca in perioada de plantare

succes
 

bebe Iris

Active Member
I-a inflorit cuiva o clematita Mazury de la Starkl? Am cumparat si eu una, defapt am cumparat 4 diferite, dar 3 nu mi-au inflorit inca, iar cea care a inflorit nu este ce am comandat...As cumpara alta Mazury de la polonezi, in cazul in care ce ne-au vandut cei de la Starkl nu infloreste corect.
 

radu

Member
Eu tocmai am comandat de la ei, printre care siclematita Mazury .
Ce problema e cu ea, ca sa stiu la ce sa ma astept ? Nu are culoarea ca cea din poza lor ?
Am mai comandat printre altele si Clematis Purpurea Elegans, sper sa nu fie probleme de culoare si cu aceasta !
Te rog, astept un raspuns ! Multumesc!
 

carla

Active Member
Eu am luat 2 clematite, Arabella si Mazury. Arabella a inflorit cum trebuie dar Mazury nu a facut nici o floare iar la cat de pricajita a fost planta mea nu stiu daca trece iarna. Stiu ca lui Mii ii inflorise Mazury, dar roz :mrgreen:
 

bebe Iris

Active Member
Da, mie mi-a inflorit Comtesse de Bouchaud in loc de Mazury( la fel ca la alte persoane de pe forum)...dar cum am cumparat 4 clematite si doar una a inflorit (Comtesse de Bouchaud , dar culmea eu nu am cumparat acest soi de la ei) poate mai am sperante ca una din celelalte 3 sa fie Mazury. Am inteles ca cine a cumparat de la ei Comtesse de Bouchaud, a avut surpriza sa infloreasca Piilu...deci eram curioasa daca cineva are de la ei Mazury care a inflorit pana la urma, ca sa vad ce-a inflorit :)
 

Rose

Active Member
Cum se comporta? Il aveti in gradina? Ma bucurasem cand am vazut ca au englezesti... :(
 

Rose

Active Member
Intrasem pe hmf...as fi vrut poze si informatii din experienta voastra. Multumesc mult!
 

nicol

Member
NicoletaDaniela a spus:
http://www.starkl.ro/view/p-1025/Detalii-despre-articole/Trandafiri-urcatori-Trandafiri-%C2%B4Elfe%C2%B4/?selected_shop_item=id187_113190 Aveti asa ceva in gradina? Mi se pare tare frumos...
Il am eu pe Elfe. Mie mi se pare f frumos. Bobocul este verde fistic, floarea se deschide un galben puternic, lamaie. Floare cu foarte multe petale, batuta, seamana bine cu floarea unui englezesc.
Si Nahema mi se pare suberb. Nu cred sa-l aiba multa lume pe la noi, desi m-as fi bucurat sa aflu cum se comporta. Ma uit la el de ceva timp, asa ca tocmai am facut o comanda la Starkl. Sper sa nu fie teapa, sa ma trezesc cu cine stie ce in loc de Nahema!
 

anasstasia

Active Member
Daca face cineva din Bucuresti comanda poate da o strigare. Ma interesau si pe mine 1-2 trandafiri. Am suporta mai usor costul de transport.
 

belisima

Well-Known Member
eu imi doresc unele plantute,dar sunt in set de 3...cate una ar veni la un pret foarte rezonabil.e cineva dispus sa facem liste si sa le impartim acolo unde este cazul?
 
Sus