Spanz (Helleborus)

alfa

Active Member
Eu l-am cumparat acum 2-3 ani de la Hornbach, la reduceri.Avea atunci doar 2 frunze. Imi place cum s-a dezvoltat :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine inca are flori.O ciudatenie ciudata :) pentru ca pina acum,in alti ani se trecea complet .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si la mine cel cu flori verzi inca rezista, desi il calaresc puii de caina si si-au facut scaldatoare in tarana sub tufa :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da...
Inainte sa vina zapada asta, ma gandeam sa ma duc prin gradina sa vad daca n-a inflorit spanzul cel alb.
N-am mai apucat ca zapada a inghitit gradina.
 

Roxana Peled

Active Member
Ce sa zicem?
Zicem ca sunt mortale si ca vrem si noi doar ca prin Romanica merge cel mai bine treaba cu pusul poftei in cui :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Cornelia sunt de vis speciile aratate,dar la noi greu sa ne lipim de asa ceva fie prin inexistenta ofertei ,fie prin pret.
 

adrianam

Well-Known Member
La mine a rezista unul de la polonez plantat primavara trecuta, dar nu a inflorit.
Acum am mai luat trei, sa vedem daca ma bucura la anul macar unul cu vre-o floare.
 

Dixisor

Member
A incercat cineva sa germineze seminte de Helleborus? E adevarat ca poate dura mai mult de un an pana incoltesc?
Am gasit seminte (variertati mixte) dar pe site avertizeaza ca incoltesc foarte greu, pana la 18 luni... :eek: A mai auzit cineva asa ceva?
 
Sus