Spanz (Helleborus)

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E un inceput foarte bun Valentyna..... eu in toamna asta am plantat citiva din cei care trebuie sa infloreasca in noiembrie-decembrie-ianuarie... sa speram ca nu vom avea iarna grea, ca daca avem iarna grea probabil nu infloresc in lunile de iarna... majoritatea sint insa din cei cu inflorire de primavara. Acu trebuie sa vad cum le creez suficenta umbra.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
cred ca e una din plantele indispensabile pt zonele umbrite. Plus ca e nepretentioasa.......nu necesita ingrijire mai deloc si destul de rezistenta (exceptand soarele arzator)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata si cele de toamna-iarna au facut primele flori si au ridicat capul mai multi boboci:

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Infloriti acum? Felicitari, Geo, sunt foarte frumosi! Si e minunat sa te poti bucura de plante inflorite in gradina in perioada aceasta!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, astia sint aia la care asta e sezonul normal de inflorire (noiembrie-decembrie-ianuarie)...... cred ca sint hibirzi de helleborus niger. In general imi plac mai mult cei dublii, dar pe astia i-am luat pt perioada de inflorire de sfarsit de toamna inceput de iarna.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mie imi plac mult si cei albi, insa itr-adevar, cei dublii si cei colorati sunt foarte spectaculosi. Iar pe cei care infloresc asa devreme, cand nu mai sunt plante cu flori, merita cu prisosinta sa-i ai in gradina.
 

bradut

Well-Known Member
Si mie imi plac plantele astea, care infloresc la capat de sezon. Un singur lucru ma incurca insa, cand vine vorba de ele: dimensiunea. Mda, o data cu timpul scurs in gradina, mi-am dat seama ca bulbii de primavara si restul plantelor care sunt foarte mici necesita o amplasare mai isteata, ca sa zic asa. Ele dau bine atunci cand sunt in grupuri mari, si nu printre alte plante perene. Cu alte cuvinte, vreau sa spun ca s-ar preta mai degraba la o amplasare intr-o zona cu copaci. Cel putin asa zice gustul meu. :)

Si am facut aceasta precizare, fiindca in anii trecuti am plantat tot felul de bulbi printre trandafiri sau alte plante perene. Adica am facut un fel de ghiveci, care mi-a dat batai de cap, si nici nu a aratat prea grozav. In toamna asta am scos marea majoritate a bulbilor, si i-am plantat separat de alte plante, printre copaci. Astept primvara. Chiar sunt curioasa sa vad ce-a iesit. Si am sa povestesc si voua, cu siguranta.
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cred ca te-ai gandit foarte bine!
Si eu mi-am dat seama ca nu am procedat bine cu amplasarea plantelor de la bun inceput, si ca ar fi ideal ca multe sa fie mutate, pentru ca aspectul general al gradinii sa fie mai placut :)
 

laural

Well-Known Member
Va dati seama cum e la mine in gradina mea din fata blocului pe o bucatica de teren si aia plina de moloz ( initial ) ?
Zici ca e jungla :rofl:, dar eu am fost tare incantata si vecinii mei chiar socati ca atatea flori frumase rasar de nici nu de gandesti unde . Am avut flori incepand cu primele banduse si pana la ultimele tufanale la inceputul lunii decembrie ( anul asta ). Singura luna in care nu am flori frumoase este August...asa ca am tema pt. la primavera sa vad cu ce pot completa.

Daca as avea curtea mea, cu mult spatiu mi-ar placea si mie asa cum ziceti voi...poate poate intr-o zi ! Sau poate reusesc sa tin soarecii sub control in gradina din camp si atunci sa te tii :dans:.
Scuze cred ca sunt off topic:p
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bradut, cam asta a fost unul din obiective cu plantele astea, sa dau posibilitatea sa existe flori in lunile de iarna, atunci cind iarna e mai blanda.......si in ultimii 5 ani a fost rezonabil de blanda....cel putin pe perioade....

Laural, luna august se poate umple cu dalii si Lycoris(la bulboase).. si altele.
Hibiscus syriacus, lagerstroemia, vitex angus castus, rodiu .. la pomi (si alte chestii evident)
 
Ultima editare:

laural

Well-Known Member
Eu nu am Spanz, tot pe principiul ca la noi iarna vine repede si pleaca greu... dar anul asta si anul trecut a fost ceva exceptional, sper eu.
Anul asta am pus trei tufe de iarba neagra...sunt curioasa cum evolueaza si daca in toamna viitoare infloresc si in gradina asa frumos ca la furnizor.
 

bradut

Well-Known Member
Laura, felicitari pentru initiativa de a avea o gradina in fata blocului! :clap: Din cate imi amintesc eu de la mine din gradina, sunt cateva plante cu o inflorire indelungata si care cuprind inclusiv luna august, daca nu si mai mult decat atat. Este vorba despre Coreopsis, Rudbeckia, Sedum, unele specii de Hosta.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
laural, spanzul o duce foarte bine in zonele mai racoroase..... asta de infloreste iarna.. dar si cel de primavara, poate sa infloreasca si sub zapada........e una din plantele care chiar e fara pretentzii, nu prea are daunatori, nu necesita mai deloc ingrijire si infloreste in an cind sint putine alte chestii inflorite..... ca sa nu mai zicem ca florile dureaza 1-2 luni si mai mult.... pe planta.
 
Sus