Smochin - Ficus carica II

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
Ramane hamaleala din iarna dar macar asta vara am mancat si eu in final dupa 10 ani smochine coapte complet , o minunatie atat cele maro cat si cele negre :D
De ce mai Dane nu se coc smochinii la tine ca nu esti la munte?La Iasi este zona 5 spre 6 iar la mine 6,ar trebui sa mananci smochine din gradina daca ii protejezi la orizontala!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
danero2004 a spus:
Ramane hamaleala din iarna dar macar asta vara am mancat si eu in final dupa 10 ani smochine coapte complet , o minunatie atat cele maro cat si cele negre :D
De ce mai Dane nu se coc smochinii la tine ca nu esti la munte?La Iasi este zona 5 spre 6 iar la mine 6,ar trebui sa mananci smochine din gradina daca ii protejezi la orizontala!
uite ca nu se coc , desi au expozitie sudica , de vina e plecarea tarzie si deci timpul scurt pana in septembrie
 

miki70

Active Member
danero2004 a spus:
happy a spus:
danero2004 a spus:
Ramane hamaleala din iarna dar macar asta vara am mancat si eu in final dupa 10 ani smochine coapte complet , o minunatie atat cele maro cat si cele negre :D
De ce mai Dane nu se coc smochinii la tine ca nu esti la munte?La Iasi este zona 5 spre 6 iar la mine 6,ar trebui sa mananci smochine din gradina daca ii protejezi la orizontala!
uite ca nu se coc , desi au expozitie sudica , de vina e plecarea tarzie si deci timpul scurt pana in septembrie
Pai nu aiuzisi ca exista metoda cu picatura de ulei?? :) Scapi de hamaleala : :)
 

miki70

Active Member
Acum serios, dc as sta la casa ca voi i-as construi o casuta de lemn iarna , o casuta cu pereti demontabili .
 

miki70

Active Member
Nu-i tb incalzire, tb aparat de vant si ger, atat. Chiar am vazut pe net mai de multe astfel de constructii pt smochini, dati cautare si gasiti.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pana acum nu iarna e problema ci primavara , adica gerul tarziu de -5C (-10C)....mult mult mai periculos decat cel de -30C
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu cred ca ati luat voi soiuri care nu sunt aclimatizate la noi. Tin minte ca am fost la Cluj acum 3 ani si avea cineva un smochin urias in curte, de vreo 4-5m. Cum ii rezista? Si la mine v-am spus ca rezista peste iarna, si nu-i inveleste nimeni. Doar cand sunt ieri extrem de grele si se face chiciura, atunci mor aia mari dar lastaresc mai rau ca buruienile. Eventual cautati soiuri aclimatizate, ca sa nu mai aruncati banii degeaba, daca luati cine stie ce soiuri deosebite si nu aveti conditii vad ca nu rezista. Plus ca e o probleme cu prinderea lor, tata a dat in dreapta si stanga o multime de smochini care nu prea s-au prins, probabil ca nu le-a scos destula radacina din pamant, ca asta e obiceiul lui, nu sta sa sape dupa radacini si de aceea cred ca nu au supravietuit.

Si da, e mai bine sa incerci fructele inainte sa te complici cu ei, s-ar putea sa nu-ti placa, eu sunt una dintre persoanele care nu prea se omoara cu smochinele, in general mi se par bunicele, dar aveam si momente cand imi displaceau total, si oricum sunt undeva la coada in lista mea de fructe.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am smochini de vreo 8 ani in sol , cred ca s-au aclimatizat destul. Dar nu aici e hiba , alta treaba in coltul ala de tara si alta la noi in astalalt
 

laural

Well-Known Member
Nu cred ca voi gasi smochin care sa se aclimatizele la Brasov...dar sunt nerabdatoare sa am unul in ghiveici....mi se pare si o planta decorativa ( imi plac frunzele ), daca voi manca smochine sau nu ,mai vedem ;-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Laura , ai doar avantaje , ghiveciul il tine si pe loc un pic asa ca internodurile vor fi mai apropiata si vor da bine ca aspect :D
 

laural

Well-Known Member
:eek: :eek: :eek: Am dat fuga la el....Doamne se pare ca nu sunt frunze...incredibil :dans: :dans: :dans:
Multumesc mult de vestea buna :hug:

Acum il tin in casa nu ? La noi sunt 2 grade :cry:
 

adrianam

Well-Known Member
Am si eu un smochin care face 4 sau 5 ani de cand l-am plantat la gradina.
Ceva nu ii prieste acolo unde este, are doar 50 cm si l-as muta undeva sa aiba soare si dupa-amiaza.
Acum are numai pana in ora 12-13, dupa care vine umbra gardului peste el.
Sa incerc acum sau la toamna sa-i schimb locul??
 

happy

Well-Known Member
adrianam a spus:
Am si eu un smochin care face 4 sau 5 ani de cand l-am plantat la gradina.
Ceva nu ii prieste acolo unde este, are doar 50 cm si l-as muta undeva sa aiba soare si dupa-amiaza.
Acum are numai pana in ora 12-13, dupa care vine umbra gardului peste el.
Sa incerc acum sau la toamna sa-i schimb locul??
Eu am un smochin de 3m ,face 3 ani anul asta si nu a facut fructe la cat este de mare.Este obtinut din seminte luate dion smochine de la Kaufland(turcesti).Daca nici anu asta nu face ce sa ii fac? :?
 
Sus