Smochin - Ficus carica II

adrianam

Well-Known Member
Mythos, smochinul meu este foarte mic pentru varsta lui, ar fi trebuit sa fie ditamai tufa, eu am fost multumita ca a rezistat mutarii. Sper sa fi rezistat si iernii.
Daca nu, il rog pe vecin sa-mi dea si mie un pui, ca al lui a crescut foarte repede si cred ca l-a plantat in 2013.
 
Da, de ce ? Este mai mare decat cel de la tine de la bloc ? :p
Este un hibrid, "metis" de smochin de munte cu smochin olandez. Are frunze mici si fructe destul de mari, rezistent la frig ... desi unul ingheata mereu.
Nu doar pentru faptul că e mai mare, dar: deja cu fructe aşa de mari şi multe şi cu aşa de mutle frunze?!!!
Tocmai de asta ziceam.
 

johny

Member
Mythos, te rog sa-mi scrii daca poti vinde niste butasi
din smochinul hibrid, sau poti oferi la schimb cu alte soiuri...

In ce zona este plantat smochinul urias?
 

adrianam

Well-Known Member
Filmarea cel mai probabil este din vara trecuta, nu avea cum in mai sa aiba frunza si fructe asa mari!
 

Milly

New Member
Mythos, smochinul meu este foarte mic pentru varsta lui, ar fi trebuit sa fie ditamai tufa, eu am fost multumita ca a rezistat mutarii. Sper sa fi rezistat si iernii.
Daca nu, il rog pe vecin sa-mi dea si mie un pui, ca al lui a crescut foarte repede si cred ca l-a plantat in 2013.
Peste iarnă îngropaţi ramurele flexibile ale smochinului in pământ.
 

Milly

New Member
Da s-ar putea dea lungul Dunarii sa mearga neprotejat,este zona 7 acolo.
Păi NU MERGE ! Am incercat şi au degerat până jos apoi au dat lăstari noi care nu apucă să coacă fructele formate! Anul ăsta am un smochin din GRECIA care are un nod la bază ce nu a permis i îndoirea si îngroparea (nu are ramificaţii.are 2 m )L-am lăsat cu o folie de pus sub parchet.Sunt tare curios dacă va fi afectat.! oricum partea aeriană (vârfurile ) sunt cele mai afectate.Eu îngrop lăstaruii de la jumate până la vârf
 
Sus