Smochin - Ficus carica II

miki70

Active Member
Pai eu mai stiu unde am citit acum 4 luni?? Tu nu ai auzit de iarna aia grea care se zvonea ca o sa vina?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
a venit dar ne-a ocolit binisor , americanii si britanicii nu sunt prea bucurosi

Oricum ventilatia cu mentinerea caldura e ideala
 

happy

Well-Known Member
Eu i-am protejat culcati la pamant,am unul care nu prea respira,pe acela trebuie sa il dezvelesc partial.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am facut asa , primavara insa la noi e mult mai uda ca cea din Italia iar caldura cumulata cu umezeala a facut ca mugurii sa putrezeasca ca desi pareau verzi nu au mai incoltit si cei dezveliti inainte ca iarna sa zica "ciao" au murit de verzi
 

miki70

Active Member
Azi am desfacut cojoaca sarma sus si am vazut f putin mucegai. Pozele inca nu le-am descarcat, incerc sa le pun maine.
Intentionez sa stropesc gradina cu zeama bordeleza in curand, o sa dau cateva pufuri si in sarma :)
 

miki70

Active Member
Eu l-am desfacut doar sus, dc vine frigul ii pun o galeata in cap. Hai ca incerc sa pun poze azi, tb sa deschid calc mare pt asta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
asa e Claude , anul trecut sau acum 2 ani am facut asta si au murit lastarii pana la baza , s-au secat pur si simplu desi frigul nu a fost mai mult de -9 deci acceptabil
 

LadyBug

Well-Known Member
:rofl: Aoleo ce va mai obositi voi cu smochinii, parintii mei nu stiu cum sa mai scape de ei, sunt ca buruienile. E adevarat ca din 5 in 5 ani sau cand e o iarna mai grea mor aia mari dar le dau zeci de pui de la baza. Aveam in 2 locuri si au tot incercat sa-i scoata dar au tot dat altii in loc, au mai ramas urme de radacini in pamant.
 

miki70

Active Member
Merci Dane, o sa mai incerc pana imi iasa. Sa stii ca am verificat si cu iconita pt forumuri 1 tot link imi aparea.
 

miki70

Active Member
Smochinul se tunde? Al meu e tufa dar are si multe crengute subtiri , oare il ajuta daca le tai?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca il vrei copacel nu , daca il vrei tufa da , dar doar dupa orice noapte cu bruma

Eu ii am acum copacel
 

miki70

Active Member
Am gasit , se tunde. Bine ca am cautat informatii ca eu il lasam ca un arici cu toate scobitorile pe el :)
 
Sus