Saxifraga

aleynad

Active Member
Moderator
draga mea, nu-ti vand nici o semincioara :evil:
iti dau direct cateva rozete :wink: doar nu o sa astepti pana face semicioara flori :rofl: :rofl:
 

victoria222

Active Member
De asteptat pot sa astept ca mi-s dragi cand le vad cum se nasc din samanta si cresc sub ochii mei ( sa stii ca am un pin iesit din samanta :rofl: iti dai seama cat am de asteptat sa stau la umbra lui? :) ) Dar daca vrei sa-mi dai o rozeta atunci esti o scumpa :hug:
P.S.si trebuie sa-ti dau si eu ceva ca asa nu se poate :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
sunt 2 aranjamente :)
in primul saxifraga este fotografiata la marimea ei normala

insa al doilea aranjament e o mica rocarie intr-o coaja de lemn pe dimensiune de 30 cm lungime si 15 cm latime , si tocmai acolo a inflorit o mica saxifraga
e atat de mica incat a trebuit sa fac poza cu zoom :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
din pacate anul acesta, din cauza secetei si a indispozitiei mele procvocata de sarcina, am pierdut tufele de saxifraga :cry:
mi-au supravietuit doar cateva rozete de saxifraga paniculata, Dumnezeu stie cum au supravietuit, saracele :?
 

victoria222

Active Member
Nici plantutele mele de saxifraga pe care mi le-ai daruit nu au rezistat :(desi le-am udat mereu. Cat erau in ghiveci la umbra- stagnau, iar cand m-am hotarat si le-am plantat la soare prin iunie - s-au luptat cu el dar nu au invins.
 

michaela

Active Member
Si la mine, au suferit... dar varfurile care erau inca verzi... incercau sa inradacineze pe resturile tufei decedate de caldura- le-am taiat si le-am ingropat in pamant, deocamdata stau bine, sper sa nu o pierd; foarte frumoasa plantuta primavara.
P.S- pe sub restul tufei cred ca dau micute plantute..... din seminte, vedeti sa nu rasara si la voi :wink: ale mele aveau capsule cu seminte iar eu le-am scuturat pe langa planta mama sa stiu ce rasare :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Ar fi bine sa rasara din semintele scuturate...ca si plantele mele s-au cam "dus" in vara asta capricioasa :( ..
 

aleynad

Active Member
Moderator
dupa ce am pierdut-o pe cea de anul trecut, m-am ambitionat si am luat alta, dar de data aceasta am plantat-o la semiumbra pentru ca am citit ca asa ii place
 

IZA

Active Member
:rofl: :rofl: Caline ce amuzant ai fost ! Eu am luat una anul trecut si nu a mai apucat nici macar sa intre in iarna. Dar am primit de la o fata de pe forum si s-a prins. E necajita, putina dar s-a prins si a facut flori. Am gasit in expo acum la 6 lei ghiveciul, mare si inflorita .Sper sa am noroc de ea ca tare mai e frumoasa !
 
Sus